جدایی کاتالانیا چه تاثیری برلالیگا خواهد داشت؟

اما بازیکنان بارسلونا دیپلماتیک وارد این قضیه شده اند و تلاش کردند تا با اظهار نظر پیش از موعد، موقعیت و شهرت خود را در فوتبال ملی اسپانیا به چالش نکشند.

جرارد پیکه در پاسخ به این سوال گفت:

«صادقانه بگویم چیزی در این مورد به فکرم نمی رسد. جدایی می تواند هر دو منطقه را ضعیف کند و از طرف دیگر…

ما نمی دانیم چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد».

در واقع صحبت های پیکه نگرانی اصلی مردم کاتالانیا است. آینده ای که قابل پیش بینی نیست.

در وهله اول با جدایی این ایالت آن ها دیگر عضوی از اتحادیه اروپا نخواهند بود. این مسئله هم می تواند خوشحال کننده باشد و هم نگران کننده. رهایی از اقتصاد کمرشکن اتحادیه و در عوض نیاز به انقلابی گسترده در عرصه اقتصادی و دیپلماتیک.

البته در صورتی که این تحولات در مسیر درست انجام شوند راه روشنی در برابر ایالت قرار دارد. به نوشته Financial Times با این اتفاق کاتالانیا ثروتمند ترین منطقه جنوب اروپا خواهد شد.

اما چه اتفاقی برای بارسا و لالیگا رخ می دهد؟ روسل ریاست باشگاه اعلام کرده که بارسلونا به رقابت در لالیگا ادامه خواهد داد. اما قوانین جاریه در صورت جدایی کاتالانیا اجازه حضور آبی اناری پوشان در لیگ اسپانیا را نخواهند داد. چرا که تنها تیم هایی می توانند در لالیگا شرکت کنند که از فدراسیون فوتبال اسپانیا مجوز داشته باشند.

بنابراین بارسلونا و دیگر تیم های منطقه نظیر اسپانیول یا باید عضو نزدیکترین فدراسیون به محدوده خود شوند و یا با فدراسیون ملی به توافق برسند. همان کاری که آندورا تیم لیگ دوم اسپانیا انجام داد.

جدایی بارسلونا می تواند معضل جدی رئال هم باشد. مادریدی ها بدون رقیبی هم سطح خود تنها خواهند ماند. همان اتفاقی که برای سلتیک رخ داد و دیگر برترین دربی دنیا با رنجرز را تجربه نخواهد کرد.

حضور بارسلونا هم در لیگی ایالتی بی معنی و رقابت با اسپانیول، خیرونا، ییدا و ناستیک تاراگونا برایش بدون انگیزه خواهد بود.

البته بارسا می تواند با لیگ دیگری مانند فرانسه به توافق برسد اما هم رئال و هم بارسا دلتنگ ال کلاسیکو خواهند بود.

شهردار بارسلونا در این باره گفت:

تردیدی نیست که در نتیجه این رای گیری کاتالانها به استقلال رای خواهند داد. ما نیز تقاضای استقلال از دولت مرکزی خواهیم کرد. با استقلال کاتالانیا، تیم بارسلونا نیز از لالیگا جدا می شود و ممکن است به لیگ دیگری چون لاشامپیونه بپیوندد.

گفتنی است دولت اسپانیا رفراندم یک ایالت برای جدایی خود آن ایالت را غیر قانونی خوانده است. به هر حال باید منتظر ماند و دید که چه اتفاقی برای فوتبال اسپانیا رخ خواهد داد.

فوتبال آنلاین