مهدی تاج در خصوص برخی مشکلات در برگزاری مسابقات لیگ چهاردهم از جمله مشکل اسکوربورد ورزشگاه تختی گفت: سازمان لیگ تنها مسئول برگزاری مسابقات است اما در کشور ما سازمان لیگ کارهای نظام وظیفه، دریافت مالیات و احتمالا در آینده ای نزدیک پرداخت قبض آب و برق بازیکنان را هم برعهده خواهد گرفت. احتمالا به زودی به ما نامه بزنند که مقداری از پول بازیکنان را نگه دارید تا بدهی های آنها پرداخت شود.
وی ادامه داد: همه چیز را از چشم سازمان لیگ می بینند در حالی که تجهیز ورزشگاه ها به عهده ما نیست. ما فقط مسئول برگزاری مسابقات هستیم و هر باشگاه دو ورزشگاه را به ما معرفی می کند که ما هم نام این ورزشگاه ها را به AFC می دهیم تا آنها تایید کنند. با این وجود ما سال گذشته ۴۰۰-۵۰۰ میلیون تومان برای تجهیز ورزشگاه تختی هزینه کردیم و برای تجهیز ورزشگاه آزادی به فروش بلیت الکترونیک نیز خودمان اقداماتی به عمل آوردیم. حتی تلاش زیادی کردیم که بازی امروز تیم نفت مسجدسلیمان برگزار شود. این تلاش ها جواب داد و باید از همکاری های صورت گرفته تشکر کنم.
رئیس سازمان لیگ درباره مالکیت باشگاه راه آهن و مشکلاتی که برای این باشگاه به وجود آمده گفت: حرف قوه قضائیه درست بود که آنها نمی توانند بدون مزایده باشگاه را به فروش برسانند چرا که امکان دارد مالکی در زندان است بعد از بیرون آمدن اعتراض کند که چرا اموال او را بدون مزایده به فروش رساندند. قوه قضائیه مزایده را برگزار کرد که البته خریداری نداشت و اکنون باب مذاکره باز شده و قرار است آقای استیلی با مسئولان این قوه مذاکره کند. باید تشکر کنم که قوه قضائیه اجازه داد هفته اول برگزار شود و آنها همچنان مالک راه آهن محسوب می شوند.
تاج با اشاره به ارتباطش با کارلوس کی روش و بیان اینکه با سرمربی تیم ملی هیچ مشکلی ندارد، عنوان کرد: کی روش اکنون به سازمان لیگ اعتقاد خاصی پیدا کرده که این اعتقاد قبلا نبود. بیانیه های زیادی صادر می شد، علیه سازمان لیگ مصاحبه انجام داده بود اما اکنون اوضاع تغییر کرده و در جلساتی که با ایشان داریم، کی روش می گوید اگر سازمان لیگ قولی بدهد به آن عمل می کند. این بار هم با او تفاهم کردیم که برای هر دو طرف برد - برد بود و برنامه برای سازمان لیگ و تیم ملی مناسب است. با کی روش اکنون رفیق هستیم.
وی ادامه داد: کی روش اصرار زیادی داشت که برنامه سازمان لیگ یک ساله باشد و ما اکنون برنامه یک ساله ای با تاریخ و زمان دقیق بازی ها را اعلام کرده ایم. در حالی که این اتفاق پیش از این ۶ هفته یک بار رخ می داد، اکنون ما ۱۰ روز از زمان استاندارد فیفا را که در شهریورماه است از کی روش گرفته ایم تا لیگ را برگزار کنیم و در عوض در نیم فصل ۱۰ روز به او داده ایم تا تیم ملی را برای جام ملت ها بهتر آماده کند و سایر برنامه های ما طبق فیفا دی است. کی روش نیز این برنامه را پذیرفت و با توجه به اینکه طبق استاندارد فیفا است بهترین برنامه ای بود که می توانستیم اعلام کنیم.
تاج که در برنامه ورزش و مردم حضور یافته بود، در خصوص اعتراض دایی به اینکه اسامی بازیکنانی که کارت پایان خدمت شان مشکل دارد دیر اعلام شده است، گفت: دایی یک حرف بسیار خوب در مصاحبه اش زده که گفته خون بازیکنان از بقیه مردم رنگین تر نیست و همه باید به سربازی بروند. اینکه یک نفر چون پول بیشتری دارد به سربازی نرود، فردا هم می گویند اگر چراغ قرمز را رد کرد هیچ ایرادی ندارد، همه از جمله بازیکنان باید مانند بقیه به سربازی بروند و این صحبت هایی که می شود درست نیست.
وی با بیان اینکه کارت های پایان خدمت مشکل دار ارتباطی به سازمان لیگ ندارد، تاکید کرد: این موضوع باید در نظام وظیفه پیگیری شود و به هیئت فوتبال و باشگاه و… مربوط نیست. نظام وظیفه کارت های پایان خدمت و معافی را برای بازیکنان صادر کرده و اینکه بازیکنان چه مدارکی به نظام وظیفه دادند تا معافی بگیرند باید مشخص شود و سوالی است که در ذهن همه است.
رئیس سازمان لیگ اظهار داشت: باید بگویم کارت معافی جعل نشده و مدارکی که ارائه شده تا حدودی اشتباه است، روز گذشته با آقای باران چشمه و مسئولان نظام وظیفه جلسه ای داشتیم که قرار شد این موضوع به صورت جدی پیگیری و با متخلفان برخورد شود. قرار نیست بحثکارت های پایان خدمت را «ماست مالی» کنیم و این موضوع هم تا آخر پیگیری خواهد شد.
تاج یادآور شد: نامه محرمانه نظام وظیفه در تاریخ ۲۹ تیرماه به ما اعلام شد و ما هم یک روز بعد در روز ۳۰ تیر اسامی را به باشگاه ها اعلام کردیم. موضوع حسین ماهینی را هم که دایی گفته بین همین اسامی بود. تنها بازیکنی که نامش در این نامه وجود داشت و برای ما مدارک آورد تا مشخص شود کارت پایان خدمتش جعلی نیست ساسان انصاری بود که ما هم به او اجازه دادیم در هفته اول لیگ بازی کند. نظام وظیفه اعلام کرده که مشکلی از بابت کارت پایان خدمت بازیکنان ندارد و آنها تنها باید بار دیگر مدارک معافی خود را به نظام وظیفه ارائه دهند تا به صورت دقیق بررسی شود. البته آنها گفته اند اگر تخلفی صورت گرفته باشد نظام وظیفه اجازه بازی آنها را در دیگر تیم ها را نیز نمی دهد چون متقلب هستند.
وی با بیان اینکه نام ماهینی و چند بازیکن دیگر فقط در شنیده ها بود و مدارکی مبنی بر جعلی بودن معافیت آنها وجود نداشت، خاطرنشان کرد: به برخی بازیکنان مشکوک بودیم و به همین دلیل می خواستیم مدارک مکتوب به دست مان برسد. نام حسین ماهینی نیز در بین اسامی که به ما اعلام شد وجود داشت و ما در تاریخ ۳۰ تیرماه اسامی را به باشگاه ها اعلام کردیم و رحیمی به عنوان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در جریان این ماجرا قرار داشت.
تاج در ادامه صحبت های خود در خصوص احتمال افزایش دستمزد داوران گفت: اکنون داور وسط برای هر بازی ۶۵۰ هزار تومان دریافت می کند، کمک ها ۴۵۰ هزار تومان می گیرند، ناظر داوری دستمزد ۲۵۰ هزار تومانی دارد و ناظر بازی نیز ۳۵۰ هزار تومان دریافت می کند، به این ترتیب هر بازی برای سازمان لیگ بیش از ۱.۵ میلیون تومان هزینه دارد و با توجه به درآمدهایی که داریم امکان افزایش وجود ندارد.
رئیس سازمان لیگ ادامه داد: باید کمی صبر کنیم تا در شرایط بهتری دستمزد داوران را افزایش دهیم. البته کمیته داوران پیشنهاد دستمزد یک میلیون تومانی را به ما داده است که این موضوع را بررسی می کنیم.
وی با اشاره به برگزاری لیگ دسته یک و دیگر مسابقات فوتبال عنوان کرد: ما از شهریورماه مسابقات لیگ دسته اول را آغاز می کنیم و با توجه به اینکه این لیگ و لیگ برتر توسط AFC رصد می شود باید در تاریخ ۱۰ آذرماه نیم فصل آن را به پایان برسانیم تا ۷ دی ماه نیز لیگ به خاطر مسابقات جام ملت های آسیا تعطیل است و پس از آن پیگیری خواهد شد. در لیگ دسته دو نیز با ۳۹ تیم مسابقات را در شهریورماه آغاز خواهیم کرد و باید بگویم لیگ ۳ ما نیز ۸۰ تیمی است و در مجموع سالیانه ۵ هزار و ۷۰۰ مسابقه توسط سازمان لیگ برگزار می شود.
تاج در پاسخ به این سوال که شفاف سازی قراردادها به چه دلیل صورت گرفت، گفت: چند مورد بود که ما از لیگ مان ایراد گرفته ایم و در جلساتی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم اگر فوتبال مان را آسیب شناسی نکنیم دچار مشکلاتی خواهیم شد. یکی از این مسائل جوانگرایی بود که همه انتقاد کردند و گفتند سازمان لیگ روی دویدن بازیکنان تاکید دارد در حالی که در فوتبال دانایی بهتر از توانایی است اما به نظرمان در فوتبال این موضوع برعکس است و بازیکنان بیشتر باید توانایی داشته باشند.
وی با بیان اینکه در ۳ مسابقه ابتدایی لیگ میزان دوندگی ها مطلوب بوده است، افزود: تضمینی نیست که ادامه مسابقات نیز به این صورت برگزار شود و میزان دوندگی ها بالا باشد اما امیدواریم لیگ پویایی داشته باشیم، باید بگویم ۱۵ بازیکن بزرگسال نمی توانند در طول یک فصل به مربی ۵۰ بازی سرویس بدهند و به همین دلیل ما برخی قوانین را از جمله کارت های زرد را تغییر دادیم تا به بازیکنان جوان فرصت بیشتری برسد.
رئیس سازمان لیگ با ارائه توضیحات فوق درباره علت قانون شفاف سازی قرارداد بازیکنان گفت: این موضوع از آنجایی که آغاز شد که گفتند پرسپولیس و استقلال هر کدام ۵۰ تا ۶۰ میلیارد بدهی دارند، این خوب نبود که بازیکنان چک هایشان برگشت بخورد و آنها مشکلات مالیاتی داشته باشند. این مشکلات در همه جا وجود دارد اما ما تصمیم گرفتیم طوری عمل کنیم که این مشکلات کمتر شود. وزارت ورزش و جوانان نیز روی جای بسیار خوبی دست گذاشت و بدهی های این دو باشگاه را اعلام کرد ما هم این موضوع را پیگیری کردیم، آقای کفاشیان پافشاری زیادی کرد و به این نتیجه رسیدیم که قانونی بگذاریم تا باعثکاهش هزینه ها شود.
تاج تاکید کرد: اگر چنین قوانینی وجود نداشته باشد و نتوانیم هزینه باشگاه ها را درست کنیم، آنها فقط زیان ده خواهند بود و این مسئله ای است که اکنون باشگاه های ما درگیر آن هستند ما طبق قوانین AFC عمل کردیم و از باشگاه ها خواستیم که سقف بودجه شان را به ما اعلام کنند و از همین رو سازمان لیگ سقف بودجه کارشناسی شده را برای آنها تعیین کرد. در قراردادهایی هم که اعلام شده خیلی از باشگاه ها کمتر از ۱۵ میلیارد تومان هزینه کرده اند و بودجه ۷ - ۸ میلیاردی نیز در بین هزینه باشگاه ها دیده شده است.
وی در خصوص اینکه اگر باشگاهی بیشتر از سقف بودجه تعیین شده هزینه کند، چه اتفاقی رخ خواهد داد، گفت: اگر باشگاهی بودجه ای بیشتری بخواهد باید متمم آن را به ما اعلام کند تا آن را بررسی کنیم و ما این بودجه را به AFC اعلام خواهیم کرد تا آنها بودجه باشگاه را تایید کنند.
رئیس سازمان لیگ تاکید کرد: برخی باشگاه ها که همیشه هزینه های زیادی داشتند و درآمد آنها نیز بسیار پایین است، اکنون نیز مشکلاتی دارند که باید این مسئله هرچه زودتر درست شود. اعلام هزینه باشگاه ها به هنر مدیران بازمی گردد و آنها باید به گونه ای عمل کنند که ترسی از اعلام هزینه هایشان نداشته باشند. این فصل این اتفاق رخ داده است و بدون اینکه سازمان لیگ فشاری بیاورد خود باشگاه ها هزینه هایشان را اعلام کردند.
«قرارداد برخی بازیکنان مشکوک است که آنها را در دست بررسی قرار داده ایم»، تاج با بیان این جمله اظهار داشت: قرارداد ۳ سال اخیر بازیکنان را در دست بررسی قرار داده ایم و قرارداد آنهایی که مشکوک است به صورت جدی بررسی خواهد شد. ۱۷-۱۸ بازیکن قراردادهایشان مشکوک است که البته این موضوع باید توسط هیئت مدیره باشگاه ها، مجمع آنها، سهامدار باشگاه ها و… بررسی شود. به طور مثال در اعلام قرارداد بازیکنان نفت تهران حسابرس قانونی و بازرس قانونی نفت قراردادها را تایید کرده اند و این کار بسیار خوبی است که صورت گرفته است.
وی ادامه داد: چند جلسه با سازمان بازرسی داشته ایم و در خصوص تخلف باشگاه ها از سقف بودجه سوالاتی پرسیده ایم. آنها به ما اعلام کردند اعلام اشتباه هزینه باشگاه ها نیز جرم است و اگر باشگاهی قرارداد بازیکنش را یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعلام کند اما رقم بیشتری پرداخت کرده باشد، جرم کرده است. این موارد جزو جرم های عمومی جامعه محسوب می شود اما ما امسال توانسته ایم جلوی بسیاری از جرم ها را بگیریم و دیگر شاهد این نیستیم که باشگاهی به جای مبلغ قرارداد به بازیکنان ماشین یا زمین بدهد.
رئیس سازمان لیگ با تاکید بر اینکه هزینه های باشگاه ها در این فصل کاهش چشمگیری داشته، افزود: امسال مجموع هزینه ۱۶ باشگاه لیگ برتری ۱۵۱ میلیارد تومان شده که این را همه می توانند بررسی کنند. حتی اگر ۲۰ تا ۲۵ میلیارد هم انحرافی وجود داشته باشد، این مبلغ به ۱۷۰ یا ۱۹۰ میلیارد خواهد رسید که باز هم مشکل چندانی نیست چرا که این مبلغ فاصله زیادی با مبلغ ۴۰۰-۵۰۰ میلیونی دارد که پیش از این اعلام می شد، اگر ما با این مسائل برخورد نکنیم دوباره هزینه باشگاه ها مانند گذشته می شود و این برخورد ادامه دار خواهد بود.
تاج یادآور شد: اگر باشگاهی مبلغ بیشتری هزینه کرده باشد و هزینه آنها بیشتر از سقف بودجه شود ما برخی پرداختی ها را از جمله حق پخش به آنها نخواهیم داشت، و به نوعی باشگاه ها را جریمه می کنیم. جریمه دیگری که برای آنها در نظر گرفته ایم متوقف کردن نقل و انتقالات آنها است و می خواهیم به این صورت با متخلفان برخورد کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که گفته شده تاج به باشگاه سپاهان اجازه داده بیشتر از سقف بودجه اش هزینه کند، گفت: نه تنها سپاهان بلکه هیچ باشگاهی نمی تواند از سقف بودجه منحرف شود البته این موضوع را پیش از این به وزیر محترم ورزش نسبت داده بودند اما این طور نیست که باشگاه سپاهان اجازه دارد بیشتر از سقف بودجه اش هزینه کند.
رئیس سازمان لیگ در خصوص رتبه بندی لیگ های باشگاهی در قاره آسیا عنوان کرد: اکنون کره جنوبی با ۹۵.۲۱ امتیاز در رتبه نخست آسیا قرار دارد و با توجه به اینکه عربستان به لحاظ فنی بهتر از ما نتیجه گرفت، با ۸۷ امتیاز دوم است، ایران نیز اکنون ۸۳ امتیازی شده و در رتبه سوم قرار دارد. ژاپن با ۷۸ امتیاز و در ادامه نیز کشورهای ازبکستان، اردن، چین، عراق و… در رتبه های بعدی قرار دارند.
۴۳ ۴۳