محمد دادکان در برنامه امروز صبح بخیر ایران در مورد حضور ایران در جام جهانی و اینکه قرار است یک گروه مشوق به برزیل اعزام شوند، عنوان کرد: من نظام و مملکتم را دوست دارم اما برای حمایت یک گروه مشوق که ۳ حلقه حضور دارند و نمی گذارند فردی به تیم نزدیک شود چه فایده ای دارد این همه هزینه کنیم. برای اعزام ۱۵۰ نفر باید چیزی حدود ۶ میلیارد تومان پول هزینه کنیم. بهتر است این ۶ میلیارد تومان را به هزار جوان بدهیم که به هرکدام ۶ میلیون تومان می رسد و می توانند با آن تشکیل زندگی دهند و جهیزیه تهیه کنند.

وی افزود: برای این مسئله می گویند اسپانسر گرفته ایم اما اگر این افراد می خواهند به عنوان حامی به جام جهانی بروند خودشان هزینه کنند. دولت بگوید ما برای این کار پول نمی دهیم و مطمئنم این کار صورت می گیرد. افرادی که می خواهند سی دی تهیه کنند و آنجا ارائه دهند این کار را از هزینه شخصی خود انجام دهند. نمی دانم چرا رسانه ها به این مسئله نمی پردازند. از حضور مشوق چه چیزی عاید تیم ملی می شود. وقتی به من نامه داده اند و برای حضور در جام جهانی دعوت شد گفتم به جای اینکه ۴۰ میلیون پول برایم هزینه شود خانه می نشینم و ۳ مسابقه را از تلویزیون تماشا می کنم. بهتر نیست این پول ها هزینه خانواده های بی سرپرست شود. وقتی در این کشور سیب زمینی کیلویی ۴ هزار تومان به فروش می رسد آن وقت باید ۴۰ میلیون بدهیم و افراد را به جام جهانی اعزام کنیم. شاید من را تحریم کنند و بگویند دادکان از این پس به تلویزیون نیاید اما با این کارها من تحریم نمی شوم.

در این لحظات قرار بود میان برنامه ای بین صحبت های دادکان پخش شود که او اعلام کرد نمی دانم چرا هر وقت من صحبت می کنم می گویند برویم میان برنامه ببینیم و از این مسئله خوشحالم.

وی در ادامه تأکید کرد: خوشحالم شبکه یک سیما در این رابطه احساس مسئولیت دارد تا بحثحضور مشوقین را شفاف سازی کنند. وقتی وزارت ورزش و جوانان دم از شفاف سازی می زند و اعلام می کند مردم از فوتبالیست ها منزجر هستند آیا اجازه می دهد در این رابطه مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود آیا این نظر را مردم نیز درباره آنها هم دارند یا خیر. اینکه در جامعه به مردم احترام بگذاریم و شفاف سازی کنیم بسیار خوب است اما باید دید آیا در آینده هم چنین اقدامی صورت می گیرد. از همین حالا که در فصل نقل و انتقالات حضور داریم مدیرعامل پرسپولیس قراردادهایی که می بندد به صورت شفاف اعلام کند اما من به شما قول می دهم چنین اتفاقی نمی افتد. شفاف سازی قراردادهای مدیرعامل قبلی برای گروه قبل بود تا کار دست خودمان بیفتد.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه افراد برای مدیریت به خوبی انتخاب نمی شوند، یادآور شد: مدیریت در تمامی مسائل نیاز به تخصص، دانش، تجربه و مقبولیت دارد. در ایران مربی یا مدیری که زمین خورده توسط رسانه ها مطرح می شود و او را از تیمی به تیمی دیگر انتقال می دهند. باید ببینیم و سؤال کنیم که آیا فرد مدیری که برای حضور در سمتی انتخاب می شود آیا مقبولیت دارد. متأسفانه دلمان به حال هیچ چیز نمی سوزد و کاری نداریم که یک فرد به جایی می رود و پس از حضور خود آنجا را خراب کرده و سپس جدا می شود.

وی افزود: اگر من و همکارانم به کمک مردم بازار برای باشگاه پرسپولیس، استقلال و فدراسیون پول جمع نمی کردیم و این ۳ ساختمان شکیل را خریداری نمی کردیم معلوم نبود این دو باشگاه و فدراسیون در کجا استقرار می یافتند. این اقدام را در سال ۸۳ انجام دادیم.

دادکان در پاسخ به این سؤال که ممکن است همین انتقاد از او صورت بگیرد و بگوید چرا این همه پول صرف خرید ساختمان کرده است، یادآور شد: با این حرف شما موافق نیستم. اگر این ۳ ساختمان نبود مسئولان پرسپولیس، استقلال و فدراسیون کجا می نشستند. حالا شما بررسی کنید و ببینید کدام یک از این امکانات را افزایش دادند. تنها میلیارد میلیارد برای تیم اول خود هزینه کردند و هیچ بازیکن جوانی را به فوتبال کشور معرفی نکردند. ۲۵ میلیارد این فصل هزینه می کنند و پس از پایان فصل جاری سال بعد نیز همین هزینه انجام می شود. دو ماه دیگر اگر بررسی کنید می بینید قراردادهایی که بسته شده مبالغی بیشتر از قراردادهای سال قبل دارد. بنده موافق قرارداد با رقم بالا نیستم بلکه اعتقاد دارم بهترین بازیکن ایران صد میلیون و بهترین مربی نیز ۵۰ میلیون ارزش دارد. شاید شما اطلاع نداشته باشید اما ۱۰ سال پیش با حسین فرکی بهترین مربی ایران ۱۲ میلیون تومان قرارداد بستند، مجید جلالی در تیم ملی جوانان ۸ میلیون تومان می گیرند و محمد مایلی کهن نیز ۱۰ میلیون تومان دریافتی داشت، چطور ۱۰ میلیون تومان به یک میلیارد و صد میلیون تومان می رسد. مطمئنا همین ها هم در این موج حذف خواهند شد. اگر وزارت ورزش راست می گوید در دو ماه آینده قراردادها را که به نفع مردم است شفاف سازی کند.

دادکان در مورد اینکه حمایت بی هزینه چگونه صورت می گیرد، گفت: بنده تجربه مدیریت در این برهه را دارم. همان موقع که رئیس فدراسیون بودم به ضرغامی نامه زدم و از او خواستم از تیم ملی حمایت کند او هم با نظر بلند خود این اقدام را انجام داد و به تیم ملی در راستای حضور در جام جهانی کمک کرد. باید افرادی که عاشق فوتبال هستند را دعوت کنیم تا آنها برای مردم صحبت کنند و در فضایی آرام و با آرامش تیم ملی را به جام جهانی بفرستیم.