به گزارش فارس، «Svenkafans»، نکونام در ال سادار در مقابل جمعیت زیادی از هواداران معرفی شد. جواد نکونام به عنوان چهارمین خرید اوساسونا به پامپلونا بازگشت. چهارمین خرید اوساسونا در این فصل یک بازگشتی دیگر بود. بازیکن ایرانی پس از دو فصل غیبت بار دیگر به خانه برگشت. «نکو» قراردادی دو ساله بست تا تیم را تقویت کند.

معمولا همیشه بهترین مهره را برای دقایق پایانی ذخیره می کنید و اوساسونا در این فصل در زمان عقد قراردادها دقیقا همین کار را کرد. چهارمین پیشنهاد اوساسونا به جواد نکونام داده شد که پیش از این در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ در این باشگاه بازی کرد. هنوز جابجایی های زیادی باقی مانده و سوالات فراوانی در خصوص برخی بازیکنان بدون جواب مانده است.

وقتی اوساسونا تصمیم گرفت هافبک باتجربه ای که بیش از ۱۴۰ بازی برای تیم ملی ایران انجام داده است، را دوباره به خدمت بگیرد، بهترین کار را انجام داد. وی که تاکنون در دو جام جهانی بازی کرده و در بیش از ۱۵۰ مسابقه در لالیگا به میدان رفته است، دوباره به تیم بازمی گردد. نکونام به شدت محبوب هواداران در پامپلونا است و به گفته خودش این باشگاه همیشه در قلب او جا داشته است.

به دلیل تلاش خود این بازیکن و احساسی که نسبت به باشگاه دارد، این ارتباط برقرار شد. نکونام پیشنهاد دستمزد سالانه حدود ۸۰۰ هزار یورو را به دلیل پیوستن به اوساسونا رد کرد. اوساسونا برای جذب وی تردید نکرد و مفاد اصلی قراردادش را تلفنی تعیین کرد. نکونام اولین بار هشت سال پیش به این تیم آمد و اکنون که بازگشته احتمالا مسئولیت زیادی برای بازگرداندن تیمش به لالیگا خواهد داشت.

حقایقی درباره جواد نکونام:

نام: جواد نکونام

تاریخ تولد: ۰۷/۰۹ / ۱۹۸۰

محل تولد: ری، ایران

ملیت: ایرانی

قد: ۱۸۶ سانتی متر

وزن: ۷۸ کیلوگرم

پست: هافبک

اولین بازی در لالیگا: ۰۳/۰۹ / ۲۰۰۶(در پیروزی سه بر صفر بارسلونا مقابل اوساسونا)

باشگاه های سابق:

۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵: پاس تهران

۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶: الوحده امارات

۲۰۰۶: الشارجه امارات

۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲: اوساسونا

۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴: استقلال

۲۰۱۴: الکویت

۲۰۱۴: اوساسونا

دوران فوتبالی:

نکونام در شهر ری به دنیا آمد و در جوانی سال ها برای پاس تهران بازی کرد. وی به عنوان یک بازیکن ۲۵ ساله راهی الوحده امارات شد که قراردادی پنج ماهه به ارزش یک میلیون دلار به امضا رساند. نکونام در ژانویه ۲۰۰۶ با وجود پیشنهادات اروپایی از جمله تاتنهام و کایزرسلاترن به الشارجه رفت.

پس از حضور نکونام در جام جهانی ۲۰۰۶ باشگاه های زیادی خواهان به خدمت گرفتن وی شدند. پیشنهاداتی از هرتابرلین، المپیک مارسی و اوساسونا به وی داده شد. وی با اوساسونا قرارداد بست و به عنوان اولین بازیکن ایرانی شاغل در لالیگا به یکی از چهر ه های محبوب اوساسونا تبدیل شد.

اوساسونا در جولای ۲۰۱۲ مجبور شد یک بازبینی در مسائل مالی اش انجام دهد و قصد داشت رقم دستمزد نکونام را که در آن زمان بیشترین درآمد را در این تیم داشت، کاهش دهد. نکونام که از باشگاه های دیگر قرارداد داشت، تصمیم گرفت قراردادی دو ساله به ارزش ۹.۵ میلیون دلار با استقلال تهران امضا کند که باعثشد گران قیمت ترین بازیکن تاریخ لیگ ایران لقب بگیرد. وی پس از چهار ماه بازی در الکویت و یک حضور دیگر در جام جهانی به همراه تیم ملی فوتبال ایران در آگوست ۲۰۱۴ قراردادی دو ساله با اوساسونا امضا کرد.

نگاهی کلی:

جواد نکونام هافبکی است که قابلیت های زیادی در دفاع و حمله دارد. او با تجربه زیادش می داند که برای اینکه بیشترین کمک را به تیمش بکند در زمان حمله یا دفاع در کدام موقعیت قرار بگیرد. یک بازیکن توانمند که می تواند فاصله بین مهاجمان را پیدا کند. بازیکن بلندقد ایرانی بارها توانسته ضربات ایستگاهی را خارج از محوطه جریمه به گل تبدیل کند. وی در ۶ سال حضورش در این تیم ۲۶ گل به ثمر رساند.

نکونام موتور خط میانی اوساسونا است که این تیم در چند سال گذشته از کمبود آن رنج می برد و امیدواریم که حضور وی تیم را به موفقیت های بیشتری برساند. نکونام در ایران یکی از بزرگترین بازیکنان است و نقشی ثابت به عنوان کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران دارد.

نکونام در مراسم معارفه اش در ال سادار خیلی گرم و صمیمی با هواداران باشگاهی که به آن بازگشته صحبت کرد:

- احساس امنیت می کنم که دوباره به این تیم برگشتم. اوساسونا همیشه در قلب من بوده است و وقتی برگشتم احساس خوشحالی کردم. این افتخاری برای من است که اوساسونا خانواده و خانه من است. اهل پامپلونا نیستم و ایرانی ام اما لحظات بسیار خوشی را در اوساسونا سپری کردم.

- ده دقیقه آخر بازی اوساسونا مقابل رئال بتیس را دیدم و نه تنها برای من که برای خانواده ام هم بسیار غم انگیز بود. این دردناک است زیرا نمی توانستم هیچ کاری انجام دهم اما امسال همگی تلاش خواهیم کرد تا به لالیگا بازگردیم. می دانیم که کار سختی در پیش داریم و جاده ناهمواری در مقابل ما قرار دارد اما باید بلندپرواز و باانگیزه باشیم.

صحبت های یان اوربان، سرمربی جدید اوساسونا درباره نکونام:

- چیزهای بسیار خوبی درباره او شنیده ام. می دانم که او در تاریخ اوساسونا بازیکن مهمی بوده است و ما هرکاری خواهیم کرد تا دوباره از او استفاده کنیم.

احساسات نکونام پس از دو سال بازگشت:

- این بار خوشحال ترم. نسبت به اولین حضورم در این باشگاه تفاون وجود دارد. من خوشحال ترم و تلاش می کنم آماده و هماهنگ شوم. به عنوان کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران با بازیکنان جوان کار کرده ام. این کار را دوست دارم زیرا در هر جلسه تمرین برای هر مسابقه برای آینده به من امید می دهد.

در مراسم معارفه همچنین عنوان شد که نکونام به فوتبالش در اوساسونا پایان خواهد داد و در قرارداد وی گنجانده شده که زمانی که نکونام بخواهد کفش هایش را بیاویزد به نحوی برای این تیم به میدان خواهد رفت. در حال حاضر مشخص نیست این اتفاق در کدام بازی رخ دهد اما باشگاه بر این باور است که فلسفه نکونام با باشگاه هماهنگ است.