ملت ایران: برنامه شب گذشته ۹۰، با طرح سئوالی که به نظر مردم عجیب‌ترین اتفاق چندماه اخیر فوتبال ایران کدام است آغاز شد، مواردی که اعلام شده بود تا مردم به آن رأی دهند نیز این‌ها بودند

۱ انتخاب فدراسیون فوتبال ایران به عنوان بهترین آسیا ۲ بازگشت مجیدی به استقلال ۳ دوازدهمی پرسپولیس در نیم فصل ۴ شکست تیم ملی برابر لبنان و ازبکستان که در پایان پس از شرکت یک میلیون و نهصد هزار نفر در این مسابقه پیامکی، ۷۲ درصد انتخاب فدراسیون را عجیب ترین اتفاق ماه های گذشته دانستند و پس از آن به بازگشت مجیدی، شکست اخیر تیم ملی و دوازدهمی پرسپولیس رای دادند.

سپس مجری برنامه، تصاویری از نیما نهاوندیان مجری شبکه ۲ که دارفانی را وداع گفت نشان داد و برای خانواده او آرزوی صبر کرد. همچنین در ابتدای برنامه، پنجم دی ماه سالگرد زلزله بم نیز تسلیت گفته شد.

پس از گذشت دقایقی از برنامه، ابتدا وضعیت ژوزه توسط مجری برنامه مورد بحثقرار گرفته شد که مصطفی شکری مشاور حقوقی مدیرعامل پرسپولیس در امور بین الملل روی خط آمد و گفت: پرونده ژوزه دو شکل دارد، به نظر من برخی ها در این شرایط جو گیر شدند و وکیل مدافع ژوزه شدند که جای تعجب دارد، او بالاخره نتایج ضعیف و غیر قابل پیش بینی کسب کرد و اراده ای برای ماندن نداشت که از برخورد هایش مشخص بود. مخاطبان همه چیز را می‌دانند، حتی چند بار مدیرعامل باشگاه به ژوزه زنگ زد که به تمرینات برود اما این کار را نکرد و به تکلیف خود یعنی سرمربیگری هم عمل نکرد، سرمربیگری در پرسپولیس تکلیف اول بود نه حق؛ در عرف بین المللی و قرارداد فیفا، طرفین باید از یکدیگر راضی باشند، اگر برخی ها دوست دارند ما بگوییم ژوزه اخراج شده تا خوشحال شوند، آن حرف دیگری است. به نظرم مانوئل قصد داشت کل مبلغ خود را بگیرد و زیاد دنبال مربیگری پرسپولیس نبود چون این را بارها اعلام کرده بود. ما فضا را برای رفتنش آماده نکردیم بلکه فقط از حق باشگاه دفاع کردیم، زمانی هم کرانچار سرمربی پرسپولیس بود با پیشنهاد کاشانی در شرایطی که تیم در رده سوم جدول بود با تصمیم مسئولان باشگاه، جایش را به دایی داد و هیچ مشکلی هم پیش نیامد، فرض کنید یک جلسه به ژوزه گفتیم در تمرین و یک بازی ما نباشد اما او طبق قرارداد سرمربی ما بود، حتی در بازی مقابل ملوان هم شرکت نکرد و با سقوط آزاد پرسپولیس، می‌دانست نمی‌تواند در این تیم کار کند.

در این هنگام بود که فردوسی پور مجری برنامه ۹۰ اعلام کرد که در آستانه کوبیدن سرش به میز و دیوار برنامه نود است و به همین دلیل تماس را قطع کرد. پس از این اتفاق مصاحبه ای از رویانیان پخش شد که در آن گفت: ما در این پرونده به پیروزی نرسیدیم چون اگر ژوزه به فرانکفورت نمی رفت و پای میز مذاکره می‌نشست آن‌وقت ما پیروز بودیم، نه زمانی که استعفا داده.

سپس حاشیه‌هایی از مجمع انتخاباتی هیئت فوتبال اراک پخش شد که بررسی آن به روز چهارشنبه موکول شد.

در بخش دوربین ۹۰ نیز اکثر عکس ها از حاشیه های بازی گهر و استقلال بود که با یک نماهنگ لری تزئین شده بود. البته در دوربین ۹۰ درگیری شدید در فینال سوپرلیگ جوانان خوزستان نیز به نمایش درآمد که در آن چیزی در حدود ۱۰۰۰ هوادار در وسط سالن تیم میهمان را می زدند.

یکی دیگر از حاشیه‌هایی که شب گذشته از دوربین ۹۰ پخش شد تلاش همگانی مردم دورود از طفل ۲ ساله گرفته تا پیرزن هفتاد ساله بود که برای آماده کردن زمین بازی تا ۳ صبح تلاش کردند، حضور مردم در زمان شروع بازی روی تیرهای چراغ برق کابل‌های قوی و پشت بام های شیروانی و حضور بانوان در ورزشگاه نیز در نوع خود جالب بود به نوعی که شهبازی ناظر بازی تعجب خود را از این موضوع اعلام کرد. البته مایلی کهن هم اعتراض هایی به استقلالی ها داشت و اعلام کرد به صورت ناجوانمردانه جو دورود را ناامن جلوه دادند و همه چیز را حاشیه ای کردند. البته چرخش ۱۸۰ درجه ای میرشاد ماجدی نیز در نوع خود جالب بود.

پس از اینکه مجری برنامه بارها از مردم دورود تعریف و تمجید کرد کار به بررسی محرومیت داماش گیلان رسید که در این خصوص عابدینی پشت خط آمد و گفت: فدراسیون فوتبال اختیارات زیادی دارد اما خوب از آن استفاده نمی‌کند. تاکنون فقط ۴۲ میلیون تومان بابت مسائل مختلف به ما داده اند که آن ار ۲۰ روز است که از بانک نمی توانیم برداشت کنیم، به جایش ۶۰ میلیون ما را جریمه کردند، حرف بزنیم بلافاصله ما را محروم می کننند، ۴ جلسه محروم بودیم چرا؟

وی افزود: رحمتی حرف خیلی خوبی زد که تعجب کردم چرا در دورود به ما فحش ندادند، مطلب گویای همه چیز بود که فقط در گیلان این اتفاق ها نمی افتد بلکه در همه شهرستان ها این ماجرا پیش می آید، قطعاً این موضوع به خاطر مصاحبه های من است، در بازی استقلال و داماش مستندات وجود دارد که فحاشی از کجا بود اما استقلال را ۲ میلیون جریمه کردند، ما در ۴ بازی آخر خودمان در نیم فصل اول ۷ امتیاز گرفتیم و قطعا برخی ها را ناراحت کرده ایم، ما رأی خود را از روی سایت فدراسیون برداشتیم اما روی حرفم هستم حتی اگر تیم را منحل کنید که در روز بازی خودم می ایستم و همه هواداران را باوجود محرومیت به داخل ورزشگاه میفرستم چون دوست ندارم در برابر ظلم سکوت کنم و این حق هواداران داماش است.

در این هنگام بود که فردوسی پور اعتراضی به عابدینی کرد که با این حرفها در فوتبال ما سنگ روی سنگ بند نخواهد شد که عابدینی گفت خواهشاً همه کار در این فوتبال کردید از لب خوانی گرفته تا خیلی از کارهای دیگر اما دیگر لحن خوانی نکنید سپس ماجرای سعید حلافی و قرارداد او با داماش گیلان و نیکبخت واحدی مورد بررسی قرار گرفت که دراین باره عابدینی گفت: حلافی در میانه راه رشت و انزلی به ما پیوست، نیکبخت هم پس از اینکه مشکلش حل شد می خواست به داماش بیاید و من اول به او گفتم ماجرایت با گهر چه شد که او گفت چون قراردادی با آنها ندارم می توانم با شما قرارداد امضاء کنم که ما بابت یکسال ۳۰۰ میلیون تومان با او قرارداد بستیم. البته باز هم اعلام می کنیم اگر آقای درودگر در خصوص حلافی مدرکی دارد می تواند ثابت کند تا از این ماجرا رمز گشایی شود اما حلافی نیز برای خود مستنداتی دارد.

پس از صحبت های عابدینی، حسن زاده رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در جواب مدیرعامل داماش گفت: ما آرای دیگری مشابه رأی داماش داشتیم. پس از اینکه تصمیماتی برای تخلفات داماشی ها در بازی های لیگ گرفتیم علیرغم میل باطنی مان چاره ای نداشتیم که این بار آنها را محروم کنیم، شما بگویید فضا را چطور باید آرام می کردیم که این کار را نکردیم، با هیچ‌کسی این‌کار را نکردیم و طبق نظر کمیته انضباطی این تصمیم را گرفتیم.

آیت الله زاده مدیرعامل گهر نیز درباره صحبت های عابدینی در مورد نیکبخت واحدی گفت: وقتی نیکبخت پیش من آمد به او گفتم کارت را پیگیری میکنم به شرط آنکه دیگر تکرار نشود شاید برای پسر خودم اینکار را نمی کردم، تمام درهای بسته را در مراجع قضایی باز کردم اما به یکباره روز گذشته دیدم قرارداد نیکبخت با داماش ثبت شده، این رسمش نبود حداقل نیکبخت باید در اصول جوانمردی با من تماس می گرفت که این اتفاق نیفتاد، من برای او در گهر آرزوی موفقیت می کنم.

در همین هنگام بود که فردوسی پور شرایط وحید مظاهری یکی از فوتبالیست های خوب کشورمان که سابقه بازی در پرسپولیس، ابومسلم و پاس را داشت را شرح داد که با تماس رویانیان، اعلام شد که تمام هزینه های این بازیکن سابق قرمز پوشان توسط باشگاه پرسپولیس پرداخت خواهد شد، مظاهری به دلیل تغییر تیم های باشگاهی‌اش لقب مارکوپولو را از فیروز کریمی گرفته بود.

صادق درودگر مدیرعامل باشگاه ملوان نیز در خصوص حرکت سعید حلافی گفت: از سازمان لیگ درخواست می کنیم برای فاش شدن این دروغ، موضوع حلافی را پیگیری کند، طبق مستنداتی که داریم او ساعت ۱۱ صبح روز یکشنبه با داماش قرارداد بسته که بعد از اتمام زمان نقل و انتقالات بوده است.

یحیی گل محمدی نیز در دقایق پایانی برنامه پشت خط آمد و درباره اختلافش با علی پروین گفت: من با پروین اختلافی ندارم و این آلرژی از طرف خبرنگاران ایجاد می‌شود، پروین بزرگ و عزیز ماست و اختلاف نظرها را در نشست ۳ نفره حل کردیم، او حتی من را ساپورت کرد و جا دارد از همین‌جا از او و رویانیان که به وحید مظاهری کمک کردند تشکری ویژه داشته باشم.

وی درباره جدایی کاظمیان و علی عسگر نیز گفت: من خودم زمانی که در پرسپولیس بودم، یک مدت شرایط خوبی نداشتم و به فولاد رفتم و بعد دوباره با قدرت برگشتم، متأسفانه ۳ نفر از بین ما جدا شدند و کاظمیان از همه بیشتر ناراحت بود، این جدایی ها فنی نبود بلکه می خواستم تیم را بالانس کنم تا در هر پست دو بازیکن داشته باشیم به نظر من یک بازیکن نباید دلش را خوش کند تا ۱۵ دقیقه به میدان برود و این یک توفیق اجباری بود که برخی بازیکنان از ما جدا شوند.

وی درباره معدنچی گفت: او هنوز برنگشته و بعید است به پرسپولیس برگردد البته بنظر من همین گزینه دوازدهمی پرسپولیس، عجیب ترین اتفاق نیم فصل بود.

گل محمدی در مورد گردان نیز خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه نیلسون خیلی خوب بازی کرده، بازی کردن برای شهاب گردان خیلی سخت شده بود و به همین دلیل او از جمع ما جدا شد البته من با تمام توانم به پرسپولیس کمک خواهم کرد و اکنون نیز تمام اختیارات سرمربی را دارم اما مربی هستم.

در لابلای صحبت های گل محمدی، غلامرضا بهروان اعلام کرد بازی پرسپولیس و استقلال با فجر در حافظیه برگزار می شود و همچنین بازی های گهر در لرستان.

در مرحله پایانی برنامه شب گذشته ۹۰، موضوع عقد قرارداد فرهاد مجیدی پیش آمد که بهروان در این باره گفت: نامه ای را فتح الله زاده به سازمان لیگ زد که پیوست آن توافقی بود که با ردی دروازه بان خارجی خود داشت که در ازای ۸۴ هزار دلار قراردادش فسخ شود و مجیدی را جایگزین او کنیم، این نامه حتی اثر انگشت هم داشت که من هم به شیرازی نوشتم پس از تسویه حساب کامل این اتفاق بیفتد.

سپس براتی کارشناس حقوقی فوتبال پشت خط آمد و گفت: این توافق‌نامه مشروط بوده چون هنوز ۸۴ هزار دلار را به ردی نداده‌اند که مجیدی قرارداد خود را ببندد و قرارداد ردی فسخ شود، سابقه نداشته فدراسیون وکیل یک بازیکن باشد البته توافق‌نامه هم مشروط بوده و فعلاً رسمی نشده و تا زمانی که ۸۴ هزار دلار ردی را ندادند این قرارداد ثبتش درست نیست.

سپس در آخرین تماس تلفنی، شیرازی رئیس هیئت فوتبال استان تهران هم پشت خط آمد و گفت: با توجه به اینکه هر تیمی می تواند قرارداد ۷ بازیکن را فسخ کند طبق ماده ۴ آئین نامه، استقلالی ها پیشنهاد فسخ قرارداد ردی و توزی را دادند اما از ۷ بازیکنی که می توانستند بگیرند حجت چهارمحالی زیر ۲۳ سال بود و به همین دلیل جا برای عقد قرارداد فرهاد مجیدی پس از یک جابجایی ایجاد شد.

براتی کارشناس حقوقی نیز اعلام کرد: متاسفانه در روزهای حساس فوتبال کشورمان نمی دانیم چرا همه چیز شبانگاهی انجام می شود که دچار مشکل می شود.

فوتبال آنلاین