حضور مانوئل ژوزه در ایران در دوره محمد رویانیان یکی از جنجالی ترین انتقالات مدیرعامل سابقپرسپولیسبود. پرسپولیس که لیگ یازدهم را با حضور در رده دوازدهم به پایان رسانده بود و مطابق وعده رویانیان انها می خواستند در لیگ دوازدهم همه عناوین را از آن خود کنند در اقدامی تامل انگیز و در استانه شروع لیگ سراغ یک گزینه پرتغالی رفتند که کوچکترین شناختی از فوتبال ایران نداشت. اگرچه مانوئل ژوزه کارنامه پر باری در فوتبال مصر داشت و پیشاپیش با لقب مرد دربی باز به استقبالش رفتند اما از همان ابتدا مشخص بود در فوتبال صرفا نتیجه گرای ما او فرصت چندان زیادی ندارد. باخت به تراکتورسازی در اخرین بازی نیمفصل منجر به کنار گذاشتن او از کادر فنی پرسپولیس شد. اما در ان برهه باشگاه پرسپولیس هرگز هیچ اطلاع رسانی دقیقی در مورد مبلغ قرارداد و همچنین پول گرفته شده توسط ژوزه نکرد.
کل مبلغ قرارداد این پیرمرد پرتغالی یک میلیون و دویست هزار یورو بوده است. البته مانوئل ژوزه به واسطه اطلاعاتی که از قبل در مورد فوتبال ایران کسب کرده بود تنها شرط امضای قرارداد را گرفتن نصف این مبلغ در روز نخست عنوان کرد. از این رو محمد رویانیان در هفته نخستی که مانوئل پا به تهران گذاشت مبلغی نزدیک به ششصد هزار یورو به حساب او واریز کرد. اما نتایج نا امید کننده این مربی باعثشد سرانجام رویانیان سراغ گلمحمدی برود. یحیی که در هفته پنجم لیگ دوازدهم از سرمربی گری صبا استعفا داد ه بود تا دستیار ژوزه شود می دانست دیر یا زود سند مربیگری قرمزها به نام او زده می شود. اما باشگاه پرسپولیس قصد داشت تا مانوئل ژوزه را راضی کند تا با رضایت خاطر پای برگه فسخ قرارداد را امضا کند. این پرتغالی نصف مبلغ را در ازای یک نیمفصل گرفته بود اما تنها شرطش برای برکناری گرفتن مبلغ همه قرارداد بود.
انها چند نشست را برگزار کردند اما هرگز به توافق نرسیدند. از این رو پرسپولیسی ها هدایت کادر فنی را به یحیی سپردند اما عنوان کردند مانوئل کماکان باید در کنار انها باشد تا بعدا این مربی ادعا نکند اخراج شده است. چند هفته این بازی تشریفاتی ادامه داشت تا اینکه این مربی ایران را ترک کرد و بلافاصله برای گرفتن باقی قراردادش به فیفا شکایت کرد.
اما پرسپولیسی ها هم بیکار ننشستند و همان زمان کمیته حقوقی این باشگاه نامه ای را به فیفا زد و عنوان کرد مانوئل ژوزه در صورتی که با انها قرارداد داشته ایران را ترک کرده است. پرسپولیسی ها به واسطه این شکایت، طلب دریافت غرامت ۴۵۰ هزار یورویی را کردند.
اینک خبر می رسد که هر دو پرونده به صورت موازی در فیفا به جریان افتاده و از انجایی که طرفین ادعایی متناقض علیه یکدیگر را دارند جریان دادرسی قطعا طولانی مدت خواهد بود.
رویانیان که می دانست در صورت ترک ایران توسط مانوئل او صاحب برگ برنده می شود در همان برهه در مصاحبه ای گفت ما حاضر بودیم با این مربی توافق کنیم اما حالا که کار به شکایت رسیده او باید ۴ سال به دنبال پولش بدود. کمی بعدتر رویانیان ادعا کرد با توجه به مستندات پرونده، انها مبلغی را از این مربی به عنوان غرامت میگیرند!
حالا باید دید فیفا چه زمانی به این شکایت دو طرفه رسیدگی می کند. اگر مانوئل برنده شود پرسپولیسی ها و مدیرعامل اتی اش باید یک مبلغ درشت را به عنوان خسارت بدهند اما اگر عکس این شود احتمالا ۴۵۰ هزار یورو در انتظا انها خواهد بود.