به گزارش ملت ایران به نقل از گل - امیر قلعه نویی، سرمربی استقلال که در آستانه ی جشن قهرمانی این تیم پس از اتمام لیگ با دیدار برابر داماش گیلان در ورزشگاه آزادی قرار دادرد، به عنوان پرافتخارترین سرمربی تاریخ لیگ برتر، پیش از دیدار مقابل داماش اظهار داشت:
قهرمانی؛ چه احساسی دارید؟
خدا را شاکریم که توانستیم در سالی بسیار سخت با فرازونشیب های زیاد به قهرمانی برسیم. این عنوان حاصل کار گروهی همه بود و من قلعه نویی کمترین نقش را در قهرمانی تیم استقلال دارم. همه زحمت کشیدند و به قول آقای ساکت همه در یک مسیر پارو زدیم و به مقصد رسیدیم.
ما مشکلات مالی زیادی داشتیم و کادر فنی و مدیرعامل محترم و معاونین این زحمت کشیدند و به عنوان قهرمانی رسیدیم. می خواهم همین جا از عده ای حلالیت بگیرم چون شاید دل کسی شکسته باشد و بازیکنی که کمتر بازی کرده از من ناراحت باشد اما آنها بدانند همه این مسائل به خاطر منفعت تیمی بوده است.
ماندن یا رفتن؛ جواب مساله کدام است؟
سالی که به استقلال آمدم با عشق و علاقه آمدم و قرارداد دو ساله بستم، اما اگر بخواهیم در آسیا قهرمان شویم باید دو سال در این تیم حضور داشته باشیم این هم یکی از ایرادهای کنفدارسیون فوتبال آسیا است. ولی ما فاز به فاز پیش رفتیم و توانستیم جام را از آن خود کنیم. کار سختی انجام دادیم اما هنوز از اتفاقات بازی با الهلال ناراحتم. صد بار هم این را بگویم صد بار دیگر هم تکرار می کنم. با نیت پاک آمدیم و از خیلی مسائل چشم پوشی کردیم. بازیکنی مثل پژمان منتظری و مجتبی جباری که پیشنهاد النصر امارات را رد کردند دیده نشدند و از پولهای زیادی چشم پوشی کردند. ولی این مسائل دیده نشد آن روز که در مقابل الهلال تماشاگران این کار را کردند در صدر جدول بودیم و در لیگ قهرمانان آسیا نیز صدرنشین محسوب می شدیم اما این کار تماشاگران برایم قابل هضم نبود. من هم دسته سوم استقلال را دیدم و هم قهرمانی اش را، اما این مدل را ندیده بودم. در بازی با پگاه ۳ بر ۲ پیروز شدیم ولی قهرمانی را از دست دادیم اما یک صدا تشویقمان کردند.
بازیکنی مثل منتظری که حتی یک دقیقه هم غیبت نداشته است و از آن پولها گذشت لحاظ نشد و همان طور که فرهنگ خوبی در شهر دورود و آن باشگاه به راه افتاده نمی خواهم در استقلال فرهنگ غلط جا بیفتد. این نوع فرهنگ خاری و ذلت است من دلخور هستم ولی با همه وجود تا بعد از بازی با الشباب در خدمت تیم خواهم بود و بعد از آن هم شاید مردم و هیئت مدیره من را نخواهند تا همین امروز هم کمتر از خیلی از بازیکنان پول گرفتم ولی جوابمان این بود که در بازی با الهلال دیدیم. زمانی که در سپاهان بودم تا جایگاه ۱۷ جدول پایین رفتیم ولی مردم این کار را با ما نکردند مطمئن باشید تا روزی که هستم با فرهنگ غلط مبارزه می کنم و اجازه نمی دهم ادامه داشته باشد.
بارسلونا در ۲ بازی ۷ گل از حریفش خورد ولی این مسائل برایش اتفاق نیفتاد من چیزهایی در بازی با الهلال دیدم که ناراحتم کرده است.
استقلال ۸۸ یا ۹۱؛ از کدام تیم راضی بودید؟
سئوال خوبی پرسیدید استقلال دوباره ساخته شد. همه مطالعات ما درست بود چون برای ۵۰ متر رو به جلو جباری، جان واریو و توزی را در اختیار داشتیم. من سنتی ام اما وقتی که تیم می بندم همه مسائل را در نظر می گیرم وقتی که نیم فصل شد و جان واریو رفت همه مسائلمان به هم ریخت امسال جباری هم مدیریت کرد، هم بازی و هم دوندگی با توجه به اتفاقات نیم فصل آن چیزی که می خواستم نبودیم ولی در آسیا به بلوغ تاکتیکی رسیدیم اما هنوز هم این استقلال، استقلال ایده آل من نیست.
به قول دوستان که به نظم دفاعی اصطلاحی را می گویند ما «کلین شیت» زیاد داشتیم اما من دهاتی ام اما این اصطلاحات را بلد نیستم.
تراکتورسازی؛ می توانستید با این تیم هم قهرمان شوید؟
من اعتقاد دارم تراکتورسازی قهرمان شده است.
یعنی شما می گویید استقلال قهرمان نشد که قلعه نویی با کنایه پاسخ داد عزیزم ما دوم شدیم و استقلال سوم اگر سئوال می پرسید با مطالعه سئوال بپرسید.
ستاره؛ تعریف شما چیست؟
بگذارید مثالی بزنم روزی که به استقلال آمدم اصلاً ستاره نداشتیم وحید طالب لو را از فجر سپاه آوردم. سیدعباسی را از صنعت نفت، قربانی و صادقی هم ستاره نبودند آیا فرزاد مجیدی، سیاوش اکبرپور و انصافی ستاره بودند؟ اینهایی که این حرفها را می زنند که من فقط با ستاره ها موفق می شوم دشمنان قلعه نویی هستند، اتفاقاً شاخصه های گروه ما این است که تیم بسازیم. آیا سال گذشته سیدمحسن حسینی در تراکتور ستاره بود من با استقلال اهواز در نیم فصل دوم چهارم شدم و با مس کرمان در نیم فصل دوم این دشمنان قلعه نویی و عاشقان چشم آبی ها این حرفها را می زنند.
عده ای می گویند باید با بازیکن سالاری مبارزه کرد. من کاملاً با این موضوع مخالفم سالار یعنی بزرگ اتفاقاً رفتار شما باید طوری باشد که از این بازیکنان بزرگ چگونه بازی بگیرید. ستاره باید حد و حدودش را بداند. من هر جا که کار می کنم به جز داخل زمین در بیرون از زمین هم برای بازیکنان وظایف مشخص می کنم. اشکالی هم ندارد مثلاً امسال از رحمتی، نکونام و منتظری این کارها را خواستم بعدها هم از فکری و منصوریان چنین وظایفی را می خواستم. بگذارید مثالی بزنم در بازی با فولاد قبلاً از آنکه نکونام پنالتی بزند جباری را کنار کشیدم و به او گفتم می خواهم ترکیب را ۳-۳ - ۴ کنم. به او گفتم نظرت چیست و اتفاقاً بعد از آن دیدید که جباری چقدر تلاش کرد. بازیکن هم حد و حدودش را می داند و هم کنترل می شود.
لیگ دوازدهم؛ ارزیابی شما از آن چیست؟
به اعتقاد من لیگ خوبی نداشتیم تعطیلات پی در پی و از همه مهمتر کیفیت زمین ها باعثافت لیگ شد اگر استادیوم آزادی را کنار بگذارید که آن بلا را هم سرش آوردند دیگر زمین خوبی نداریم همین فولاد اگر زمین خوبی داشت می توانست قهرمان شود. بی تقویمی و کیفیت بد زمین ها باعثشد که لیگ افت کند ولی با همه این مشکلات و ضربه هایی که بیشتر از همه تیم ها خوردیم خدا را شاکریم که قهرمان شدیم.
خبرنگاری در خصوص انتخابات شورای شهر و حضور ورزشکاران و رد صلاحیت اکثر آنها از قلعه نویی سئوال کرد که وی پاسخ داد:
من سیاسی نیستم و خواهش می کنم سئوال سیاسی از من نپرسید. خیلی ها پیشنهاد دادند که در انتخابات شورای شهر باشم ولی گفتم که من عاشق مستطیل سبز هستم. ولی مهم این است اگر با نیت پاک برای خدمت بروید کار خوبی است ولی اگر نه همه چیزمان به هم می ریزد.
سرمربی تیم استقلال در خصوص اظهارات حسن روشن و اینکه او گفته بود اگر قلعه نویی در استقلال نبود این تیم قهرمان نمی شد گفت:
من به حسن روشن ارادت دارم و او بارها علیه من صحبت کرده است، اما اعتبار هر باشگاهی به پیشکسوتانش است. امیدوارم آنها تشکل بهتری داشته باشند و روزی که به مراسم ختم مادر نصرالله عبداللهی رفتم از پیشکسوتان خواستم که به محل تمرین ما بیایند و از آنها کمک بگیریم. من آدم روراستی هستم و کمترین نقش را در این استقلال داشتم از حسین امانتی بگیرید تا رئیس هیئت مدیره و فتح الله زاده همه در این قهرمانی نقش داشتند. اتفاقاً همان انتقاداتی که روشن انجام داد در قهرمانی استقلال نقش داشت امیدوارم سال آینده هر کسی که در باشگاه استقلال مسئولیت دارد پیشکسوتان را به باشگاه نزدیک تر کند. شما دقت کنید یک گروه ارکستر همه استاد هستند ولی اگر کسی به رهبر آن گروه توجه نکند همه بد آهنگ می زنند در استقلال هم، همه سهیم بودند و من هم کمترین نقش را داشتم.
جابجائی انصاریفرد و نکونام؛ صحت دارد؟
تا لحظه ای که هستیم فقط به بازی با الشباب فکر می کنیم من در طول سال یک سری از بازیکنان را در ذهن خودم شناسایی می کنم چون فوتبال مثل شطرنج می ماند من باید از لحاظ تاکتیکی بازیکنانی را که در لیگ به سیستم تاکتیک من می خورند بشناسم اما خدا را گواه می گیرم تا به این لحظه نه با فتح الله زاده و نه با امیری در خصوص بازیکنان جدید و قدیم صحبت نکرده ایم نه لیست خرید داریم و نه لیست فروش چون هنوز هم معلوم نیست خودمان باشیم.
داماش؛ خواهید برد؟
داماش تیم خوبی است که مربی جوان و آینده داری دارد مربی او از دوستان من محسوب می شود و امسال نتایج خوبی را گرفتند، اما در بعضی از بازی ها بدشانسی آوردند ما فردا می خواهیم اختلاف ۴ امتیازی مان را حفظ کنیم و به رکورد ۷۰ امتیاز برسیم هر چند خسرو حیدری به دلیل مصدومیت و یکی، دو بازیکن دیگر در این بازی حاضر نخواهد شد و به عده ای استراحت خواهیم داد.
رسانه ها؛ چقدر در قهرمانی استقلال نقش داشتند؟
اتفاقاً همه قهرمانی ما متعلق به رسانه ها است.