رییس اتحادیه فوتبال ایران با پرده برداری از برخی اتفاقاتی که درباره تغییر اساسنامه فدراسیون و شب انتخابات رخ داده، گفت: هیچ کدام از تغییرات مدنظر فدراسیون در اساسنامه از نظر قانونی رای نیاورد و وزارت ورزش هم مقابل علی کفاشیان بی تجربه بود!
عزیزاله محمدی که یکی از منتقدان روند برگزاری انتخابات اخیر فدراسیون فوتبال بود و همان موقع موضع گیری هایی نسبت به تصویب تغییرات اساسنامه فدراسیون داشت، در واکنش به اینکه چرا عده ای از منتقدان پس از سه سال یاد اشتباه های آن زمان و غیرقانونی بودن انتخابات فدراسیون بر اساس اساسنامه جدید افتاده اند، اظهار کرد: این مساله از گفت وگوهای میان بعضی از اهالی رسانه، مدیران و صاحب نظران فوتبالی صورت گرفت. در همان مقطع زمانی سه سال پیش بعد از آن که تغییرات اساسنامه در مجمع رای نیاورد، کارگروهی تشکیل شد تا اصلاحات مدنظر فدراسیون را بررسی کند. البته جلسات آن کارگروه کامل نبود و حتی عمدتا با حضور اکثریت اعضا هم تشکیل نمی شد اما با این حال هیچ کدام از موارد تغییراتی، در مجمع رای نیاورد.
** رحیمی می گفت وقتی فدراسیون و وزارتخانه موافق اند، چرا شما نیستی؟!
وی با بیان اینکه او یکی از کسانی بوده که روی موضوع فوق پافشاری می کرد، افزود: بخاطر دارم در یکی از جلسات علیرضا رحیمی مدیرعامل وقت باشگاه سپاهان که یکی از اعضای کارگروه بود خطاب به من می گفت وقتی فدراسیون و وزارت ورزش موافق هستند، شما چرا تغییرات را تایید نمی کنید؟! حتی علی کفاشیان که نباید در جلسات شرکت می کرد، در بعضی جلسات حاضر بود! همان موقع بعضی از اعضای هیات رییسه نامه ای به کفاشیان نوشتند و گفتند بخاطر وجود برخی مشکلات در مساله اساسنامه، بهتراست مجمع انتخاباتی فدراسیون بر اساس اساسنامه قبلی برگزار شود و بعدا هیات رییسه جدید موضوع اصلاح اساسنامه را پیش ببرد. به یاد دارم من، مهدی تاج و علی فتح الله زاده آن را امضا کردیم و نامه به مهدی محمدنبی رسید. ابرقویی نژاد و امیر عابدینی هم همین موضع را داشتند. ما اشکالات کار را به اطلاع برخی اعضای مجمع هم رساندیم.
** شبانه از وزارت ورزش با من تماس می گرفتند
عزیزمحمدی از تماس شبانه مسوولان وزارت ورزش وقت با او برای کنارگذاشتن مواضع اش پرده برداری کرد و گفت: شب انتخابات از وزارت ورزش با من تماس گرفتند و گفتند " چرا مخالفت می کنید؟ بگذارید اصلاحات انجام شود. " حتی برای به انحراف کشیدن مساله سوال می پرسیدند " با این وضعیت وزیر باید در مجمع شرکت کند؟ چون احتمال دارد شما شلوغ کاری کنید! " آنها فضایی به راه انداختند تا ما در روز مجمع حرف نزنیم!
** در مجمع مخالفت قانونی ما را چانه زنی شخصی قلمداد کردند
وی در پاسخ به اینکه چرا شما چنین کردید و با این وضعیت در انتخابات شرکت کردید، تصریح کرد: من مخالفتم را باز هم مطرح کردم. طبق قانون سه، چهارم اعضای مجمع باید به هر کدام از بندها رای می دادند تا تصویب شود اما هوشنگ نصیرزاده در همان جلسه مساله ای را طرح کرد مبنی بر اینکه رای موافق " نصف به علاوه یک " اعضای مجمع هم به لحاظ حقوقی تایید است. من، تاج و عابدینی مخالفت کردیم و صحبت هایمان هم هست. با وجود آنکه باید تک تک بندهای تغییرات را به رای می گذاشتند اما فقط موضوع انتصابی بودن نواب رییس را به رای گذاشتند که همان هم طبق اصل سه چهارم، از نظر قانونی رای نیاورد. باز هم مخالفت هایی داشتیم اما چون ما برای نایب رییسی کاندیدا بودیم فکر می کردند برای خودمان چانه می زنیم. از آنجا به بعد بود که دیگر بحثرا شخصی کردند و دیگر کسی هم از ما حمایت نکرد.
** با تغییرات جدید، تصمیم رییس فدراسیون تصمیم هیات رییسه است
رییس اتحادیه فوتبال همچنین در پاسخ به اینکه آیا تغییرات اساسنامه فدراسیون نیاز به تاییدیه فیفا دارد نیز گفت: طبق قانون فیفا یکسری از موارد اساسانامه که حساسیتی ندارد و چندان تعیین کننده نیست، نیازی به تاییدیه فیفا ندارد اما بعضی موارد مهم هم هستند که جزو اصول اساسنامه بوده و فیفا روی آنها نظر دارد. این موارد باید به تایید فدراسیون جهانی فوتبال برسند. موضوع انتخابی یا انتصابی بودن نواب رییس از جمله آن است چرا که استقلال هیات رییسه را زیر سوال می برد. وقتی اختیارات هیات رییسه افزایش می یابد و از ۹ عضو آن یک نفر رییس فدراسیون و سه نفر هم نواب انتصابی اش هستند، رییس تقریبا نیمی از اعضا را هم نظر با خود کرده و اگر تنها یک نفر از ۵ عضو دیگر را با خود همسو کنند، دیگر کار تمام است و در همه تصمیم ها، نظر هیات رییسه نظر غالب رییس فدراسیون خواهد شد. فیفا به هیچ وجه نمی خواهد استقلال اعضای هیات رییسه فدراسیون زیرسوال برود.
** قبلا می گفتند فیفا اساسنامه را تایید کرده الان می گویند نه!
وی درباره موضوع تایید شدن یا نشدن اساسنامه جدید فدراسیون ایران توسط فیفا هم خاطرنشان کرد: زمانی که مساله تاییدیه فیفا مطرح شد، مهدی محمدنبی به عنوان دبیرکل فدراسیون به همراه حسن غفاری سفری به مقر فیفا داشتند و بعد گفتند فیفا اعلام کرده بررسی می کنیم و بعدا پاسخ می دهیم. بعدا عنوان شد که تغییرات تایید شده اما الان دوباره می گویند تایید نشده است. در هر حال آنچه مسلم است هیچ وقت تاییدیه رسمی فیفا روی سایت فدراسیون قرار نگرفت و ما هم نمی دانیم بالاخره چه شد!
** وزارتخانه تصور می کرد کفاشیان کنار می رود اما بی تجربه بودند
نایب رییس اسبق فدراسیون فوتبال درباره اینکه فکر می کنید چرا وزارتخانه هم موافق تغییر اساسنامه بود، خاطرنشان کرد: وزارت فکر می کرد کفاشیان کنار می رود اما آنها در این زمینه بی تجربه بودند.
عزیزمحمدی در پایان در واکنش به اینکه پیش بینی می کنید انتهای این ماجرا به کجا می رسد و اگر تخلف فدراسیون محرز شود، فیفا چه برخوردی خواهد داشت نیز گفت: واقعا نمی دانم چه می شود و درباره اینکه چرا الان این موضوع مطرح شده و اصلا آیا در این مقطع به نفع فوتبال ایران هست یا خیر هیچ نظری ندارم اما از دستگاه های ذیربط می خواهم موضوع را پیگیری کنند تا نهایتا به تخلفاتی که در فوتبال ایران صورت گرفته رسیدگی شده و حقی از مردم ضایع نشود.
۲۵۲ ۴۱