به گزارش ملت ایران به نقل از فارس، مهدی محمد نبی دبیر کل فدراسیون فوتبال که امروز میهمان برنامه ورزش و مردم بود در خصوص احتمال تبانی صورت گرفته بین تیم های ملی فوتبال لبنان و قطر گفت: پس از اینکه این موضوع در رسانه های لبنانی منتشر شد، بخش رسانه ای و بین الملل فدراسیون فوتبال آن را پیگیری کرد و بر همین اساس توانستیم مستندات خوبی را از لبنان به دست آوریم و البته وظیفه ما بود که این بحثرا دنبال کنیم.

وی ادامه داد: موضوعی که مسلم است این است که فیفا برای ورود به چنین موضوعاتی سازمان بازرسی اش را تعریف کرده تا این درصد از موارد را رصد و کنترل کند. با این حال معتقدم که باید مستندات قوی تر باشد چرا که در غیر این صورت قابل رسیدگی نخواهد بود.

نبی در پاسخ به این سؤال که آیا برای اعتراض به فیفا از سوی فدراسیون فوتبال ایران وکیلی گرفته شده یا خیر، گفت: ابتدا باید مستندات را پیدا می کردیم و سپس در این خصوص تصمیمات بعدی اتخاذ خواهد شد.

وی افزود: فیفا باید فضایی را ایجاد کند که در فوتبال ناامنی به وجود نیاید به خصوص در رقابت های مهمی مانند مسابقات مقدماتی جام جهانی که باید ناامنی ها کنترل شود و امنیت به گونه ای باشد که برخی اتفاقات در نتایج تاثیرگذار نباشد. اما اگر هم در زمینه تبانی و یا سایر مسائل این چنینی مستندات خوبی ارائه شود آنها به خاطر هواداران فوتبال باید ورود کنند.

دبیر کل فدراسیون فوتبال در مورد عملکرد این فدراسیون در سال ۹۱ یادآور شد: در بخش اجرایی تابعی از سیاست گذاری های هیئت رئیسه هستیم و در این خصوص باید به این موضوع توجه شود. در خصوص نتایج تیم ملی به غیر از تیم ملی جوانان از سایر بخش ها از جمله فوتسال، فوتبال ساحلی، تیم ملی نوجوانان موفق عمل کردیم و در بانوان هم فعالیت های خوبی داشتیم. ضمن اینکه در بخش بزرگسالان هنوز سه بازی باقی مانده که به سال ۹۲ موکول شده است و پس از آن در خصوص این تیم باید اظهار نظر کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که با این حال به نظر می رسد در بخش بزرگسالان سال موفقی نداشتیم، عنوان کرد: اساسا تقویم باشگاهی فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا بر روی تیم های ملی تاثیرگذار است. به طور مثال در مسابقات مقدماتی جام جهانی و در دور رفت، زمانی مقابل ازبکستان قرار گرفتیم که هنوز لیگ آغاز نشده بود و بازی های بعد هم به همین منوال بود.

دبیر کل فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سؤال که به نظر می رسید با توجه به برخی موارد می توانستیم کی روش را بهتر مدیریت کنیم، ضمن تائید این مطلب افزود: در گذشته برانکو سرمربی قبلی تیم ملی همیشه ۲۶ بازیکن خاص را دعوت و ۴ نفر مشخص را خط می زد و حتی ترکیب ثابت و سه تعویضش هم مشخص بود. این مربی هیچ پشتوانه سازی انجام نداد و ما با همان بازیکنانی که در دهه ۹۰ ساخته بودیم توانستیم در جام جهانی ۲۰۰۶ حضور پیدا کنیم. اما در حال حاضر بستری که باید برای تیم های ملی فراهم می شده است، اتفاق افتاده و نفرات شاخصی در تیم های ملی نوجوانان و جوانان حضور دارند که همین بازیکنان آینده تیم ملی محسوب می شوند. بنابراین کی روش هم مجبور بود از موجودی فعلی استفاده کند و اگر امثال اشکان دژاگه وارد فوتبال ملی ما شدند به خاطر نیاز تیم ملی بوده است.

وی ادامه داد: ژاپن، کره، ازبکستان، استرالیا و قطر و امارات رقبای فدراسیون ایران محسوب می شوند. آنها روی بحثمنابع مالی به خوبی برنامه ریزی می کنند و این در حالی است که منابع مالی ما مختصر است.

در ادامه برنامه در خصوص احتمال تبانی لبنان و قطر فیلمی به نمایش درآمد که به این موضوع پرداخته که احتمال این موضوع را افزایش داده است.

نبی در پاسخ به این سؤال که چرا کفاشیان در انتخابات AFC شرکت نکرد، گفت: در هیئت رئیسه به این جمع بندی رسیدیم که بستری برای حضور کفاشیان فراهم شود.

وی در خصوص اینکه تا چه زمانی سرپرست تیم ملی باقی خواهد ماند، یادآور شد: قرار شده تا خرداد ماه این مسئولیت را قبول کنم. اگر فضای جابجاسازی تا آن زمان مهیا شود، فرد دیگری می آید و اگر هم نشد که به خوبی کار را مدیریت می کنیم.

دبیر کل فدراسیون فوتبال در مورد اینکه آیا در فصل آینده لیگ برتر ۱۶ تیمی خواهد بود یا ۱۸ تیمی، گفت: نباید از راس هرم به مسائل نگاه کنیم. ما فقط لیگ برتر را نداریم ۵ هزار مسابقه در سال برگزار می کنیم که لیگ برتر در راس آنها قرار دارد. در این مورد هم فردا نظرم را در هیئت مدیره اعلام می کنم. اما معتقدم فعلا برای ۱۶ تیمی شدن زود است.

وی در پایان در مورد بازگشت مهدی رحمتی به تیم ملی گفت: زمینه اش انجام می شود و در خدمت شان هستیم از لحاظ فنی دخالتی نمی کنیم ولی رحمتی بازیکن ارزشمندی است و قرار است کی روش در این خصوص جمع بندی لازم را انجام دهد.