به گزارش سرویس خبرورزشیملت ایران: نود دوشنبه اول اردیبهشت ماه حوالی ساعت ۲۲:۴۶ دقیقه شب روی آنتن رفت تا فردوسی پور یکی از طولانی ترین برنامه هایش را تجربه کند و حوالی ساعت ۳ بامداد روز سه شنبه با بینندگان برنامه اش خداحافظی کند. خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس موضوعی بود که زمان طولانی از این برنامه را به خود اختصاص داد و شاید مهم ترین خروجی اش این بود که استقلال و پرسپولیس خصوصی نمی شوند.

به گزارش تابناک، با توجه به انتشار ریز قراردادهای بازیکنان استقلال و پرسپولیس در چند هفته اخیر سوال پیامکی برنامه به این اختصاص داشت که آیا با شفاف سازی قراردادهای بازیکنان تیم های حاضر در لیگ و پایین آمدن مبالغ آن موافقید یا خیر که البته در تنظیم سوال و گزینه ها، اندکی ایراد منطقی وجود داشت که فردوسی پور اندکی پس از پخش آن به این ایراد اشاره کرد.

با توجه به اتفاق عجیب برنامه نود هفته گذشته در خصوص پادرمیانی فردوسی پور برای بخشش یک قاتل توسط خانواده فوتبالی عبدالله حسین زاه در ابتدای برنامه گزارشی از این ماجرا به همراه صحبت با خانواده مقتول که هفته گذشته با گذشت خود در صدر اخبار ایران و بسیاری از رسانه های خارجی قرار گرفتند پخش شد. فردوسی پور پیش از پخش این آیتم ان برنامه را به مناسبت روز مادر به مادری که با این بخشش درس بزرگی به همه داد تقدیم کرد.

اما این تنها گزارش ویژه این برنامه هم نبود. عوامل این برنامه به مناسبت روز مادر به منزل مادر علیرضا منصوریان رفته بودند. این اتفاق در حالی افتاد که حمید استیلی و مادرش هم در این مهمانی حضور داشتند.

گزارشگر برنامه نود ابتدا با مادر منصوریان گفت و گو کرد و از او درباره کودکی علیرضا منصوریان سوال کرد که مادر او گفت: «همیشه در کوچه ها دنبالش بودم. اگر می دانستم فوتبال این قدر پیشرفت می کند اجازه می دادم تا پسرم زودتر فوتبالیست شود.»

مادر منصوریان ادامه داد: «یک روز رفتم مدرسه و با ناظم مدرسه شان حرف زدم. آن زمان می دیدم که آقای پروین فوتبال بازی می کند اما فکر نمی کردم اینها قهرمان شوند. برای علیرضا اینقدر کفش های اسپورتکس خریدم که حسابش از دستم در رفته ست.»

اما حرف های پایانی مادر بازیکن سابق تیم ملی. آنجا که او گفت: «ما در محله یک تعاونی داشتیم که هر وقت جنسی، چیزی می آورد در خانه ها را می زد و می گفت فلان جنس را آورده ام. یک بار یخ شکن آورده بودند و من رفتم گفتم که برای پسرم می خواهم و شماره ۳۷. اما آنها گفتند یخ شکن که شماره ندارد. بعدش فهمیدم که منظورشان چه بوده است.»

در ادامه این گفت و گو مادر حمید استیلی هم برای دقایقی حرف زد و گفت: «خسته شده بودم از بس برای سه پسرم کفش و شلوار خریده بودم. از همان زمان هم می گفتم اول درس بعد فوتبال. خدا را شکر الان راضی ام. من پسر بزرگم فوتبالیست بود و بعد حمید و مسعود را با خودش برد.»

مادر استیلی ادامه داد: «زمان امتحانات در خانه را قفل می کردم و یک چوب هم می گذاشتم بغل دستم. مدام حواسم به آنها بود تا نگویند اینها پدر ندارند.»

گزارشگر برنامه نود از مادر استیلی پرسید پسر شما را خیلی می زدند، آن زمان چه حسی داشتید که مادر استیلی گفت: «گریه می کردم. من تا با خودش حرف نمی زدم آرام نمی شدم.»

بازی با آمریکا و گل زیبایی که استیلی به آمریکایی ها زد. مادر استیلی در این مورد هم حرف زد و گفت: «شب بازی با آمریکا حمید زنگ زد و گفت مادر برای ما دعا کنید. همان زمان دلم شکست. ما یک هیات داریم که خود همین بچه ها از بنیان گذارانش بودند. من رفتم هیات و گریه کردم. نماز صبح را که خواندم خوابیدم. زنگ زدم به حمید و گفتم دو بر یک بازی را می برید. همین طور هم شد. وقتی حمید گل زد همه مردم ریخته بودند مقابل خانه ما.»

اما حرف های پایانی مادر استیلی درباره فحاشی برخی تماشاگر نماها: «واقعا ناراحت می شدم که به من فحش می دادند. به حمید می گفتم بیا بیرون. الان هم دوست دارم حمید مربی شود، اما نه مربی پرسپولیس.»

با پخش این گزارش و خلاصه چهار بازی نمایندگان ایران در جام باشگاه های آسیا عادل فردوسی پور در استودیو نود رودروی مهمان چغر و بد بدن خود، امیر خام نشست که یک صندلی خالی هم در کنارش وحود داشت. صندلی که قرار بود محمد رویانیان روی آن بنشیند و به گفته عادل یا نخواست، یا نگذاشتند، یا نتوانست به این برنامه برسد تا از خودش در برابر حرف های خادم دفاع کند جایی که نماینده تام الاختیار وزارت ورزش و جوان در امر خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس تنها رقم بدهی زمان او را ۵۰ میلیارد قلمداد کرد.

فردوسی پور در ابتدا از خادم پرسید که طرفداران پرسپولیس ناراحت هستند از این که چرا وقتی تیمشان در کورس بوده است این بحثها مطرح شده است. آنها همچنین می گویند چرا این شفاف سازی ها برای تیم هایی مثل سپاهان انجام نمی شود. خادم در این زمینه گفت: «چند سالی است که بحثخصوصی سازی این دو باشگاه مطرح است و هرگز هم اتفاق نمی افتد. اما در بودجه سال ۹۳ دولت مکلف است که کار را انجام بدهد. همیشه سر و صداهای زیادی در این مورد می شود اما اتفاقی نمی افتد.»

در همین لحظه فردوسی پور گفت اصلا دولت دوست دارد این دو باشگاه را واگذار کند یا فقط شعار است که خادم گفت: «باید واقعیت را قبول کرد. این دو باشگاه طرفداران زیادی دارند. آنقدر که در جلسات مهم هیات دولت درباره این تیم و بازیکنانش هم حرف زده می شود. دولت به عنوان نماینده مردم موظف است این کار را انجام بدهد اما تجربه نشان داده که خیلی از تیم های خصوصی شرایط خوبی نداشته اند. دولت می خواهد حافظ این دو تیم باشد.» در همین لحظه دوباره فردوسی پور سوال کرد این طور که نمی شود تیمی هم خصوصی باشد و هم دولتی که خادم این جواب را تحویل داد: «وقتی فرزندی به بلوغ می رسد پدر و مادرش باز هم او را حمایت می کنند تا با آمادگی کامل او را تحویل اجتماع بدهند. استقلال و پرسپولیس فرزندان دولت هستند و حالا به این بلوغ رسیده اند اما باز هم باید حمایت شوند. دولت مصر به واگذاری است، مجلس هم همین طور.»

یعنی در فصل جدید باز هم هیات مدیره و مدیر عامل این دو تیم تغییر خواهد کرد که خادم گفت: «تا دوشنبه تکلیف همه چیز مشخص خواهد شد. این موضوع بسته شده است اما چون به قطعیت نرسیده نمی توانم آن را بیان کنم. باید شرایطی فراهم شود که اسبی زین شده را در اختیار هیات مدیره ای قدرتمند قرار بدهیم و انتظار داشته باشیم که تیم خوبی را برای فصل آینده ببندند. آن چیزی که مشخص است این است که تا شرایط فراهم نشود نمی توان این دو تیم را خصوصی کرد. اتفاقی که بعید است در فصل جدید هم بیفتد.»

اما واگذاری این دو تیم به بخش خصوصی از طریق بورس. این دو تیم اگر وارد بورس شوند دیگر از نظر وزارت ورزش خارج می شوند و باید تحت نظر وزارت اقتصاد اداره شوند. فردوسی پور همین سوال را پرسید وگفت که فکر نمی کنید دلیلش همین باشد و دولت نمی خواهد این پایگاه مردمی را از دست بدهد که خادم گفت: «اگر حرف ما را قبول دارید من با صراحت می گوییم امکان واگذاری این دو تیم در حال حاضر وجود ندارد.»

حضور آدم های شهرت طلب و استفاده از رابطه ها به جای ضابطه ها برای رسیدن به مدیر عاملی این دو تیم سوال بعدی مجری برنامه نود بود که خادم درباره اش گفت: «من صد در صد با شما موافق هستم و امیدوارم دیگر اتفاقی از این قبیل نیفتد و آن خاطرات تکرار نشود.»

ماجرای اسپانسر دوازده میلیاردی که علی پروین آن را پیدا کرده بود و دلیل مخالفت وزارت ورزش با این اسپانسر. خادم گفت: «وزارت ورزش و جوانان هر کاری که می کند باید با هماهنگی سازمان خصوصی سازی باشد. مدت قرارداد ۵ سال نوشته شده است. الان مدیر عامل بانک بسیار جدی می گوید که کمتر از ۴ سال قرارداد نمی بندد. از طرفی سازمان خصوصی سازی اجازه نمی دهد که قراردادی بیشتر از یک سال بسته شود. وقتی باشگاهی می خواهد فروخته شود نباید قرار داد بالای یک سال بسته شود. نکته دیگر این است که در ماده ۴ این قرارداد، چند تا نکته وجود دارد. من در جلسه ای که با پرسپولیسی ها داشتم این مطالب را گفتم. عنوان شده بوده که این قرار داد برای پیراهن پرسپولیس بسته شده است اما در قرار داد نوشته شده که هرگونه امکان تبلیغاتی که وجود داشته باشد باید از آن استفاده شود. فروختن باشگاه یعنی کل برند به سالی ۱۲ میلیارد تومان اصلا منطقی نیست. وقتی بحث۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیارد تومان است ۱۲ میلیارد تومان منطقی نیست. بقیه هزینه های باشگاه باید چطور تامین شود.»

خادم ادامه داد: «بانک خواسته بوده که بازیکنان در هر شعبه ای که بانک می گوید باید بروند و تبلیغ کنند.»

فردوسی پور حرف های خادم را قطع کرد و گفت اما آرسنال و بارسلونا و خیلی از تیم های دیگر برای چند سال قرارداد می بندند. این قانون یک ساله دیگر چیست که خادم گفت: «دست ما نیست. نمی توانیم خلاف قانون که عمل کنیم.» که فردوسی پور گفت: «اتفاقا شما باید این مشکلات را حل کنید.

عادل از خادم درباره رقم واقعی بدهی های پرسپولیس سوال کرد که او گفت: «نزدیک به ۷۰ میلیارد تومان. شاید هم بیشتر شود. البته منابع درآمدی غیر شفاف هم وجود دارد که ممکن است این رقم را کاهش دهد.» فردوسی پورهمچنین درباره بدهی های محمد رویانیان هم سوال کرد. رویانیان گفته بود که در پرسپولیس ۵ میلیارد تومان بدهی گذاشته است که خادم گفت: «بدهی ایشان در باشگاه پرسپولیس ۵۰ میلیارد تومان است.»

یک بحثی که وجود دارد شما می گویید ۷۰ میلیارد بدهی وجود دارد. کسی که بخواهد باشگاه را بگیرد می آید باشگاهی با این بدهی را بگیرد که خادم گفت: «وزارت ورزش و جوانان بدون همکاری هیچ گروهی نمی تواند شق القمر کند. در ادامه این سوال شما باید بگویم که همین امروز هم در روزنامه ها خواندم که پرسپولیس باز هم بدهی دارد. باید همیاری شود تا این دو تیم حمایت شود. همه بار نباید روی دوش وزارت خانه باشد. با همه این داستان های داریم معادلات چند مجهولی حل می کنیم. شما هم به جای سوال کردن دعا کنید که این کار انجام شود.» فردوسی پور در همین لحظه گفت اما باید رویانیان بیاید و پاسخگو باشد. اعضای هیات مدیره چه کاره اند.

الان فتح الله زاده می تواند بدهی هایش را اضافه کند آیا نباید پاسخگو باشند که خادم این جواب را داد: «من در برنامه ای از رویانیان سوال کردم که شما باید سالی ده میلیارد خرج می کردید که عنوان کردند حساب ما مشخص نبوده است. من پرسیدم آیا این انتظار از شما غیر منطقی است که ایشان گفتند در این ۲۸ ماه من تک و تنها بودم. امروز وزارت ورزش دارد تلاش می کند تمام اتفاقات را جمع و جور کند و دستگاه های نظارتی باید بقیه موارد را بررسی کنند. نحوه چینش هیات مدیره این دو باشگاه با مشکلات روبرو بوده و زمینه ای را فراهم کرده که مدیر عاملان مستقیم تصمیم بگیرند. به هر حال دارد اتفاقاتی می افتد که تا نهایی نشده من نمی توانم بیان کنم. مثل همان اتفاق شب عید.» عادل پرسید کدام اتفاق که خادم گفت: «ما داشتیم برای پرسپولیس اسپانسر می گرفتیم که گل به خودی خوردیم و همه چیز به هم خورد.» اما آیا شان وزارت خانه این است که برای پرسپولیس و استقلال دنبال اسپانسر بگردد گه خادم گفت: «الان شرایط این طور شده است. دولت توقع دارد، مجلس توقع دارد و خود شما هم توقع دارید.»

با پخش بازی فولاد و الجیش و استقلال و الشباب علی فتح الله زاده، مدیرعامل تیم استقلال هم به استودیوی برنامه نود اضافه شد تا با امیر خادم در خصوص وضعیت آینده استقلال سخن بگوید.

علی فتح اله زاده که برای پاسخ درباره میزان بدهی تیم اش، با بیان اینکه همه فقط بدهی های ما را می بینند و حرفی از درآمدهای ما زده نمی شود، افزود: درست است که ما نزدیک به ۴۰ میلیارد تومان بدهی داریم اما یکی بگوید چرا وزارت ورزش و جوانان به تعهداتش عمل نکرده است.

وی اضافه کرد: از طرفی ما ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کردیم اما چرا کسی در این باره سخنی به زبان نمی آورد. فتح الله زاده با اشاره به ساخت کمپ ناصر حجازی که ارزشی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان دارد آن را یکی از بزرگترین دستاوردهای دوران مدیریتی خود عنوان کرد. موضوعی که البته در ادامه برنامه بارها موجودیت و سندیت آن از سوی فردوسی پور و خادم زیر سوال رفت. فتح اله زاده افزود: قسمت اعظم بدهی های باشگاه در صورت انجام تعهد وزارت ورزش و جوانان نسبت به باشگاه طبق توافقات انجام شده رفع خواهد شد.

مدیرعامل باشگاه استقلال تهران ادامه داد: طرحی ۵ ساله برای در خدمت گرفتن باشگاه استقلال به مسوولان وقت سازمان تربیت بدنی و مسئولان پیشین وزارت ورزش ارائه کردم که اگر می پذیرفتند، ظرف این مدت باشگاه را به درآمدزایی کلان می رساندم.

فتح اله زاده در ادامه با گلایه از سازمان صداو سیما گفت: اگر حق پخش واقعی دیدارهای فوتبال را بدهند ما از آن طریق حتی به وزارت ورزش کمک هم خواهیم کرد تا در استان های محروم خدمات ورزشی را توسعه دهد.

وی ادامه داد: فقط دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در دید هستند. در حال حاضر تیم هایی هستند که از تیم ما هم بیشتر هزینه کرده اند اما کسی به آن ها خرده هم نمی گیرد چه برسد به آنکه بخواهند آنان را بازخواست کنند.

مدیرعامل باشگاه استقلال در پایان اظهاراتش تاکید کرد که موافق کسر پرداخت های میلیاردی در فوتبال است.

البته سخنان فتح الله زاده انقدرها هم کوتاه نبود و بخش اعظم آن به رد و بدل کردن دیالوگ های پینگ پونگی میان او فردوسی پور و خادم گذشت که خالی از لطف نبود. از جمله این حرف ها برملا شدن اسپانسر شورت تیم استقلال بود که با موافقت باشگاه توسط سید مهدی رحمتی جذب شده بود که خودش به تنهایی نمونه عالی از مدیریت ورزشی در ایران است.

اشاره به مبالغ میلیاردی که وی به بازیکنان استقلال پرداخته و پرداختن به جزئیات قرارداد آندرانیک تیموریان و جواد نکونام هم از دیگر بحثهای فردوسی پور و فتح الله زاده بود که مدیرعامل استقلال با پذیریفتن رقم قراردادها اعلام کرد که این مبالغ در برابر هزینه های تیم های صنعتی چیزی نیست. استقلال این فصل با ۲۲ میلیارد بسته شده و در سه جام جنگیده و تیم صنعتی در همن لیگ امسال با سی میلیارد هزینه به لیگ یک سقوط کرده است.

فتح الله زاده در ادامه شرایط ماندن یا رفتنش از استقلال را این گونه توصیف کرد که: «اگر وزارت ورزش نخواهد پولی به استقلال بدهد، تیم را تحویل می دهم و نمی مانم. البته اگر وزیر ورزش لطف کند و اجازه بدهد که پنج عضو هیات مدیره را خودم انتخاب کنم»

پس از پایان گفت وگوی طولانی فردوسی پور با خادم و فتح الله زاده گزارشی از صعود تیم نفت مسجد سلیمان به لیگ یک و شور وشادی مردم شهر مسجد سلیمان که با حمایت همه جانبه از تیم شان خواستار میزبان در لیگ برتر بودند پخش شد و سپس مکوندی سرمربی این تیم مهمان برنامه نود بود تا در فرصت کوتاه باقیمانده با فردوسی پور به گفت وگو بگردازد. وی با اشاره به اینکه کل بودجه این تیم در این فصل دو میلیارد بوده از قول های برای تجهیز ورزشگاه و برداشتن موانع میزبانی این تیم در مسجد سلیمان خبر داد و انکه برای حضور قدرتمند در لیگ برتر باید تغییراتی در تیم شان انجام دهند سخن گفت.

در پایان ۹۱ درصد مردم باشفاف سازی قراردادها و پائین امدن مبلغ قراردادها موافق بودند.