ملت ایران: ظهور سپاهان در فوتبال ایران به دهه گذشته برمی گردد زمانی که این تیم بی پول و کوچک اصفهانی با تصمیم مدیران کلان استان، زیرپوشش کارخانه فولاد مبارکه بود. سپاهان بعد از این تبدیل به تیمی متمول شد که بعد از اولین قهرمانی در لیگ برتر با فرهاد کاظمی در سال های متوالی فاتح همیشگی یکی از دو جام حذفی یا لیگ برتر بود. تیمی که با مدیریت محمدرضا ساکت و البته منابع مالی کارخانه شخصیت خود را فراتر از دو رنگ قرمز و آبی به فوتبال ایران دیکته کرد…
این در حالی است که پرسپولیس در دهه ۶۰ و ۷۰ هرگز تیمی با نام سپاهان را به رسمیت نمی شناخت با تزلزل های مالی و مدیریتی یکه تازی خود را در فوتبال ایران از کف داده اگرچه قرمزها با تماشاگران پرتعداد و البته ستاره هایشان همواره به عنوان یک مدعی وارد رقابت ها شده اند. آنها فردا مهمترین مسابقه سال را پشت سر خواهند گذاشت یک بازی سرنوشت ساز برای آینده این باشگاه…
اما پرسپولیس و سپاهان با همه فراز و نشیب ها نبردهای جذاب و فراموش نشدنی ای را با یکدیگر برگزار کردند. شما کدام تصویر را به خاطر می آورید:
۱- ادموند بزیک و پیشانی خونی

ادموند بزیک حالا یکی از مربیان پرسپولیس است او مهاجم فوق العاده ای بود که بعد از سال ها گلزنی ناگهان افتی کم سابقه را تجربه کرد تا توسط علی پروین از پرسپولیس کنار گذاشته شود. بزیک از پرسپولیس و سپاهان رفت و در آنجا با نمایش خیره کننده به سطح فوتبال ایران بازگشت و آقای گل لیگ شد. برای او یک مسابقه ویژه تر است بازی رفت پرسپولیس – سپاهان در لیگ حرفه ای در ورزشگاه نقش جهان زمانی که او با یک ضربه کاشته با یک ضربه سر شیرجه ای دروازه داود فنایی را باز کرد این گلی بود پیروزی بخش که در نهایت عامل قهرمانی سپاهان در آن رقابت ها شد. بزیک در این مسابقه با بهروز رهبری فرد مدافع مستقیمش جنگ بی امانی داشت و رهبری فرد صورت او را خونین کرد.
۲- مهرزاد معدنچی آن وقت ها که بهزاد نبود!

مهرزاد معدنچی از بازیکنان عجیب فوتبال ایران است این هافبک چپ پای شیرازی در فصلی که آری هان هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت در درخششی عجیب و قریب همه رکوردها را شکست و با همین پشتوانه به جمع بازیکنان ملی پوش ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ ملحق شد. معدنچی بعد از جدایی آری هان با مصطفی دنیزلی هم روزهای خوبی داشت و اتفاقا یکی از بازی های خوب او مقابل همین سپاهان رقم خورده است. معدنچی در لیگ پنجم در بازی برگشت در ورزشگاه آزادی در دقیقه ۹۰ با یک کاشته فوق العاده تیمش را به دومین گل رساند و ورزشگاه را غرق شادی کرد. سپاهانی های قدیمی هنوز این لحظه را به خاطر دارند. این همان بازیکنی بود که علی پروین وی را بهزاد خطاب می کرد عامل اصلی همه مشکلات پرسپولیس می خواندش.
۳ - پایان تلخ دنیزلی

همه چیز از یک سوت مشکوک آغاز شد. زمانی که پژمان نوری در محوطه جریمه به حسین پاپی برخورد کرد تا این هافبک ریزنقش نقش بر زمین شود و هادی عقیلی در دقیقه ۸۸ همه چیز را به تساوی بکشاند. از این به بعد ۱۰۰هزار تماشاچی ورزشگاه آزادی که منتظر برد پرسپولیس و صعود مصطفی دنیزلی به فینا بودند چیزهای عجیبی را دیدند، سپاهان با زوج محرم نویدکیا و محمود کریمی هر چه می خواست سر پرسپولیس درآورد و با نتیجه ۴ بر یک بازی را به سود خود تمام کرد تا مصطفی دنیزلی ۴۸ ساعت بعد ایران را ترک کند و جای خود را به افشین قطبی بدهد. این شکست خاطره انگیزترین برد سپاهان را مقابل پرسپولیس رقم زده است.
۴- گلی که خدا زد!

هنوز هم که با سپهر حیدری صحبت کنیم همین را خواهد گفت این که گل بازی پرسپولیس – سپاهان نه توسط او که با اذن خدا به ثمر رسید. اگر صحنه گل را به خاطر ندارید دوباره درباره اش حرف می زنیم. ضربه کاشته پشت محوطه جریمه سپاهان در دقیقه ۹۵، اعتراض سپاهانی ها به مظفری، بحثبازیکنان پرسپولیس برای این که چه کسی کاشته را بزند(فرزاد آشوبی به محسن خلیلی می گوید خواب دیده ام این کاشته گل می شود بگذار بزنم) ضربه ضعیف آشوبی، برگشت توپ، ضربه خلیلی، سانتر کریم باقری و… گل. این گل احتمالا بهترین خاطره عمر بسیاری از پرسپولیسی هاست. قبول ندارید؟
۵- سحر و جادو در فولاد شهر

هنوز کسی نمی داند در بازی رفت پرسپولیس – سپاهان در فولادشهر چه اتفاقی افتاد که کار پرسپولیسی ها به تلوتلو خوردن و کاهش سطح هوشیاری و تهوع و گیجی منتهی شد. این یکی از رازهای فوتبال ماست. بعضی از نزدیکان مدیرعامل پرسپولیس گفته اند سپاهان قرمزپوشان را جادو کرده بودند؛ چه می دانیم شاید واقعا سحر و جادو واقعیت دارد و ما خبر نداریم…
به هر حال هر چه که بود تمام شد و رفت بازی فردا چه تصویری تازه ای در ذهن ما رقم خواهد زد؟