به گزارش سرویس خبرورزشیملت ایران: در مراسم گرامیداشت یاد و خاطرهسیروس قایقرانکه بعدازظهر امروز(دوشنبه) در کنار مزار وی و در حسینیه شهدای کلویر بندرانزلی برگزار شد، جمع کثیری از علاقه مندان قایقران از جمله پیرمردان و پیرزنان عصا به دست، کودکان خردسال، نوجوانان، جوانان، بانوان و بزرگان ورزش کشور حضور داشتند.

در این مراسم، آیات روحبخش قرآن کریم فضای حسینیه و فضای بیرون آن را عطرآگین کرد و گروه موزیک نیروی دریایی ارتش، مارش احترام نواخت.

سپس مزار قوی مهاجر ملوان و کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال ایران با حضور همبازی های وی و جمعی از مردم و مسوولان ورزشی گلباران شد.

در مراسم گلباران مزار سیروس قایقران، چهره های برتر ورزش کشور همچون احمدرضا عابدزاده، فردین معصومی، غفور جهانی و دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم فوتبال ملوان بندرانزلی حضور داشتند.

عکس های فایقران در دست اغلب حاضران دیده می شد و در کنار خانواده و برگزار کنندگان مراسم، برخی از دوستداران برای بازیکن فقید محبوب خود حلوا و خرما خیرات کردند.

سیروس محجوب مدیرعامل باشگاه ملوان، بازیکنان فعلی و سابق تیم ملوان و رضا مسرور مدیرعامل منطقه آزاد بندرانزلی از جمله حاضران در این مراسم بودند.

امام جمعه شهرستان بندرانزلی در سخنانی، حضور جمع کثیر دوستداران در این مراسم را نشان دهنده علاقه مردم به این شخصیت ورزشی و ماندگاری وی در قلب و ذهن آنان دانست.

حجت الاسلام سیدداوود موسوی اظهار کرد: تنها چیزی که می تواند در سرای آخرت اثرگذار باشد، اعمال نیک ما است.

وی افزود: مرحوم قایقران از افتخارات استان گیلان و فرزند دیار علویان ۱۶ سال پیش در حادثه رانندگی جان به جان آفرین تسلیم کرد ولی نام او هنوز برای هر گیلانی و ایرانی باعثافتخار است و یاد او از اذهان نمی رود.

سخنران مراسم ادامه داد: مردم بندرانزلی و دوستداران قایقران در حالی شانزدهمین سالگرد غروب وی را به سوگ نشسته اند که همه آمدند به خانواده او بگویند: هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق.

امام جمعه بندرانزلی خاطرنشان کرد: آنچه موجب ماندگاری قایقران شد، ورزش و فوتبال نبود بلکه سلوک و منش پهلوانی وی بود.

مراسم با مداحی برای قایقران خاتمه یافت و سپس جمعی از حاضران عازم ورزشگاه تختی بندرانزلی محل برگزاری مسابقه دوستانه فوتبال بین تیم پیشکسوتان ملوان و منتخب شهر رشت که به همین مناسبت برگزار شد، شدند.

سیروس قایقران اول بهمن ماه سال ۱۳۴۰ در کلویر بندرانزلی به دنیا آمد. در هشت سالگی فوتبال بازی کردن را شروع کرد. در ۱۲ سالگی به آرزوی خود یعنی پوشیدن پیراهن تیم شهرش ملوان رسید و از آن به بعد تقریبا همیشه همین پیراهن سفید را بر تن داشت. در ۱۶ سالگی با ملوان بندرانزلی قهرمان لیگ جوانان استان گیلان شد و همان سال بازیکن تیم بزرگسالان ملوان شد و یک سال بعد به عضویت تیم منتخب استان گیلان درآمد.

سیروس قایقران سرانجام در سال ۱۳۶۳ توسط فریدون عسگرزاده به اردوی تیم ملی فوتبال ایران دعوت شد و سه سال بعد اولین بازیکن شهرستانی شد که زنده یاد پرویز دهداری بازوبند پرافتخار کاپیتانی تیم ملی فوتبال ایران را به بازوی وی بست. جوان ترین کاپیتان تاریخ تیم ملی فوتبال ایران در مجموع ۴۳ بار برای تیم ملی بازی کرد که ۲۱ بار بازوبند به دستش بود.

در این بازی ها ۱۴ گل هم برای تیم ملی فوتبال ایران به ثمر رساند که معروف ترین آنها گلی بود که در یک بازی حماسی در پکن به تیم ملی کره جنوبی زد و باعثراهیابی تیم ایران به فینال بازی های آسیایی ۱۹۹۰ پکن و سپس فتح این جام شد و ایران توانست پس از ۱۲ سال، حضور مجدد خود را به عنوان یک قطب در فوتبال آسیا اعلام کند.

سیروس قایقران در دو دوره از مسابقات فوتبال جام ملت های آسیا در سال های ۱۹۸۸ و ۱۹۹۲ کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران بود و در سال ۱۹۹۱ عضو تیم منتخب آسیا شد.

قایقران با پیراهن سفید ملوان بندرانزلی در سال های ۱۳۶۵ و ۱۳۶۹ قهرمان جام حذفی فوتبال ایران شد و دو بار در جام باشگاه های آسیا(۱۳۶۵ و ۱۳۷۰) با قوهای سپید، نماینده فوتبال ایران بود.