ملت ایران: هوشنگ نصیرزاده که امروز میهمان برنامه ورزش و مردم بود در خصوص احتمال تبانی قطر و لبنان گفت: اثبات تبانی مشکل است و به همین دلیل علاوه بر کمیته بازرسی فیفا، کمیته اخلاق هم این موضوع را بررسی می کند.

وی ادامه داد: مسئولان AFC این موضوع را به مسئولان غرب آسیا ارجاع داده و از فدراسیون غرب آسیا خواستند تا پرونده تبانی را بررسی کنند. در این زمینه ۱۵ بازیکن لبنان شرکت داشتند و ابتدا عنوان شده بود این اتفاق در لیگ داخلی لبنان اتفاق افتاده اما سه بازیکن خارج از لیگ لبنان هم در بین این ۱۵ بازیکن حضور داشتند که این نشان می داد موضوع تبانی به داخل لبنان مربوط نمی شود.

نصیرزاده یادآور شد: تشکیلات فیفا یک تشکیلات اقتصادی است که ما در ایران آن را ورزشی تلقی می کنیم بر همین اساس چون قطر و امارات از اسپانسرهای فیفا هستند همین موضوع می تواند باعثایجاد شائبه شده و دست های پشت پرده را مطرح کند.

کارشناس مسائل حقوقی فوتبال در مورد حضور ایجنت های فوتبال بعضا به آنها دلال گفته می شود، اظهار داشت: در فوتبال یکی از ناسزاهای رایج واسطه گری و دلالی است. در همین خصوص نامه ای از سوی فیفا به فدراسیون فوتبال ایران ارسال شد که در آن متوجه شدیم مشکلات زیادی در خصوص کارگزاران فوتبال در ایران با آن مواجه هستیم. در این مورد می توانیم دو فهرست را تهیه کرده که یکی از آنها ایجنت های رسمی فیفا و دومی کارگزاران رسمی داخلی کشورتان به شمار بیایند. فیفا به شما اجازه می دهد کارگزاران داخلی رسمی هم داشته باشید.

وی افزود: در ایتالیا هزار و ۵۵ کارگزار، در آلمان ۴۲۵، در فرانسه ۲۶۳ کارگزار رسمی فیفا حضور دارند و این در حالی است که در ایران ۳۸ کارگزار رسمی داریم ضمن اینکه در قرار داد بازیکنان حضور کارگزار اجباری نیست و یک بازیکن می تواند حتی افراد درجه اول خانواده خود را به عنوان کارگزار معرفی کند.

نصیرزاده در خصوص اینکه قدرت تشکیلاتی کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا در AFCبیشتر است، گفت: نکته جالب این است که سال تاسیس فدراسیون فوتبال ایران از تاسیس کشور مالزی بیشتر است.

وی در مورد لیگ ۱۶ تیمی و ۱۸ تیمی تصریح کرد: فیفا توصیه کرده است که لیگ کشورها حداقل با حضور ۸ تیم و حداکثر با حضور ۱۶ یا ۱۸ تیم برگزار شود من هم معتقدم به خاطر شادابی و نشاط جامعه اگر لیگ ما ۱۸ تیمی باشد بهتر است.

نصیرزاده در پایان در مورد بخشیده شدن یحیی گل محمدی گفت: هر گاه داور مرتکب اشتباه عمده ای شود کمیته انضباطی می تواند بدون واسطه آن را برگرداند.