ملت ایران:در دو سه روز گذشته تند‌ترین انتقاد‌ها از سوی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس به فدراسیون و زیرمجموعه‌اش در حوزه داوری شده و همین بهترین بهانه است تا توضیح رئیس فدراسیون را هم بشنویم. علی کفاشیان به تازگی از سوییس به کشور برگشته اما اتفاق‌هایی که بعد از بازی آلومینیوم و پرسپولیس افتاد باعثشده تا این سفر و دیداری که با سپ‌بلا‌تر داشته زیر سایه هجمه‌هایی که علیه داوری پیش آمده، قرار گیرد.

اما علی کفاشیان به شیوه خودش به این اتهام‌ها و انتقاد‌ها پاسخ می‌دهد. رئیس فدراسیون فوتبال نمی‌خواهد در قبال تک‌تک جمله‌هایی که گفته شده توضیحی بدهد اما از داوران حمایت می‌کند، اگرچه تأکید دارد که این حمایت تا زمانی پشت داوران است که سند و مدرکی درباره تخلف‌شان ارائه نشود. او که مشکلات زیادی در فدراسیونش دارد از سوی محمد رویانیان به این متهم شده که مسائل جدی فوتبال را به مسخره می‌گیرد. البته علی کفاشیان پاسخ جالبی به این اتهام دارد. او می‌گوید: «نمی‌تواند کتش را در بیاورد و فریاد بزند…» رئیس فدراسیون فوتبال با این توضیح در لفافه به مدیرعامل پرسپولیس تأکید می‌کند که این ادبیات مناسب یک مدیر نیست.

رویانیان مصاحبه تندی علیه شما و فدراسیون‌تان داشته، با این شرایط…

با این شرایط چه؟ می‌خواهید بپرسید نمی‌خواهم پاسخش را بدهم؟

نه به این شکل. نمی‌خواهید از فدراسیون‌تان دفاع کنید؟

ما آمادگی داریم به هر موردی که باشگاه‌ها اعلام می‌کنند، رسیدگی کنیم. اگر هر باشگاهی درباره داوری‌ها یا هر مسأله دیگری اعتراضی دارد موضوعش را به ما منعکس کند تا ما بررسی کنیم. در این شرایط اگر با خطا یا خلافی مواجه شویم به شدت برخورد می‌کنیم. پس می‌بینید که سیاست ما این است که جلوی تخلف‌ها را بگیریم اما در این مدت هیچ سند و مدرکی به ما ارائه نشده است. حالا من از شما می‌پرسم. آیا شما هم فکر می‌کنید عمدی در اشتباهات داوری وجود دارد؟

برای اینکه با قطعیت بگوییم عمدی وجود دارد یا ندارد، باید سند و مدرک داشته باشیم اما من به عنوان نماینده رسانه‌ها از شما به عنوان رئیس فدراسیون این انتظار را دارم که نظارت کنید. شاید بخشی از حرف و حدیث‌هایی که مطرح می‌شود، صحت داشته باشد و بی‌توجهی شما باعث‌شود فدراسیون زیر سوال برود.

قطعاً ما این کار را انجام می‌دهیم و نظارت دقیقی بر عملکرد کمیته داوران داریم اما بحثمن این است که تمام باشگاه‌های ما وقتی نتیجه به سودشان نیست، سر و صدا به راه می‌اندازند و بعضی‌هایشان هم می‌گویند داور به عمد اشتباه کرده. بعضی آن‌قدر راحت درباره داوران صحبت می‌کنند که من نمی‌توانم این حرف‌ها را برای خودم هضم کنم. این داوران زحمت می‌کشند و حمایت چندانی هم از نظر مالی از آن‌ها نمی‌شود. با این وضعیت خیلی راحت شخصیت‌شان هم به بازی گرفته می‌شود آیا در این شرایط انگیزه و انرژی برای قضاوت می‌ماند؟ در بازی با کره، کی‌روش با داور برخورد کوچکی داشت اما همه شما دیدید که فیفا چطور پشت داور ایستاد و با سرمربی تیم ملی ایران برخورد کرد. من نمی‌گویم نباید با اشتباه داوری برخورد کرد اما طرح اشتباه داوری با اتهام زدن به داور فرق دارد. تمام حرف من این است که باید نظم حفظ شود و همه وظیفه خود را بدانند، که این شرایط را می‌توان در فضای آرام فراهم کرد.

یکی از انتقادهایی که به عملکرد شما وجود دارد این است که از ابتدای امسال بحث‌های زیادی در بخش داوران وجود داشت اما بی‌تفاوت بودید و صرفاً به تدوین آیین‌نامه داوری اکتفا کردید.

من این را نمی‌پذیرم. شاید در کار زیرمجموعه‌ام دخالت نکنم اما بی‌تردید روی عملکردشان نظارت دارم. مشکلی که امروز در ارتباط با داوری داریم این است که همه بدون سند و مدرک حرف می‌زنند. شما که در رسانه هستید یک آماری تهیه کنید درباره اظهارنظرهایی که بعد از باخت‌ها از سوی مربیان و مدیران باشگاه‌ها صورت گرفته. خیلی راحت متوجه می‌شوید که درصد بالایی از انتقاد‌ها به داوری زمانی انجام شده که تیمی باخته یا نتیجه دلخواهش را نگرفته است. شما این تحقیق را انجام دهید و بعد به جامعه فوتبال بگویید که چند درصد باخت‌ها به گردن داوران انداخته شده است.

مدیرعامل پرسپولیس عنوان کرده قبلا مشکلات مرتبط با حوزه داوری را به شما گفته اما بی‌توجه بوده‌اید.

بله، ایشان به من مواردی را مطرح کرد. من هم گفتم برای اینکه بتوانم موضوع را بررسی و با متخلف برخورد کنم، به من سند و مدرک ارائه کنید. رفتند و قرار شد مدرک بیاورند اما تا الان(عصر دوشنبه) که با شما صحبت می‌کنم، هیچ سند و مدرکی درباره اتهام‌هایی که به داوران زده‌اند، ارائه نکرده‌اند.

رویانیان معتقد است که شما بی‌توجه بوده‌اید و در مقابل این مشکل بزرگ، مدیرعامل بزرگ‌ترین باشگاه آسیا را به سخره گرفته‌اید.

من هیچ کس را به سخره نگرفته و نمی‌گیرم اما سوالم این است که وقتی کسی می‌گوید باید به من مدیریت یاد بدهد، من باید چطور پاسخ بدهم؟ آیا من هم باید کتم را در بیاورم و از این حرف‌ها بزنم، بایستم و هوار بزنم؟! من باید آتش این دعوا را زیاد کنم یا این‌که رفتاری پیش بگیرم که فضا تلطیف شود؟ من دارم فدراسیون را با صد‌ها مشکلی که دارم، اداره می‌کنم و در این فضا نمی‌توانم با‌‌ همان ادبیات دوستان، پاسخ‌شان را بدهم چون فکر می‌کنم این رفتار صحیحی نیست. ضمن این‌که من در جایی که هستم، مسئولیت زیادی دارم و باید به وظایفم عمل کنم. تمام حرف من با آقای رویانیان و بقیه که به داوران اتهام می‌زنند، این است که وقتی می‌گویید «داوری» چیزی گرفته تا بازی را دربیاورد، مدرک به من بدهید. در آن صورت اگر من شدید‌ترین برخورد‌ها را انجام ندادم، هر چه می‌خواهید بگویید. این‌طور نمی‌شود که ما دور هم بنشینیم و به دیگران اتهام بزنیم، بدون اینکه بتوانیم اثبات کنیم.

این اعتقاد به وجود آمده که سناریویی نوشته شده و طبق این سناریو، داوری‌ها علیه تیم پرسپولیس است.

کسانی که این اعتقاد را دارند قدری فکر کنند و ببینند که آیا رشد پرسپولیس به فدراسیون کمک می‌کند یا نه؟! رشد پرسپولیس به نفع فوتبال است و من ناراحت می‌شوم وقتی این شرایط پیش می‌آید اما آیا همه نتایج پرسپولیس به اشتباه‌های داوری مربوط می‌شود؟ بعضی موارد را من نباید بگویم و کار‌شناسان باید درباره‌اش نظر بدهند اما حرف من این است ضعف خود را گردن دیگران نیاندازیم. بازی باید در زمین انجام شود نه در کنار زمین و رسانه‌ها. تیم ملی اگر توان برد لبنان و قطر را ندارد، ‌‌ همان بهتر که به جام جهانی نرود. من مدیر، باید این را بپذیرم نه این‌که به خودم اجازه بدهم سر همه فریاد بکشم و حقم را بخواهم. من هم نمی‌خواهم در زیرمجموعه‌ام اتفاقی بیفتد که خودم و فدراسیونم زیر سوال بروم اما می‌گویم منصفانه رفتار کنیم. این‌که بایستیم و هوار بزنیم به جایی نمی‌رسیم فقط نتیجه‌اش این می‌شود که ۱۰ داور به من تومار بنویسند و بگویند، قضاوت نمی‌کنیم. به من می‌گویند فلان داور را برای بازی ما بگذار یا فلانی را نگذار. آیا من به عنوان رئیس فدراسیون باید این مسائل را بپذیرم؟ اگر این‌طور شود، پاسخ ۱۷ باشگاه دیگر را چه بدهم؟! آن باشگاه‌ها به من نمی‌گویند که طرف پرسپولیس را گرفته‌ام؟

گل