با توجه به نزدیک شدن به آخرین گراند اسلم سال یعنی مسابقات اپن آمریکا(us open)، پیش تورنمنت های این رویداد مهم با تورنمنت ۵۰۰ امتیازی سی تی بانک واشنگتن(citi bank washington DC) کلید خورد. با توجه به برگزاری اپن امریکا بر روی زمین سخت(hard court) تمامی این پیش تورنمنت ها نیز بر روی این زمین برگزار می شود. بازیکنان حرفه ای برای آمادگی بیشتر برای حضور در آخرین گراند اسلم سال، ترجیح می دهند در این مسابقات که به خاطر شرایط آب و هوایی، بیشتر در خود ایالات متحده و کانادا بر گزار می شود، شرکت نمایند.
از جمله مهمترین این تورنمنت ها که در پیش رو است، علاوه بر مسابقات ۵۰۰ امتیازی سی تی بانک واشنگتن، می توان به مسابقات Rogers cup کانادا که در بخش مردان در مونترال و در بخش زنان در تورونتو برگزار می شود اشاره کرد، که چهره های به نام تنیس مردان و زنان جهان در آن شرکت خواهند کرد. همچنین مسابقات مسترز ۱۰۰۰ امتیازی سینسیناتی(cincinnati) نیز از دیگر رویداد های پیش روی پیش تورنمنت اپن آمریکا است که بزرگان تنیس مرد و زن جهان در آن شرکت می کنند.
در اپن آمریکا، باتوجه به رنکینگ ATP و wta(رنکینگ جهانی تنیسور های مرد و زن)، در قسمت مردان جدال بر سر قهرمانی بین رافایل نادال و نواک جوکوویچ است ولی از نظر فنی و باز ی بر روی زمین سخت، جوکوویچ شانس بیشتری نسبت به سلطان خاک رس داراست. از طرفی نیز حضور راجر فدرر و مهارت او در بازی در چمن و البته زمین سخت را نیز نباید فراموش کرد. از سوی دیگر ازجمله بازیکنانی که می توانند در این گراند اسلم خوش بدرخشند می توان به گریگور دیمیتروف بلغارستانی نیز اشاره کرد که او نیز آشنا به بازی در زمین سخت است و در ویمبلدون قبل نیز با شکست اندی ماری در دور یک چهارم شگفتی ساز شد.
اندی ماری بریتانیایی، که برنده اولین گراند اسلم خود در این رویداد است، در حال حاضر و پس از رهایی از مصدومیت نسبتا بلند مدت و البته حضور نا امید کننده در ویمبلدون، به نظر نمی رسد دیگر بزرگان را به دردسر بیاندازد. استن واورینکا سوییسی، قهرمان اپن استرالیا امسال نیز می تواند در کنار مارین چیلیچ کروات و جان ایسنر از کشور میزبان و میلوس رانیچ کانادایی از بخت های دیگر قهرمانی به شمار آیند. نکته قابل ذکر دیگر حضور کی نیشیکوری ژاپنی است که از چهره های بسیار با استعداد و جوان بوده و می توان انتظار درخشیدن و شگفتی ساز شدن وی، با توجه به برگزاری این مسابقات در کشوری که در آن اقامت دارد و آشنایی با بازی در زمین سخت و شرایط آب و هوایی نیویورک، را نیز داشته باشیم. همچنین نیک کریوس، جوان استرالیایی که در مسابقات ویمبلدون با سرویس های سنگین خود موجبات شکست نادال را رقم زد و همه نگاه ها را به خود معطوف کرد نیز ازجمله چهره های جوان و مستعد موفقیت در این بازیها به شمار می رود.
در بخش زنان نیز حضور ستاره هایی چون سرنا ویلیامز(آمریکا)، ماریا شاراپووا(روسیه)، نا لی(چین)، سیمونا هالب(رومانی) و ستاره جوان کانادایی جینی بوشارد، نیز می تواند بر جذابیت این بخش نیز دو چندان اضافه کند که البته منوط به حضور این بازیکنان در شرایط آرمانی شان نیز هست. حضور داشتن یا نداشتن ویکتوریا آزارنکای بلاروسی در بخش زنان و خوان مارتین دل پوترو آرژانتینی در بخش مردان نیز به خاطر آسیب دیدگی های پی در پی آنان، از دیگر مسایل مورد بحثو گمانه زنی راجع به این مسابقات است.
در حال حاضر و با توجه به نتایج بدست آمده تا دور یک چهارم نهایی در تورنمنت ۵۰۰ امتیازی سی تی بانک واشنگتن citi bank washington DC، شانس قهرمانی راونیچ کانادایی و پس از او ریچارد گاسکه فرانسوی با توجه به پیروزی گاسکه در مقابل نیشیکوری ژاپنی، از دیگر بازیکنان بیشتر است.
۴۳ ۴۳