ملت ایران: صمد مرفاوی بارها به عنوان بازیکن و مربی استقلال دربی را تجربه کرده است و شرایط این بازی را کاملا درک می‌کند. او از دربی روز جمعه انتقاد دارد ولی کار قلعه‌نویی را منطقی می‌داند: «دربی راضی‌کننده نبود و واقعیت فوتبال ایران این دربی نیست. حساسیت این بازی خیلی بالاست و روی کار دو تیم تاثیر می‌گذارد. استرس کیفیت بازی را خراب کرده بود. با این حال شرایط پرسپولیس بهتر بود چون در جدول در جایگاهی هستند که استرسی ندارند و راحت‌تر می‌توانستند بازی کنند. استقلال می‌خواست بازی را حفظ کند چون هدف قهرمانی دارد. یک روی سکه این بازی باخت بود که می‌توانست استقلال را به بحران بکشد و آن‌ها را از قهرمانی دور کند. هدف قلعه‌نویی در این بازی برای اهداف بلندمدت خودش عالی بود و او مربی باهوشی است که دست به ریسک در این بازی نزد و الان هم با همین تساوی در صدر است.»

اما این خواسته قلعه‌نویی روی روند دربی تاثیرگذار بود و اعتراض مردم به این نمایش چه می‌شود: «مردم دوست داشتند گل ببینند اما این‌که استقلال سرنوشت یک فصل را فدای نتیجه یک دربی نکرد کار کاملا عاقلانه‌ای است. عموما همه دربی‌ها زیبا نمی‌شوند.»

مرفاوی معتقد است باید از این بازی در حد خودش توقع داشته باشیم: «این‌که بعضی‌ها این دربی را با ال‌کلاسیکو و دربی‌های سطح بالا مقایسه می‌کنند اساسا اشتباه است. این دربی را با دربی‌های داخل آسیا یا لیگ باید مقایسه کرد. استقلال به دنبال قهرمانی بود و تساوی هم در این بازی برای آن‌ها کافی بود. اگر می‌بردند عالی بود اما پرسپولیس با همین مساوی بازی را باخت چون یک امتیاز کمکی به این تیم نمی‌کند. تساوی برای پرسپولیس هم خوب بود چون باخت در دربی تبعات دارد و با شرایط جدول باخت شرایط این تیم را هم بحرانی می‌کرد.»

با مرفاوی داخل بازی می‌شویم و اتفاقات و تعویض‌های دو تیم: «دو تیم خیلی بااحتیاط بودند و اگر با ۵ بازیکن حمله میک‌ردند؛ ۵ بازیکن هم در دفاع می‌ماندند. نکونام با تجربه‌اش کارش را خوب انجام داد. از او انتظار کار بزرگ دارند و او کارش را خوب انجام داد. اما جباری هنوز آماده نیست و با آن جباری همیشگی فاصله دارد. مهدوی‌کیا هم خوب بود و به نظر من نباید تعویض می‌شد. کار دو مربی هم نزدیک به هم بود و هر دو با احتیاط بازی می‌کردند. پرسپولیس اگر قاضی را زود‌تر می‌آورد می‌توانست شرایط را برای خود بهتر کند.»

مرفاوی از تصمیم قلعه‌نویی برای حضور بیست دقیقه‌ای مجیدی هم دفاع می‌کند و کار او را درست می‌داند: «تصمیم درستی بود چون مجیدی هنوز آماده نیست و‌‌ همان ۲۰ - ۲۵ دقیقه فرصت خوب بود. مجیدی اگر آماده باشد بازیکن تاثیرگذاری است اما فعلا آماده نیست و منطقی نبود که او را از ابتدا در زمین بگذارند.»

گل