ملت ایران:ارزش‌گذاری مؤسسه پلوری کانسولتوریا بر اساس ۱۶ معیار از جمله سن، تکنیک، تعریف، قدرت، موقعیت، جایگاه در لیگ، افتخارات و بازی‌های ملی انجام شده است.

بر اساس ارزیابی این مؤسسه لیونل مسی با قیمت تقریبی ۱۴۰ میلیون یورو با‌ارزش‌ترین بازیکن فوتبال دنیا است.

کریستیانو رونالدو با قیمت ۹۶.۳ میلیون یورو در جایگاه دوم قرار گرفته و آندرس اینیستا به ارزش‌ ۶۰.۲ میلیون یورو در مکان سوم ایستاده است.

۳ بازیکن برتر در این رده‌بندی در سال ۲۰۱۱ نیز همین بازیکنان بودند که به ترتیب ۴۰ میلیون، ۶.۳ میلیون و ۳.۴ میلیون یورو افزایش ارزش داشته‌اند.

رادامل فالکائو یکی از بازیکنانی است که افزایش ارزش فراوانی داشته است. وی از مکان چهلم در سال گذشته به مکان پنجم با ارزش قعلی ۵۶.۱ میلیون یورو در سال ۲۰۱۲ ارتقا داشته است.

در میان ۲۰ بازیکن برتر در این فهرست، ۶ اسپانیایی با نام‌های اینیستا، فابرگاس(به صورت مشترک در رده هشتم)، داوید سیلوا(هشتم)، سرخیو بوسکتس(پانزدهم)، جرارد پیکه(نوزدهم) و خوان ماتا که از مکان پنجاه و چهارم در سال ۲۰۱۱ به جایگاه بیستم در سال ۲۰۱۲ صعود کرده، حضور دارند.

در همین حال ۴ اسپانیایی نزول قابل توجهی در این فهرست داشته‌اند و داوید ویا از مکان هفتم در سال گذشته به رده‌ای صعود کرده که حتی در میان ۶۰ بازیکن برتر نیز حضور ندراد. ژاوی هرناندس از مکان هشتم به چهل و یکم سقوط کرده، فرناندو تورس از نهم به چهل و چهارم و ژابی آلونسو از بیستم و به پنجاه و نهم تنزل داشته‌اند.

به هر حال فوتبالیست‌های اسپانیایی همچنان با‌ارزش‌ترین‌ها در میان سایر کشورها هستند و ۱۴ اسپانیایی، ۸ برزیلی، ۷ آرژانتینی، ۷ آلمانی، ۳ پرتغالی و ۳ ایتالیایی در میان ۶۰ بازیکن برتر قرار دارند.

این در حالی است که رئال مادرید با یازده بازیکن بیشترین سهمیه را در این فهرست دارد و بارسلونا با ۱۰ بازیکن در مکان بعدی قرار گرفته است. منچسترسیتی با ۶ بازیکن سومین باشگاهی است که بیشترین آمار بازیکن را در این فهرست ۶۰ نفره به خود اختصاص داده است.

۲۸ مهاجم در این میان حضور دارند که بیشترین تعداد را در میان پست‌های زمین به خود اختصاص داده‌اند؛ ایکر کاسیاس تنها دروازه‌بان حاضر در فهرست منتشر شده مؤسسه فوق است.

فارس