ملت ایران:بی‌تردید سال ۲۰۱۲ برای لیونل مسی، نابغه‌ی حال حاضر فوتبال جهان، سالی فراموش‌نشدنی و رویائی خواهد بود. او در این سال‌ بارها و بارها رکوردشکنی کرد و بر تمامی ستارگان افسانه‌ای جهان که می‌توانست تاخت و تاز کرد و آن‌ها را پشت سرگذاشت. بدین منظور ۱۲ سکانس برتر از سال افسانه‌ای ۲۰۱۲ را برای مسی به روایت تصویر ورق زده‌ایم.

۱ - پنج گل برای ۹۰ دقیقه و خلق شگفتی تازه

۷مارس: در دور یک‌هشتم نهائی لیگ قهرمانان اروپا بود که لیونل مسی، ستاره‌ی مهارنشدنی آبی‌اناری‌پوشان در تحمیل شکست تحقیرآمیز به بایرلورکوزن سهمی ویژه داشت و با زدن ۵ گل رکوردی ویژه را به نام خود ثبت کند و در تاریخ رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا جاودانه گردد. در پایان این دیدار درحالی‌که همه از خلق این شگفتی در شوک بودند، فیلم‌بردار این دیدار نابغه‌ی شماره ۱۰ بارسلونا را درحالی‌که توپ بازی را در دستانش داشت، در یک قاب قرار داد، تا عناصر شگفتی‌ای را که با چشم دیده بود در تاریخ سیما جاودانه کند.

۲ - برترین گلزن تاریخ باشگاه کاتالان

۲۰ مارس: درحالی که گفته می‌شد سسار رودریگس ستاره‌ی اسبق تیم بارسلونا با زدن ۲۳۵ گل برترین گل‌زن تاریخ باشگاه کاتالان است، پس از بررسی مرکز اسناد و مدارک بارسلونا مشخص شد تعداد گل‌های رودریگس فقط ۲۳۲ گل بوده است. بدین‌ترتیب مسی با هت‌تریک برابر تیم گرانادا موفق شد شمار گل‌های خود را به عدد ۲۳۴ برساند و رکورد جاودانه‌ی دیگری را که هر روز که می‌گذرد درحال رشد و ترقی است به ثبت برساند.

۳ - خداحافظ گواردیولا

۵ می: دربی کاتالان در فینال کوپا دل‌ری آخرین دیداری بود که گواردیولا را بر روی نیمکت بارسلونا می‌دید. این دیدار در نهایت با نتیجه‌ی قاطع ۴-۰ به سود آبی‌اناری‌پوشان به پایان رسید. هر چهار گل این دیدار را لیونل مسی به ثمر رساند تا رکورد خود را به ۵۰ گل در آن فصل از لالیگا برساند. او رکورد بیشترین گل زده در یک فصل لیگ‌های اروپایی را از آن خود کرد. این رکورد پیش‌تر در اختیار دودو گئورگسکیو بود که در فصل ۷۷-۱۹۷۶ با دینامو بخارست در لیگ رومانی ۴۷ گل زده بود. مسی در پایان این بازی در آغوش گواردیولائی قرار گرفت که در مسیر اوج‌گیری این ستاره کم نقش نداشت و بیش از همه پتانسیل نابغه‌ی قرن را سیستم ۹ کاذب شکوفا کرد.

۴ - درخشش برابر رقیب همیشگی، برزیل

۹ ژوئن: برزیل و آرژانتین، دو رقیب همیشگی این‌بار در ورزشگاه مت‌لایف نیوجرسی به مصاف هم رفتند. هوای نیوجرسی بس ناجوانمردانه گرم بود و بازی بر روی چمن مصنوعی درحال برگزاری بود، اما با همه‌ی این تفاسیر مسی بازهم فوق العاده درخشید و با انجام یک هت‌تریک تماشائی آلبی‌سلسته را به پیروزی رساند.

۵ - هنرنمائی دو ستاره در ال‌کلاسیکو

۷ اکتبر: در دیدار رفت رقابت‌های این فصل لالیگا دو تیم رئال مادرید و بارسلونا در ورزشگاه نوکمپ به مصاف یک‌دیگر رفتند و در نهایت با تساوی ۲-۲ به کار خود پایان دادند. در این دیدار دوئل مسی و رونالدو کاملا پایاپای بود و هر دو ستاره دو گل زدند و بارها و بارها درخشیذند. اما در این میان مسی با زدن یک ضربه‌ی آزاد تماشائی از فاصله‌ی ۲۵ متری موجب غافل‌گیری همگان شد و باعثشد تا تیم ویلانووا پیروزی نسبی را کسب کند.

۶ - درخششی دیگر با پیراهن آلبی‌سلسته

۱۲ اکتبر: دو گل از سه گل تیم ملی آرژانتین حاصل هنرنمائی و درخشش لئو مسی بود. بدین ترتیب شاگردان سابه‌یا با گلزنی مسی براحتی اروگوئه را پشت سرگذاشتند.

۷ - برابر با رکورد گابریل باتیستوتا

۱۶ اکتبر: در دیدار آرژانتین مقابل شیلی، در دقیقه‌ی ۲۸ توسط مسی به گل رسید و در دقیقه‌ی ۳۰ هیگواین گلزنی کرد تا از پیروزی تقریبا مطمئن باشند. آرژانتین در دقیقه‌ی دوم وقت‌های تلف شده، دروازه‌ی خود را فرو ریخته دید. مسی با زدن گل ابتدائی این دیدار موفق شد تا با رکورد گابریل باتیستوتا برابری کند و در یک سال تقویمی با پیراهن آلبی‌سلسته موفق به زدن ۱۲ گل شود.

۸ - بازهم مسی فرشته‌ی نجات بارسلونا

۲۰ اکتبر: این برای دوازدهمین بار بود که بارسلونا با هت‌تریک مسی از شکست می‌گریزد. در این دیدار که در ورزشگاه ریاسور برگزار شد، لئو مسی با زدن سه گل از ۹ گل بازی نقش موثری در پیروزی آبی‌اناری‌پوشان داشت. جالب آن است که مسی گل پنجم و سه امتیازی را در دقایق پایانی برای بارسا به ثمر رساند.

۹ - خطرناک‌ترین نام تجاری!

۱۴ نوامبر: لیونل مسی بازیکن تیم ملی آرژانتین و باشگاه بارسلونای اسپانیا قطعا خاطره‌ی خوشی از لحظه‌ی ورودش به فرودگاه ملک خالد عربستان سعودی نخواهد داشت. این نابغه‌ی آرژانتینی که برای انجام یک دیدار دوستانه‌، میان تیم‌ ملی کشورش و عربستان سعودی وارد این کشور شده بود، با استقبالی خاص و البته هولناک روبرو شد.
مسی که توسط نظامیان دست‌پاچه و در عین حال ناشی اسکورت می‌شد در تمام مدت ناگزیر بود وجود لوله یک تفنگ خودکار " AK - ۴۷ " را زیر گلویش تحمل کند. برای لحظه ای هم لوله‌ی سلاح زیربینی لئو قرار گرفت. چشمان و حالت هراسیده‌ی مسی به خوبی در تصاویر مشهود بود.

دیدار دو تیم در نهایت با نتیجه‌ی تساوی بدون گل به پایان رسید.

۱۰ - روزی که دنیا از حرکت ایستاد!

۵ دسامبر: درحالی‌که دیدار دو تیم بارسلونا و بنفیکا در آخرین دیدار از مرحله‌ی گروهی لیگ قهرمانان اروپا در شرایطی تشریفاتی درحال برگزاری بود و جز لیونل مسی که در فاصله‌ی ۲۵ روز تا پایان سال ۲۰۱۲ در اندیشه‌ی شکستن رکورد گرد مولر، بازیکن افسانه‌ای ژرمن‌ها بود، سایر بزرگان آبی‌اناری‌پوشان در میدان حضور نداشتند و ویلانووا فرصت درخشش را به جوان‌ترها داده بود؛ مسی در دقیقه‌ی ۸۵ درحالی‌که سخت در تلاش برای گل‌زنی بود از جناح چب نفوذی بی‌نقص و تماشائی داشت و پس از زدن شوتی زیبا و تماشائی که با درخشش آرتور مورائس دفع شد و راهی به دروازه نیافت، از ناحیه‌ی زانو دچار مصدومیت شد و به ناگاه همه را نگران کرد. ویلانووا هر سه تعویض خود را انجام داده بود و مسی راهی جز ترک زمین با برانکارد نداشت. در آن لحظه دنیا برای آبی‌اناری‌پوشان از حرکت بازایستاد. اما چند دقیقه بعد خبرهای خوشی مبنی بر جدی نبودن مصدومیت مسی از سوی کادر پزشکی بارسلونا به گوش رسید.

۱۱ - مولر و سرنگونی او از صدر

۹ دسامبر: مسی که در بازی برابر بنفیکا از ناحیه‌ی زانو دچار آسیب‌دیدگی جزئی شده بود، پس از چند روز ریکاوری بار دیگر در ترکیب بارسا قرار گرفت و نمایش فوق العاده‌ای داشت و با زدن دو گل زیبا رکورد گرد مولر را که بیش از ۴۰ سال پا برجا بود، شکست. مسی گل نخست خود را با جای گذاشتن مدافعان حریف براحتی وارد دروازه‌ی آدرین کرد و گل دوم خود را پاس پشت پای زیبای اینیستا به ثمر رساند و تاریخ‌ساز شد. گرد مولر در سال ۱۹۷۲ با پیراهن باشگاه بایرن‌مونیخ و تیم ملی آلمان غربی در ۶۰ بازی موفق به زدن ۸۵ گل و البته شکستن رکورد پله، اسطوره‌ی فراموش‌نشدنی برزیلی دنیای فوتبال شد.

۱۲ - و اینک یک دوئل سرنوشت‌ساز

۱۶ دسامبر: دیدار دو تیم اتلتیکومادرید و بارسلونا تنها یک دیدار ساده نبود که ارزش پیروزی در آن فقط سه امتیاز ناقابل باشد. این دو تیم پیش از آغاز این دیدار با اختلاف شش امتیاز در صدر جدول رده‌بندی قرار داشتند و پیروزی اتلتیکو علاوه بر آن‌که اختلاف در صدر را به سه امتیاز کاهش می‌داد، امیدهای کهکشانی‌ها برای بازگشت به کورس رقابت را نیز بیش از پیش می‌کرد. بدین ترتیب نمایش بی‌نقص و تماشائی آبی‌اناری‌پوشان به راحتی نشان داد که چرا اتلتیکو صدرنشین لیگ اسپانیا نمی‌تواند شود!

از سوی دیگر مسی با انجام یک دبل تماشائی نبوغ فوق‌العاده‌ی خود در امر گل‌زنی به فالکائو ستاره‌ی اتلتیکو نشان داد و رویای آقای گلی لالیگا را از سر این ستاره بیرون کرد!

گل