محمدرضا تاج دوزیان:دیروز حوالی ظهر خیلی اتفاقی و سرزده به ملاقات بهرام افشارزاده رفتیم؛ پل مدیریت، علامه جنوبی، کوچه ۳۸ غربی باشگاه استقلال، طبقه پنجم دفتر آقای مدیرعامل.
درست یک روز پس از پیروزی استقلال مقابل استقلال خوزستان بهرام افشارزاده پشت میزش نشسته بود، دعوت کرد روبه رویش بنشینیم، موبایلش و تلفن روی میزش مدام زنگ می خورد، زنگ های داخلی را جواب می داد، آن هم خیلی کوتاه و بعد با عذرخواهی حرف هایش را ادامه می داد.
* استقلال برد، پیروزی سختی بود.
طبیعی است بابت این پیروزی و کسب سه امتیاز کاملاً خوشحال باشیم. دومین پیروزی ما بود و این خیلی خوب است اما می توان از چند منظر دیگر نگاه کرد. دیدارهای ابتدایی فصل شرایط خاص خودش را دارد. هفته های ابتدایی با هماهنگی کامل تاکتیکی و بدنی برگزار نمی شود، طبیعی هم هست، هر تیمی نیاز به چند مسابقه دارد تا به آن چیزی که شایستگی و لیاقتش را دارد برسد، احساس من این است که چند هفته دیگر آن استقلالی که انتظارش را دارم رؤیت می شود.
* پس به نظر می رسد از این استقلال رضایت ندارید.
نه این طور نیست که راضی نباشم، وقتی تیمی در دو هفته ابتدایی لیگ برتر به دو پیروزی پیاپی می رسد یعنی مدعی است و خوب بوده. باورم به عنوان مدیرعامل استقلال این است که تیمم پتانسیل بالاتری دارد و دوست دارم نمایش بهتری ارائه کند. با توجه به شاخص های مثبتی که در استقلال وجود دارد باید هفته به هفته پیشرفت کنیم، هواداران این را می خواهند که تیم محبوبشان با همین ستاره ها فوتبالی زیبا بازی کند.
* اگر عادلانه بخواهیم حرف بزنیم باید بگوییم حق استقلال خوزستان باخت نبود، چندین موقعیت عالی برای گلزنی را از دست دادند.
من به نوبه خود به استقلال خوزستان تبریک می گویم، تیمی خوب دارند که حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت. آنها جلوی استقلال بازی پایاپایی را به اجرا گذاشتند، موقعیت های خوبی را نیز برای گلزنی خلق کردند اما دروازه بان ما روز خیلی خوبی را پشت سر گذاشت، در نهایت هم دقیقه ۹۲ توانستیم به گل برتری برسیم. هیجان و زیبایی های فوتبال به همین اتفاقات است، اتفاقاتی که باعثمی شود در لحظات آخر یک تیم ببرد و یا تیمی ببازد، البته…
*البته چی؟!
این حرف ها را زدیم اما باید قبول کنیم در نیمه اول صاحب ضربه پنالتی شدیم و اگر آرش برهانی توپ را به گل تبدیل می کرد شرایط به گونه دیگری رقم می خورد.
* این روند شاید در همه بازی ها جواب ندهد، شاید اگر تیمی جز استقلال خوزستان بود توپ ها را تبدیل به گل می کرد.
این نوع قضاوت را قبول ندارم. من حرف هایم را زدم و گفتم تیم ما هنوز به هارمونی لازم نرسیده است. زمان همه چیز را حل خواهد کرد و به زودی استقلال به همان تیم دوست داشتنی تبدیل می شود. این را در نظر داشته باشید در همین بازی نتوانستیم از امیرحسین صادقی، حنیف عمران زاده و امید ابراهیمی استفاده کنیم. ابراهیمی به بازی بعدی استقلال می رسد و با اضافه شدن صادقی و عمران زاده تیم استحکام بیشتری می گیرد.
* رقیب بعدی استقلال، سپاهان است، صدرنشین لیگ برتر…
این مسابقه را می توان فینال زودهنگام لیگ برتر نامید. دو تیم مدعی رویارویی سختی با یکدیگر خواهند داشت و امیدوارم یک بازی فیرپلی را شاهد باشیم. دو تیم می توانند زیباترین فوتبال لیگ برتر را رقم بزنند.
* اگر استقلال مثل دو بازی قبلی باشد در اصفهان به مشکل نمی خورد؟
این طور نیست که جلوی سپاهان تیم دست و پا بسته ای باشیم. به طور حتم برای کسب یک نتیجه خوب به اصفهان می رویم و کادر فنی نیز برنامه های ویژه ای برای این دیدار خواهند داشت. ما امیدواری زیادی به این بازی داریم.
* استقلال می تواند با پیروزی در دیار زاینده رود گام بلندی برای قهرمانی بردارد.
به امید خدا اگر برنده شویم راه برای مقام های بالاتر و به قول شما قهرمانی هموارتر می شود. رقیب منسجم و قدرتمندی داریم اما بچه های ما می توانند کارهای بزرگ انجام دهند.
* چند هفته پیش با شما حرف می زدیم، گفتید ۵ بازی ابتدایی را ببریم قهرمان می شویم، هنوز روی حرف خود هستید؟
خب کسب ۱۵ امتیاز می تواند کمک زیادی به قهرمانی استقلال در ادامه لیگ بکند چرا که انگیزه تیم به طرز قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.
* صادقانه بگویید پرسپولیس باخت، خوشحال نشدید؟
برای چی باید خوشحال شوم؟
* به هر حال باخت رقیب سنتی از جهاتی به سود استقلال است.
من خوشحال نشدم، اتفاقاً دوست دارم پرسپولیس نتیجه بگیرد و موفقیت پرسپولیس اثر خوبی در بین نیمی از جامعه دارد و آنها روحیه می گیرند. از شکست دیگران نباید خوشحال شد، رقیب باید در اوج باشد، به هر حال شکست شتری است که در خانه هر کس می خوابد و نوبت ما هم می شود.
* همشهری، دوست و همکار شما شدیداً تحت فشار است.
رحیمی مدیری توانمند و یکی از چهره های خوب ورزش و فوتبال ایران است. او پتانسیل و توانمندی های زیادی دارد و هیأت مدیره پرسپولیس اگر با او هماهنگ باشد می تواند کمک های زیادی کند.
* به ما حق می دهید هنوز درباره رقم قراردادهای امسال تردید داشته باشیم؟
نه.
* هر کاری می کنیم نمی توانیم رقم قرارداد تیموریان و خیلی های دیگر را باور کنیم.
باور کنید، باور کنید و باور کنید! واقعاً هرچه گفتیم درست بود، این حقیقت است، خدا وکیلی آندو یک میلیارد گرفته است.
* باور نمی کنیم اما ماجرای این کم کردن قراردادهای جدید چیست؟
در این باره توضیح دادم، قراردادهای ما کمی از سقف بالاتر رفت که می خواهیم با کسر آن به سقف سازمان لیگ برسیم.
* راستی گفته بودید حاضرید برای علی کریمی بازی خداحافظی برگزار کنید.
من علی کریمی را دوست دارم و به عنوان بهرام افشارزاده نه شخص مدیرعامل استقلال حاضرم هر کاری برای علی کریمی بکنم. او یک اسطوره بزرگ در فوتبال ماست که باید قدرش را بدانیم.
* سؤال آخر، هنوز از آمدن به فوتبال پشیمان نشده اید؟
خودتان می دانید که از روز اول نمی خواستم بیایم اما وقتی تکلیف شد و قبول کردم با تمام وجود آمده ام تا خدمت کنم. من مثل همیشه در کاری که بر عهده می گیرم غرق می شوم و تا روزی که هستم هرچه دارم انجام می دهم.
۲۵۱ ۴۱