مهرداد بیت آشور، یکی از بازیکنان ایرانی شاغل در فوتبال آمریکا بود که در زمان حضور کارلوس کی روش برای اولین بار به تیم ملی ایران دعوت شد.

روزنامه " لس آنجلس تایمز " به بررسی حضور مهرداد بیت آشور در تیم ملی ایران پرداخت که تابستان سال جاری می تواند حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را تجربه کند.

بیت آشور در حالی برای تیم ملی ایران به میدان می رود که یک بار نیز یورگن کلینزمن، او را به تیم ملی آمریکا دعوت کرد، اما بیت آشور به دلیل مصدومیت در آن دیدار به میدان نرفت.

بیت آشور درباره حضور در تیم ملی ایران می گوید: من فقط به فوتبال فکر می کنم. بازی در رده ملی افتخار بزرگی است که مدت ها به دنبال آن بودم. به مسائل سیاسی کاری ندارم و فقط به دنبال فوتبال بازی کردن هستم.

بیت آشور وقتی با این سوال مواجه شد که اگر شرایط ایران و آمریکا برابر بود آیا باز هم تیم ملی ایران را به آمریکا ترجیح می داد " به طور زیرکانه ای از پاسخ به این سوال طفره رفت و گفت: این اتفاق هرگز رخ نمی دهد.

هر چند انتخاب بیت آشور جنبه ورزشی برای او دارد، اما برای دیگران ممکن است جنبه سیاسی داشته باشد. بیت آشور در این باره می گوید: از این که برای تیم ملی ایران بازی می کنم احساس ویژه و خاصی دارم. بازی در تیم ملی ایران افتخار بزرگی است که نصیب من شده. از این که می توانم در جام جهانی برای تیم ملی ایران بازی کنم به خودم می بالم. می خواهم با بازی های خوبم در وایت کپس ونکوور، کارلوس کی روش را متقاعد کنم که من را به جام جهانی ببرد.

تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در گروهی سخت با تیم های آرژانتین، نیجریه و بوسنی و هرزگوین همگروه است. ایرانی ها امیدوار هستند تا بتوانند در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل برای نخستین بار از گروه خود صعود کنند.

مهرداد بیت آشور درباره حضور در جام جهانی می گوید: جام جهانی بزرگ ترین رویداد فوتبالی جهان است. بهترین بازیکنان جهان در جام جهانی بازی می کنند. وقتی بچه بودم همیشه آرزوی حضور در جام جهانی را داشتم. از این که فرصت بازی در جام جهانی به من رسیده خیلی خوشحالم.

تیم ملی ایران قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل باید سه دیدار دوستانه برگزار کند و مهرداد بیت آشور در آن دیدارها می تواند برای ایران به میدان برود. او که اکتبر سال گذشته اولین بازی ملی اش را در انتخابی جام ملت های آسیا برای ایران انجام داد در حال حاضر در تیم وایت کپس بازی می کند.

کارلوس کی روش مسئول اصلی آوردن مهرداد بیت آشور به تیم ملی ایران بود. امید نمازی، مربی سابق تیم ملی ایران در گفت وگو با لس آنجلس تایمز می گوید: سه سال قبل زمانی که کارلوس کی روش هدایت تیم ملی ایران را برعهده گرفت، فهرستی از بازیکنان مهاجر ایرانی و بازیکنان ایرانی شاغل در فوتبال اروپا را فراهم کرد. در بین این بازیکنان، بازیکنانی مثل دنیل داوری، اشکان دژاگه، رضا قوچان نژاد و امید نظری حضور داشتند. در ابتدا کمی شک و شبهه درباره جذب این بازیکنان وجود داشت و کمی می ترسیدیم که رسانه ها به این موضوع واکنش منفی نشان دهند. اما وقتی یخ این موضوع آب شد و بازیکنان دو ملیتی توانستند عملکرد خوبی در تیم ملی ایران داشته باشند همه چیز برای حضور این بازیکنان در فوتبال ایران مثبت شد.

بیت آشور درباره اولین حضورش در تیم ملی فوتبال ایران می گوید: در ۵ تا ۱۰ دقیقه تمام هواداران ورزشگاه را مثل برادرانم احساس کردم. فرهنگ ایرانی این است که وقتی غریبه ای را می بینی به او محبت کنید. ایرانیان مردمان مهمانوازی هستند. من هنوز فرهنگ ایرانی را در خودم دارم. پدر و مادرم در ایران به دنیا آمده اند و دلیلی برای دوری از کشور ایران نداشتم.

مهرداد بیت آشور که تابستان سال جاری می تواند برای تیم ملی ایران به میدان برود یک بار توسط یورگین کلینزمن به تیم ملی آمریکا دعوت شد. کلینزمن درباره مهرداد بیت آشور می گوید: بیت آشور یکی از بهترین دفاع راست های لیگ آمریکا است. او شایسته دعوت به تیم ملی آمریکا بود.

امید نمازی درباره حضور بیت آشور در جام جهانی می گوید: به نظر من بیت آشور شانس زیادی برای حضور در ترکیب ثابت ایران برای جام جهانی دارد. انگیزه بیت آشور برای بازی در جام جهانی بسیار بالا است. چه جایی بهتر از جام جهانی. اکنون که تیم ملی ایران او را دعوت کرده قطعا انگیزه بیت آشور بالاتر هم رفته است. ایران کشور بیت آشور است و به او افتخار می کند.