لاتین پست در گزارشی به بررسی وضعیت ایران در گروه F رقابت های جام جهانی پرداخته و با تیتر «آیا ایران شانس صعود دارد؟» نوشته است: وقتی کسی به قدرت های فوتبال در آسیا فکر کند، فورا ژاپن و کره جنوبی به ذهنش خطور می کند. ایران معمولا در گروه قدرت های فوتبال آسیا قرار نمی گیرد. به هر حال تیم کارلوس کی روش نشان داده است که تیمی است که می شود با آن رقابت کرد و می تواند برخی را در برزیل شگفت زده کند. این تیم در گروهی قرار گرفته که به جرأت می توان آن را یکی از ساده ترین گروه ها دانست و می تواند راهش را به مرحله حذفی باز کند. آیا ایران می تواند شاهکاری تاریخی خلق کند؟

تاریخچه

ایران تاریخچه ای کوتاه در جام جهانی دارد و این تیم تنها در سه دوره از رقابت های جام جهانی حاضر شده است و هرگز از مرحله گروهی صعود نکرده است. بهترین نتیجه ایران در رقابت های جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه رقم خورد که این تیم توانست سه امتیاز به دست آورد. ایران با نتیجه دو بر یک در یکی از مهم ترین لحظات تاریخ این تیم مقابل آمریکا به پیروزی رسید. ایران در سال ۲۰۰۶ در گروه آنگولا، مکزیک و پرتغال قرار گرفت. تیم در دو مسابقه شکست خورد و به تساوی یک بر یک مقابل آنگولا دست یافت.

ایران چگونه به جام جهانی رسید؟

ایران که کی روش، سرمربی فوق العاده پرتغالی هدایت آن را بر عهده دارد، با پنج پیروزی، یک تساوی و دو شکست در گروه A رقابت های مقدماتی جام جهانی عملکرد فوق العاده ای داشت. این تیم در تمام مسابقات تنها دو گل دریافت کرد. ایران دوباری که شکست خورد این دو گل را دریافت کرد و تساوی این تیم بدون گل رقم خورد و در تمام پیروزی ها دروازه اش بسته ماند. خط دفاعی این تیم در تمام رقابت ها منسجم به نظر می رسید؛ در حالی که خط حمله از فرصت ها و شانس هایش استفاده می کرد. این تیم با ۱۶ امتیاز صدرنشین گروه A شد و دو تیم برتر هر گروه به جام جهانی راه می یافتند. رضا قوچان نژاد و جواد نکونام هر یک با سه گل، برترین گلزنان ایران بودند.

ستاره های برتر

اکثر بازیکنان ایران در لیگ داخلی این کشور بازی می کنند اما چند بازیکن در تیم های خارج از این کشور به میدان می روند. اشکان دژاگه، که در فصل ۱۴-۲۰۱۳ برای تیم ضعیف فولام پنج گل به ثمر رسانده، در یازده بازی برای ایران چهار گل به ثمر رساند.

قوچان نژاد که در تنها یازده مسابقه آمار فوق العاده ۹ گل را از خود به جا گذاشته، در تیم چارلتون انگلیس بازی می کند.

کاپیتان جواد نکونام بیشترین بازی ملی را با ۱۳۶ بازی و ۳۸ گل در اختیار دارد. به هر حال وی در سن ۳۳ سالگی قرار دارد و ممکن است حضور او در مسابقات با محدودیت همراه باشد. جلال حسینی، مدافع تیم ملی ایران در ۸۳ مسابقه به میدان رفت و مهره ای مهم در خط دفاعی تیمش است.

دروازه بانی یکی از نقاط ضعف تیم ملی ایران است زیرا هیچ یک از دروازه بان های این تیم بیشتر از ۹ بازی ملی درکارنامه ندارند.

آیا ایران می تواند از گروه خود صعود کند؟

ایران هرگز در تاریخ فوتبالش با آرژانتین روبرو نشده است. این تیم تنها یک بار مقابل نیجریه بازی کرده و شکست خورده است؛ به هر حال این بازی در سال ۱۹۹۸ برگزار شده است. تنها تیمی که ایران رکورد خوبی مقابل آن دارد، بوسنی و هرزگوین است؛ دو تیم پنج بار با یکدیگر روبرو شده اند و سهم ایران چهار پیروزی و یک تساوی بوده است. آخرین مسابقه بین دو تیم به سال ۲۰۰۹ برمی گردد که ایران در دیداری دوستانه با نتیجه سه بر دو به پیروزی رسید.

با اینکه آمار نتایج ایران مقابل بوسنی و هرزگوین نشان دهنده عملکرد خوب این تیم است اما ایران هرگز در جام جهانی مقابل هیچ یک از تیم های اروپایی به پیروزی نرسیده است. این تیم رکورد صفر پیروزی، یک تساوی و چهار شکست مقابل تیم های اروپایی در رقابت های جام جهانی را به ثبت رسانده است. همان طور که قبلا اشاره کردیم، این تیم تنها یک پیروزی در این مسابقات به دست آورده و آن هم مقابل آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ بوده است. آرژانتین مدعی بلامنازع صدرنشین در این گروه است و مقابل خط دفاعی ضعیف این تیم عملیاتی را ترتیب خواهد داد. این در حالی است که سرعت نیجریه نیز باید بر ایران غلبه کند.

آیا ایران می تواند به پیروزی برسد؟

ایران با توجه به گل هایی که بتواند در این مسابقات به ثمر برساند و امتیازاتی که کسب کند، احتمالا در رده ۲۵ تا ۳۲ قرار خواهد گرفت. ایران تیمی نیست که کسی انتظار داشته باشد در این مسابقات پیشرفتی داشته باشد. قرار گرفتن در رده سوم گروه F برای این تیم یک پیروزی محسوب می شود؛ یک پیروزی در سه مسابقه می تواند موفقیت بزرگی برای این تیم محسوب شود.