به گزارش خبرورزشی؛ جواد نکونام با اوساسونا دو ساله بست تا اولین لژیونر اروپایی ایران بعد از جام جهانی باشد. او تصمیمی گرفت که سال ۲۰۰۶ و پس از جام جهانی آلمان گرفته بود؛ سفر به پمپلونا و پوشیدن پیراهن اوساسونا. نکونام یک روز پس از این اتفاق، به سؤالات خبر پاسخ می دهد.
شما اولین لژیونر اروپایی ایران بعد از جام جهانی هستید؛ در حالی که می گفتند از تیم های داخلی هم پیشنهاد ندارید!
تکلیف من که از ابتدا در داخل ایران روشن بود. در روزهایی که شایعات زیادی درباره وضعیتم وجود داشت، ترجیح دادم سکوت کنم وگرنه من هم راحت می توانم مصاحبه کنم و از پیشنهادهایم بگویم. به هیچ وجه اهل بازارگرمی نیستم و دوست ندارم زیاد در رسانه ها در این باره حرف بزنم چون سودی برای مردم ندارد ولی باید از تمام دوستانی که در این مدت با من تماس گرفتند تشکر کنم، مخصوصاً دوستانی که قبل از سفر به اسپانیا زنگ زدند و گفتند به تیم شان بروم ولی من تصمیم خودم را از ابتدا گرفته بودم. به خاطر استقلال به ایران آمدم و حالا هم رفته ام.
مراسم معارفه شما در اسپانیا به خوبی برگزار شد؛ گویا تا به حال چنین معارفه ای نداشته اند.
این را خبرنگاران اسپانیایی هم به من گفتند و همین طور یکی از مسئولان باشگاه. شهر پمپلونا کوچک است و جمعیت زیادی ندارد. برای من تعداد تماشاگرانی که آمده بودند مهم نبود، بلکه بودن شان اهمیت داشت.
فکر می کنید چرا تا الان شما تنها لژیونر اروپایی بعد از جام جهانی بوده اید؟
درست است اولین نفر بودم ولی قطعاً آخرین نفر نخواهم بود. بازیکنانی هستند که توانایی بازی در فوتبال اروپا را دارند و من امیدوارم خیلی زود شاهد حضورشان باشیم. برای من افتخار است که توانسته ام دوباره برگردم.
چرا در این سال های آخر بازیگری تان به پیشنهاد قطری ها پاسخ مثبت ندادید؟
من در فوتبال تنها دنبال پول نیستم. هر طور حساب کنید، از نظر مالی برایم پیشنهاد قطری ها و باشگاه الشحانیه مناسب تر بود. سرمربی این باشگاه که قبلاً در اوساسونا هم کار کرده، بارها با من تماس گرفت و علاوه بر پیشنهاد مالی، امکانات خوبی هم پیشنهاد دادند ولی پول همه چیز نیست. من اگر هدفم پول بود، دو سال قبل به الغرافه می رفتم یا به الریان ولی گفتم استقلال را انتخاب می کنم و به این تیم آمدم.
این چندمین بار است که پیشنهاد قطری ها را رد می کنید و باعثناراحتی شان می شوید.
دل قطری ها را شکستم!(خنده)
چرا به لالیگا نرفتید تا برای تیم ایبار بازی کنید؟ گویا هم پیشنهاد مالی شان بهتر بود و هم می توانستید دوباره شانس بازی مقابل ستاره هایی چون مسی و رونالدو را داشته باشید.
پیشنهاد این باشگاه جدی بود و از طریق مدیر برنامه هایم خواهان عقد قرارداد شدند ولی هرقدر فکر کردم، کار در اوساسونا را بهتر دیدم. اینجا انگیزه من بسیار زیاد است و از هر نظر راحت هستم. از طرفی علاقه قلبی من به اوساسونا قابل انکار نیست. این باشگاه برای آینده کاری من هم شرایط خوبی شکل داده و این بسیار مهم است.
منظورتان خداحافظی از فوتبال و کار مربیگری است؟
بله، باشگاه اوساسونا از این نظر موقعیت خوبی هم در مقابل من قرار داده است. مربیگری در تیم های پایه این باشگاه می تواند شروع خوبی برای کار مربیگری باشد. آنها در قراردادم به این موضوع اشاره کرده اند.
حرف خاصی باقی مانده است؟
حرف خاصی نیست جز اینکه امیدوارم روزهای درخشان با اوساسونا دوباره تکرار شود و بتوانیم در پایان فصل به لالیگا بازگردیم. طرفداران اوساسونا هم مثل استقلال همیشه رفتار خوبی با من داشته اند. از طرفداران استقلال به خاطر حمایت هایی که از من داشتند تشکر می کنم.
۲۵۱ ۴۳