به گزارش خبرورزشی؛ رضا عطاران بدون هیچ تعارف و اغراقی سوپراستار شماره یک این روزهای سینمای ایران است. عطاران که در اکران نوروز با «طبقه حساس» کمال تبریزی، تماشاگران زیادی را به سالن های سینما کشاند و بازی بی نظیرش باعثشد تایم اکران این فیلم طولانی شود، این روزها با دو فیلم روی پرده سینمای ایران پول می سازد. ردکارپت(فرش قرمز) ساخته رضا عطاران با بازی متفاوت این ستاره سینما و کلاشینکف فیلم تازه سعید سهیلی با هنرنمایی عطاران، به سالن های سینما در فصل گرم تابستان رونق خاصی بخشیده است.
عطاران دیروز مهمان کافه خبر بود و در حاشیه گفت وگوی تخصصی اش با خبرآنلاین، به سؤالات خبرورزشی هم پاسخ داد.
کارگردان و ستاره خلاق سینمای ایران که یکی از سوپراستارهای محبوب جامعه است، دقایقی را هم در آتلیه اختصاصی خبرورزشی گذراند و شوخ طبعی و نکته گویی های طنازانه او که برخورد گرمی با بروبچه های تحریریه خبرورزشی داشت، لحظات شیرینی را برای ما رقم زد که حیف است شما در این شیرینی شریک و سهیم نباشید…
* آقای عطاران، اگر اشتباه نکنیم روز قبل از بازی ایران و بوسنی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل که همزمان بود با اولین روزهای اکران ردکارپت، شما اعلام کردید اگر تیم ملی مقابل بوسنی پیروز شود و به مرحله بعد برود، تماشای فیلم ردکارپت برای تمام علاقه مندان نیم بها خواهد بود.
درست است، به هر حال آن زمان فضای جامعه رنگ و بوی فوتبال و جام جهانی گرفته بود و تردیدی وجود نداشت که اگر ایران، بوسنی را می برد، جشن های خیابانی راه می افتاد و مردم جشن می گرفتند. در آن شرایط من هم دوست داشتم تخفیف نیم بهایی که به دوستداران سینما می دهم شیرینی صعود احتمالی تیم ملی باشد که نشد.
*با این حساب شما و تهیه کننده و پخش کننده ردکارپت با حذف تیم ملی از یک ضرر هنگفت نجات پیدا کردید؟
اصلاً ضرری در کار نبود. یک روز فروش بلیت نیم بها هیچ ضرری به سینما یا فیلم من نمی زد. هدف این بود که می خواستیم در شور و نشاط جامعه سهیم و شریک باشیم.
*یک سؤال که دوست داریم بدون تعارف جواب بدهید… شما بازی های ایران در جام جهانی را می دیدید؟
یک جوری گفتید بی تعارف جواب بده که فکر کردم می خواهید چه سؤال سختی بپرسید. من بازی های ایران در جام جهانی و حتی تمام بازی های جام جهانی را دیدم. حالا من یک سؤال از شما می پرسم… چرا فکر می کنید من بازی های جام جهانی را نمی دیدم؟
*حقیقتش بعضی سینمایی ها با فوتبال و جام جهانی مشکل دارند. به طور نمونه برخی همکاران شما می گویند زمان جام جهانی فروش فیلم ها پایین می آید و اصولاً تمایل ندارند فیلم شان همزمان با بازی های جام جهانی اکران شود.
دیدگاه همکارانم محترم است، البته اگر واقعاً چنین دیدگاهی داشته باشند، حتماً برایش استدلال منطقی دارند اما من از این زاویه به فوتبال و سینما نگاه نمی کنم. من بازی های ایران در جام جهانی را دیدم و همزمان با جام جهانی، فیلم ردکارپت روی پرده آمد. خودم هم هیچ مشکلی احساس نکردم(خنده).
*حقیقتش برای ما قابل باور نیست که رضا عطاران بنشیند و ۹۰ دقیقه یک بازی فوتبال را تماشا کند…
چرا؟ برایم جالب است بدانم چرا درباره من چنین برداشتی دارید…
*خب برداشت ما این است که رضا عطاران نمی تواند نزدیک به ۲ ساعت یک جا بنشیند و بازی را تماشا کند.
البته من بین دو نیمه استراحت می کنم(خنده).
*یعنی ۲ تا ۴۵ دقیقه پای تلویزیون می نشینید و بازی را تماشا می کنید؟!
بله، البته دروغ چرا؟ گاهی اوقات هم جلوی تلویزیون دراز می کشم، بعضی وقت ها هم می ایستم(خنده)!
*اصلاً وسط فوتبال فیلمنامه نمی خوانید یا سرگرم کارهای دیگرتان نمی شوید؟
نه، با دقت می نشینم و بازی را می بینم.
*طرفدار تیم خاصی هستید؟
اگر منظورتان بازی های تیم ملی در جام جهانی است که بله، طرفدار تیم ایران بودم(لبخند) فکر کنم شما هم طرفدار ایران بودی، نه آرژانتین یا نیجریه(خنده).
*در مجموع طرفدار تیم خاصی نیستید؟
چرا فکر می کنید هر آدمی که فوتبال تماشا می کند، باید طرفدار تیم خاصی باشد؟
*خب، فضای فوتبال ایران به این شکل است که یا باید آبی باشید یا قرمز، یا زرد(سپاهان) یا طرفدار تراکتور و حالا چه می دانم سایر تیم ها؟
نه، من طرفدار تیم خاصی نیستم و از جذابیت فوتبال لذت می برم. اینکه فوتبال اول و آخرش مشخص نیست، جذابیت دارد. شما برعکس فیلم سینمایی که سناریو دارد، کارگردانی و تدوین شده، در فوتبال به تماشای چیزی می نشینید که در هر لحظه، لحظه بعدش مشخص نیست. این نکته در تماشای فوتبال برای من هیجان و جذابیت دارد.
*کاملاً درست اما خیلی ها از این زاویه به فوتبال نگاه نمی کنند. مثلاً یکی از پیشکسوتان استقلال به حدی استقلالی است که در عمرش هندوانه یا سیب قرمز نخورده…
اینکه الان گفتید طنز بود دیگر…
*نه کاملاً جدی بود…
با عرض معذرت، من فکر می کنم طرف شما را سر کار گذاشته، مثلاً خود من همین الان ۵۰ درصد حرف هایی که زدم، راست نبود و شما را سر کار گذاشته بودم(خنده).
*پس حق داشتم بگویم شما تا به حال یک بازی فوتبال را ۹۰ دقیقه و کامل ندیده اید؟
نه، این یکی را اشتباه می کنید. من بازی های فوتبال را با دقت و به طور کامل می بینم.
*آخرین فوتبالی که دیدید؟
همین یک شنبه شب، بازی آرسنال و منچسترسیتی را دیدم.
*چند چند شد؟
۳ بر صفر آرسنال برد.
*طرفدار آرسنال هستید؟
بیشتر طرفدار آرسن ونگر هستم. شخصیت جالبی دارد، اسمش هم به آرسنال می خورد. الان نزدیک به ۲۰ سال است در آرسنال کار می کند.
*انگار اطلاعات فوتبالی شما خیلی عالی است.
نه دیگر در آن حد… شما که تا دو دقیقه پیش می گفتی نمی دانی فوتبال چیست(خنده).
*نه، من منظورم این بود که شما چطور ممکن است ۹۰ دقیقه برای تماشای یک فوتبال وقت بگذاری؟
اتفاقاً من کارهای نشستنی را خیلی دوست دارم(خنده).
*البته یادمان هست شما یکی از مؤسسان اصلی تیم هنرمندان بودید… چرا با این تیم ادامه ندادید؟ تقریباً می شود گفت تیم فوتبال هنرمندان را اولین بار شما تشکیل دادید.
من فقط در همان بازی اول با تیم هنرمندان بودم و بعد اتفاقاتی افتاد که با روحیات من سازگار نبود. ما بار اول برای کمک به زلزله زدگان تیم هنرمندان را تشکیل دادیم و اتفاقاً مقابل پرسپولیس ۹ گل هم خوردیم اما هدف اصلاً برد و باخت نبود.
* خودتان در چه پستی بازی می کردید؟
من مهاجم بودم و جاگیری هایم در فوتبال حرف نداشت. نمی دانم روی چه حسابی بود که عالی جاگیری می کردم و توپ در موقعیت های خوب به من می رسید.
* الان فوتبالیستی هست که از نظر جاگیری با شما قابل قیاس باشد؟
دست شما درد نکند، داشتیم(خنده).
* از شوخی گذشته، تکنیک خیلی خوبی دارید. در آتلیه خبرورزشی خیلی عالی روپایی زدید. چند وقت پیش دراگان اسکوچیچ مهمان خبرورزشی بود و بچه ها از او خواستند روپایی بزند که کشاله اش کش آمد!
حالا این اسکوچیچ کیست؟
* فصل قبل سرمربی ملوان بود و حالا سرمربی فولاد است. راستی بین مربیان تیم های ایرانی چه کسانی را می شناسید؟
غیر از اسکوچیچ همه را می شناسم(خنده).
* نظرتان درباره خداحافظی علی کریمی چیست؟ بازی های او را می دیدید؟
حیف شد، خیلی حیف شد که کریمی خداحافظی کرد البته خداداد هم حیف شد.
* این درست است که شما با خداداد رفیق هستی و حتی در فیلم «خوابم میاد» هم از خداداد استفاده کردی اما عزیزی که قرار نبود تا ۵۰ سالگی فوتبال بازی کند؟
من هم نگفتم خداداد باید تا آخر عمر بازی می کرد. خداداد اگر ۱۰ سال جوان تر بود و در جام جهانی ۲۰۱۴ برای ایران بازی می کرد، کافی بود.
* راستی شما چرا برای تماشای بازی های جام جهانی ۲۰۱۴ به برزیل نرفتید؟
از تلویزیون راحت تر می شد بازی ها را دید!
* ولی آن زمان برخی آژانس ها به مشتریان خود می گفتند هنرمندان در این سفر کنار شما هستند و عطاران یکی از این هنرمندان است.
اگر این کار را کرده باشند، کلاهبرداری بوده چون من به هیچ وجه قصد سفر به برزیل را نداشتم. از چند گروه با من تماس گرفتند و از همان اول گفتم من نیستم. اگر واقعاً آژانسی اسم من را آورده، کلاهبرداری کرده و شما این را بنویسید.
* حتماً، ممنون آقای عطاران… امیدواریم باز هم شما را در خبرورزشی ببینیم.
من هم از حضور در جمع شما خوشحال شدم.
* ببخشید اگر در آتلیه اذیت شدید و شما را وادار کردیم، روپایی بزنید…
نه، خودم هم دلم می خواست بعد از مدت ها پایی به توپ بزنم. حیف که آتلیه شما به اندازه زمین فوتبال فضا نداشت و عکاس شما دست و دلش می لرزید که نکند ابزارش را بشکنم وگرنه پایه برگردان و قیچی زدن هم بودم.
* پس اگر این بار خواستیم برویم فوتبال، روی شما حساب کنیم؟
صددرصد… من یک تیم، شما هم یک تیم(خنده) برد و باخت مهم نیست، مهم دور هم بودن است(خنده جمع).
۲۵۱ ۴۱