لوئیس انریکه در آستانه فصل جدید لالیگا، قوانین سختگیرانه ای برای برقرار نظم و انضباط در اردوی کاتالان ها وضع کرده که تخطی از آنها جرایم سنگینی را برای بازیکنان در پی خواهد داشت.

قوانین انریکه که در آن تأکید ویژه ای بر حضور به موقع در تمرینات و پرهیز از بازگشت دیرهنگام به خانه شده است، شباهت زیادی به قوانینی دارد که پپ گواردیولا در زمان مربیگری اش در نیوکمپ وضع کرده بود؛ قوانینی که جانشینان او به خصوص تاتا مارتینو نسبت به اجرای آنها چندان سختگیر نبودند.

بازیکنان بارسلونا تاکنون به برنامه های انریکه واکنش مثبتی نشان داده اند و با سختکوشی خود در تمرینات تحسین سرمربی جدیدشان را برانگیخته اند، هرچند باید دید که آنها این نگرش مثبت را پس از انتشار فهرست قوانین جدید انریکه نیز حفظ خواهند کرد یا خیر.

طبق گزارش نشریه اسپورت کاتالونیا، بازیکنان بارسلونا در صورتی که از این قوانین سرپیچی کنند، باید تاوانی همچون پرداخت جریمه نقدی از یک هزار تا شش هزار یورو بدهند.

سنگین ترین مجازات ها مربوط به بزرگ ترین تخلفات انضباطی است که علاوه بر جریمه نقدی، مدیران اجرایی باشگاه هم می توانند مجازات هایی را برای بازیکن خاطی در نظر بگیرند. تکرار تخلفات انضباطی و نشان دادن رفتار ناشایست، حتی می تواند مجازاتی در حد اخراج از باشگاه داشته باشد.

هنوز مشخص نیست که در فهرست تخلفات انضباطی تعیین شده توسط انریکه موردی برای لوئیز سوارز، مهاجم اروگوئه ای جدید تیم به منظور کاهش احتمال گاز گرفته شدن یک بازیکن حریف توسط او در نظر گرفته شده است یا خیر.

انریکه از بازیکنان خود خواسته است که یک ساعت پیش از آغاز تمرینات در زمین تمرینی سیوتات اسپورتیوای بارسلونا حضور داشته باشند و به دستور او حتی یک دستگاه حضور و غیاب در ورودی زمین تمرینی کاتالان ها برای کنترل زمان ورود و خروج بازیکنان نصب شده است.

سبک ترین جریمه برای تأخیر در حضور در تمرینات است در حالی که سنگین ترین جریمه نقدی مربوط به غیبت غیرموجه در یک جلسه تمرینی است. براساس قوانین جدید انریکه، مصرف مشروبات الکلی توسط بازیکنان بارسلونا به کلی و حتی در وعده های غذایی ممنوع شده است و به جای آن بازیکنان باید از آب معدنی و نوشیدنی های گازدار استفاده کنند. موضع انریکه در قبال این موضوع بسیار سختگیرانه تر از پپ گواردیولاست.

انریکه همچنین با بازیکنانش گفته است که از دو روز مانده به بازی تیم در هر تورنمنتی، بازیکنان موظف هستند که پس از ترک تمرینات خود را پیش از نیمه شب به خانه برسانند. گواردیولا هم چنین قانونی را برای بازیکنانش در نظر گرفته بود و او حتی گاهی اوقات برای چک کردن آن دسته از بازیکنانش که به حضور نیافتن آنها در خانه مشکوک می شد، با آنها تماس می گرفت. البته هنوز مشخص نیست که انریکه هم بخواهد راه گواردیولا را در پیش بگیرد، هرچند با توجه به صبر و طاقت کم او در قبال مسائل حاشیه ای بعید نیست که این کار را هم انجام دهد.

طبق قوانین جدید، بازیکنان از این پس باید در سفرهای تیم برای انجام بازی های خارج از خانه باید از پوشاک رسمی باشگاه بارسلونا استفاده کنند و این بدان معناست که بازیکنانی مانند الکس سونگ و نیمار از این پس دیگر نمی توانند با پوشاک برند خود، قبل و بعد از بازی های در انظار ظاهر شوند. بازیکنان بارسلونا همچنین موظف شده اند که به هنگام گفت وگو با رسانه ها یا حضور در کنفرانس های خبری با نهایت احترام رفتار کنند.

بازیکنان بارسلونا خوش شانس هستند که انریکه آنها را از استفاده از شبکه های اجتماعی منع نکرده است هرچند او استثناهایی را در این مورد در نظر گرفته است که یکی از آنها خدشه دار شدن وجهه باشگاه در صورت استفاده از این شبکه هاست. آنها همچنین از انجام ورزش ها و فعالیت های خطرناک مانند راندن موتور سیکلت، کوهنوردی و حتی شیرجه منع شده اند و در صورت انجام هر یک از آنها ملزم به پرداخت جریمه هستند، جریمه ای که صرف امور خیریه می شود.

یکی از حوزه هایی که انریکه هنوز برای آن قانون وضع نکرده است، رژیم غذایی بازیکنان است. برخلاف گواردیولا که در این موضوع هم دخالت می کرد و به عنوان نمونه لیونل مسی را از خوردن گوشت قرمز منع کرده بود، انریکه فعلاً همچون خراردو مارتینو تصمیم گرفته به بازیکنان اجازه دهد مواد غذایی مورد علاقه خود را صرف کنند.