به گزارش سرویس خبرورزشیملت ایران: نفت تهران آن بالاهای جدول چه می کند؟ این سوالی است که بسیاری از اهالی فوتبال هفته هاست از هم می پرسند و طبق آنچه در فوتبال ایران دیده و تجربه کرده اند خیلی سخت دلیلی برایش پیدا می کنند اما حضور یحییگل محمدیدر راس کادر فنی نفت یکی از مهمترین دلایل این اتفاق مهم و غیر قابل پیش بینی است. حالا نفت یکی از شانس های اصلی قهرمانی است و در مصاف با سایر مدعیان پا پس نمی گذارد. به بهانه این موفقیت با یحیی درباره نفت، شانس قهرمانی این تیم،پرسپولیسو اتفاقات سرمربیگری اش در این تیم صحبت کردیم.
تیم شما مقابل تراکتورسازی فوق العاده بود و با نتیجه جحالبی هم از زمین بیرون آمدید.
خب این بازی برای ما خیلی حساس بود چون گرفتن سه امتیاز این بازی باعثمی شد در کورس بمانیم. برای همین انگیزه زیادی داشتیم. بچه ها هم با تمام وجود بازی کردند و در نهایت موفق شدیم هم سه امتیاز را بگیریم هعم خوب بازی کردیم و آوراژ گل مان را بهتر کردیم. کلا این بازی جزو بهترین بازی هایمان در این فصل بود و ما را به قهرمانی نزدیکتر کرد.
از تصاویر هایلایت بازی هم اینطور بر می آمد که شما می تونستید با نتیجه ای عجیب از زمین بیرون بیائید. این به خاطر خوب بودن شما بود یا ضعف تراکتور در آن روز.

خب بعضی ها فکر می کنند چون تراکتورسازی فینال جام حذفی را پش رو داشت بازیکنان ضعیفش را فرستاده بود جلوی ما اما این واقعیت نداشت و تراکتور هم خیلی تلاش کرد تا سه امتیاز را بگیرد. درست است که آنها قهرمانی را از دست بدهند اما از طریق لیگ هم دنبال سهمیه هستند. مربی شان هم در مصاحبه قبل از بازی گفته بود برای گرفتن سه امتیاز به زمین می آِند اما آنها اسیر بازی خوب بچه ها و قدرت تیمی نفت شدند. تیم ما تیم بی ستاره ای است اما بازیکنان واقعا فراتر از انتظار تلاش م یکنند و همه شان برای من ستاره اند. ما مقابل تراکتور واقعا از نظر کار گروهی و تیمی با دقت بازی کردیم و اگر دقت داشتیم ۶ یا ۷ گل می زدیم و نتیجه بهتری به دست می آوردیم.

شما در این هفته هایی که در کورس بوده اید هیچ وقت درباره قهرمانی حرف نزده اید. این به سیاست کاری تان بر می گردد یا واقعا زیاد به قهرمانی خوشبین نیستید؟
تا قبل از اینکه در انزلی به ملوان ببازیم من هیچ وقت در این باره حرفی نزده بودم اما بعد از باخت به ملوان همان جا به بچه ها گفتم شاما می توانید قهرمان شوید. ما در آن بازی هم خیلی خوب بودیم و فقط در ضربات آخر بی دقت عمل کردیم و گلر حریف هم خوب بود اما درست بعد از همان بازی بود که به بچه ها گفتم شما لیاقت قهرمان شدن را دارید چون من بازی دیگر تیم ها را هم می بینم و می دانم که از آنها بهتر بازی می کنیم. به نظر من اگر دو تا تیم در لیگ برتر خوب بازی کنند یکی اش نفت است…
… و آن یکی فولاد.
من نظرم را می گویم و فقط از یکی شان نام می برم که تیم خودم است و کاری به بقیه تیم ها ندارم اما ما واقعا رو به جلو و با کیفیت بازی می کنیم و کیفیت فنی بالایی داریم. خدا را شکر بازیکنان مان هم انگیزه زیادی پیدا کرده اند و می دانیم که می توانیم قهرمان شویم. به نظر من قهرمانی برای نفت رویا یا عملیات غیر ممکن نیست اما بچه ها باید تلاش تمرکز بیشتری داشته باشند و باور کنند که می توانیم چون از بقیه مدعیان هیچ چیزکمتر نداریم و از همه شان هم امتیاز گرفته ایم. ما پتانسیل قهرمانی را داریم و در بازی با تراکتور این مساله را نشان دادیم. حتما از این به بعد راجع به قهرمانی حرف می زنیم منتهی نباید از این بازی به بعد ببازیم.
اما شما در ۴ هفته پیش رو سه بازی با تیم های مدعی دارید که این کارتان را سخت می کند.
یکی از شانس هایی که ما آوردیم همین است. یعنی باید با تیم هایی بازی کنیم که خودشان برای قهرمان شدن تلاش می کنند و مدعی اند.
جالب است. شما این بازی های سخت را شانس خوب تان می دانید؟

من این را فرصت می دانم و الان همه چیز دست خودمان است. بالاخره الان می دانیم که فولاد و استقلال را باید شکست دهیم و به نظر خودم می توانیم این کار را انجام دهیم.

معمولا در هفته های اینچنینی که رقابت ها اینطوری فشرده می شود معمولا تیم هایی موفق ترند که بازیکنان سنوشت ساز و تاثیرگذاری در ترکیب شان داشته باشند که گره ها را باز می کنند. شما گفتید تیم بی ستاره ای هستید اما از این بازیکنان دارید؟
داریم. بالاخره بازیکنی مثل هادی نوروزی هست. غیبت هادی که نیم فصل دوم به ما اضافه شده در دو بازی برای ما خیلی گران تمام شد. هادی بازیکن تاثیر گذاری است اما ما چند بازیکن داریم که بتواند کارهایی انجام بدهند اما قدرت ما در کار گروهی خلاصه می شود ضمن اینکه بچه ها از قدرت دوندگی بالایی برخوردارند که این کار ما را راحت می کند. من می توانم به جرات بگویم میزان دوندگی ما از تمام تیم های لیگ برتر بیشتر است و همیشه تا دقیقه ۹۰ و حتی وقت های اضافه خیلی خطرناک هستیم و می توانیم قدرت تیمی مان را بهئ حریف دیکته کنیم. من از کار با این بازیکنان و نوع تمرین کردن آنها خیلی راضی ام چون خیلی خوب و با انگیزه تمرین می کنند.
گفتید نورزوی یاد رضا نوروزی افتادیم و آن اتفاقاتی که بعد از تعویضش در بازی با تراکتور افتاد. البته حرکت شما هم که رفتید روی نیمکت و با او صحبت کردید جالب بود.

رضا بطور کلی بازیکن حساسی است اما ارزش های خیلی بالایی برای ما دارد. ما بعد از دو گلی که زدیم قصد داشتیم از این دو گل مراقبت کنیم. در این شرایط ما از فورواردهایمان می خواهیم در کار دفاعی حاضر باشند و شرکت کنند اما رضا با توجه به مصدومیت طولانی که داشت و تازه برای اولین بار بعد از این مصدومیت فیکس بازی می کرد نمی توانست آن انتظار ما برای دویدن تا دقیقه ۹۰ را بر آورده کند. فکر می کنم دقایق ۷۰-۶۵ بود که تعویضش کردم و مهاجمی را به زمین فرستادم که بیشتر بتواند در کارهای دفاعی کمک کند. از طرفی رضا هم دوست داشت در زمین بماند و گل بزند چون بحثآقای گلی و هدف تیمی را هم داشت اما من رفتم روی نیمکت و همه چیز را برایش توضیح دادم و دلیل تعویضش را گفتم. گفتم که باید از گل های زده مان دفاع می کردیم. شاید اگر رضا در زمین می ماند گل می زدیم شاید هم می خوردیم اما بازیکنی مثل رضا باید بداند که کادر فنی صلاح تیم را در نظر می گیرد. در کل می توانم بگویم ما خودمان روی این مساله زیاد حساس نشدیم و مشکل خاصی هم پیش نیامد. رضا بازیکن باشخصیت و خیلی خوبی است. او از بزرگترهای تیم ماست و همیشه به بازیکنان دیگر خیلی روحیه می دهد. من از کار با او راضی ام.
بعد از نتایج اخیر خیلی ها به شما لقب یورگن کلوپ فوتبال ایران داده اند. بالاخره بعد از موفقیت ها نتایج خوب این تشبیه ها صورت می گیرد. نظر خودتان چیست؟
والله شاید از لحاظ کاری با با توجه به اینکه با تیم جوانی کار می کند و..
… و زرد هم می پوشند…
(با خنده) بله زرد هم می پوشند. البته آنها واقعا در سطح بالایی بازی می کنند و اینکه بخواهیم دورتموند را با تیم های ایرانی و فوتبال آلمان را با ایران مقایسه کنیم نمی شود اما با توجه به شکل کاری کلوپ و اینکه تیمش را تا فینال لیگ قهرمانان اروپا بالا آورد و کار خیلی بزرگی انجام داد شاید بشود چنین نتیجه گیری انجام داد.
حالا خودتان کلوپ را دوست دارید؟
بله واقعا خیلی دوستش دارم و از نحوه کار کردنش و مدل کار کردنش، شکل بازی و تفکراتش در ارائه فوتبال مدرن که هم خوب دفاع می کنند هم خوب ضدحمله می زنند لذت می برم. کلا سیستم و روش کاری ایشان را دوست دارم.


به نظر شما تعطیلی حدودا یک ماهه لیگ برتر در اسفند ماه به تیم های مدعی ضربه می زند یا نه؟
طبیعتا بله. من درباره تیم خودم حرف می زنم و می گویم این وقفه در مسابقات قطعا به ما لطمه خواهد زد. ما باید هفتم یا هشتم فروردین با استقلال بازی کنیم در حالی که آنها در لیگ قهرمانان بوده اند و نمی دانم چند بازی آنجا انجام داده اند ضمن اینکه بازیکنان شان هم در اردوی تیم ملی حضور داشته اند. متاسفانه در این وضعیت ما از شرایط مسابقه دور می شویم و تمرین دادن و در شرایط مسابقه قرار دادن تیم برایمان سخت می شود. طبیعتا این اتفاق به ضرر ماست اما باید فکری کنیم تا آمادگی تیم حفظ شود.
بعد از موفقیت های شما در نفت برخی معتقدند شاید اگر شما تجربیات اینچنینی را پشت سر می گذاشتید و بعد به پرسپولیس می آمدید هم برای خودتان بهتر می شد هم اینکه یکی از استعدادهای مربیگری پرسپولیس سوخت نمی شد.
اول باید ببینید من در چه شرایطی به پرسپولیس رفتم و آن شرایط را خیلی خوب درک کنید. من در دوره ای سرمربی پرسپولیس شدم که تیم در رده دوازدهم سیزدهم جدول بود و از لحاظ فرم بدنی بازیکنان و آمادگی جسمانی آنها در سطح پائینی قرار داشت. بازیکنان از نظر روحی روانی هم پائین بودند و کلا مشکلات خیلی زیاد بود. از طرفی با توجه به هزینه هایی که انجام شده بود توقع هم خیلی زیاد بود. بعد از اینکه من تیم را تحویل گرفتم از نظر شکل بازی و وضعیت روحی روانی شرایط را سامان دادم اما از نظر بدنی نمی توانستم کاری کنم چون این یک کار پایه ای بود ضمن اینکه ما رقابت های حذفی را هم داشتیم و در آن رقابت ها شانس مان را جست و جو می کردیم. از طرفی واقعا دست مان خالی بود. متاسفانه تیم را طوری بسته بودند که هافبک وسط و هافبک دفاعی نداشتیم اما بعدا رضا حقیقی را گرفتیم و بعد از آن هم مارکو و ولاتکو را مجبوری گرفتیم چون آپشن دیگری نداشتیم. خب یکسری تغییرات دادیم، برخی بازیکنان را هم تعدیل کردیم و با اینکه کار سختی داشتیم نتایج بدی نگرفتیم و فقط یک باخت مقابل راه آهن داشتیم که باید در آن بازی ۸-۷ گل می زدیم.
اما اگر آن بازی را می بردید شاید سهمیه می گرفتید.
شاید اما من معتقدم نتیجه ای که در بازی اول رقم خورد توقعات را برد بالا. من در بازی اول مقابل ملوان در جام حذفی تیم را هدایت کردم و ۶ گل زدیم اما شاید اگر آن بازی را یک – هیچ می بردیم این توقعات به وجود نمی آمد و کار ما هم راحت می شد. بعد از آن هم در بازی فینال جام حذفی اشتباهات فردی و تعویض ها کارمان را سخت کرد. در آن بازی حول و حوش دقیقه ۵۰ کریم انصاری فرد گفت تب و لرز دارم و ما مجبور شدیم تعویضش کنیم. فکر کنم هادی نوروزی را جایش به زمین فرستادیم. علی کریمی هم که در شرایط مسابقه نبود.
اما همان زمان از تعویض علی کریمی هم خیلی ایراد گرفتند؟
علی واقعا نمی توانست بدود. بنده خدا ۵/۱ ماه مصدوم بود و واقعا دیگر برای بازی کردن انرژی نداشت. یعنی سطح آمادگی بدنی اش در همین حد بود و واقعا غیرت کرد که به کمک مان آمد. بعد از آن هم که مهدی را در دقایق آخر به زمین فرستادیم چون قرار بود در دقایقی آخر بازی و بعد خداحافظی کند. این اتفاق در حالی رخ داد که ما می توانستیم مدافع اضافه کنیم اما از همان جا ضربه خوردیم و عملا سه تا تعویض مان از بین رفت و کارمان خیلی سخت شد. در این شرایط سخت وارد ضربات پنالتی شدیم که در اینجا بحثروحی روانی و کمی هم شانس دخیل است و به خود بازیکن ربط پیدا می کند. در کل می خواهم بگویم با توجه به شرایطی که تیم داشت نتایج بدی نگرفتم اما بعضی ها بعد از فینال جو را خراب کردند و صحبت هایی انجام دادند که غیر واقعی بود. خیلی از پیشکسوت هایی که حالا با این وضعیت تیم دارند از پرسپولیس حمایت می کنند علیه ما بودند و من هیچ حامی نداشتم. اینها همیشه علیه من مصاحبه می کردند و فشار سنگینی روی من وارد کرده بودند. با آن همه فشار کارمان واقعا سخت بود و کسی نمی تواند ایراد بگیرد که خوب کار نکردیم. درست است که جام نگرفتیم اما آبرومندانه فصل را تمام کردیم اما در ادامه به من فرصت ندادند کارم را ادامه بدهم.


برخی هواداران پرسپولیس کارفنی و شخصیت شما را دوست دارند اما به خاطر آنچه خودشان ظلم شما به مهدی مهدوی کیا می دانند از شما دلخورند و می گویند چون به مهدی ظلم کردید نتیجه نگرفتید.
اتفاقا من و مهدی دیروز(دوشنبه) وقتی که با تیم ملی جوانان بازی دوستانه داشتیم یک ساعت کنار هم بودیم و با هم صحبت می کردیم. هیچ مشکلی هم بین مان وجود نداشته و ندارد. وقتی ما ۲-۱ از سپاهان جلو افتادیم خود مهدی آمد گفت اگر یک تعویض دیگر داری یک مدافع دیگر به زمین ببر و بازی را بنند اما قبول نکردم.
شما می توانستید نورمحمدی را وارد زمین کنید.
بله اگر رضا را می بردیم داخل بازی را می بستیم و در نهایت برنده و قهرمان شویم. همان طور که گفتم خود مهدی هم همین را پیشنهاد کرد اما من دوست نداشتم مهدی بدون بازی خداحافظی کند.
در آن دقایقی که مهدی داخل زمین شد خوب بازی کرد و خیلی ها از شما ایراد گرفتند که چرا به او بیشتر بازی ندادید یا فیکس به زمین نفرستادیدش؟
خب راستش مهدی اصلا شرایط فیکس بازی کردن نداشت. هم مصدومیت های پی در پی اذیتش کرده بود هم بعد از فوت خدا بیامرز مادرش نتوانسته بود تمرینات آماده سازی مناسبی داشته باشد. به همین خاطر فقط چند دقیقه فرصت داشت و با توجه به این ضربات ایستگاهی بیشتر گیرش آمد. همان طور که گفتم خود مهدی آمد به من گفت به جای او مدافع به زمین ببرم اما برنامه ای ریخته شده بود تا او چند دقیقه بازی کند و من هم دوست نداشتم بدون بازی خداحافظی کند. خیلی ها این چیزها را نمی دانند و آن زمان خیلی ها احساساتی شده بودند. فکر می کنم آن برنامه نودی که مهدی در آن گریه کرد باعثشد مردم خیلی احساسی شوند و من فشار مردم را روی خودم درک می کردم. احساسات هواداران را هم در نظر می گرفتم اما رابطه من و مهدی جدا از آن چیزی بود که هواداران فکر می کردند و چیزی که برایم مهم است اینکه این رابطه خوب همچنان ادامه دارد.
شما گفتید نگذاشتند در پرسپولیس بمانید. آیا از محمد رویانیان دلخورید یا از او دل چرکین هستید؟
خب آقای رویانیان بعد از فینال حذفی یک اشتباه بزرگ انجام داد که تمام پیشکسوت های مخالف من را یک جا جمع کرد و از آنها نظر خواهی انجام داد که به نظر من می خواست با این کارش فشار را از روی خودش بردارد که در این جلسه و نظرخواهی تمام فشارها و انتقادها به من وارد شد و تمام تقصیرها را انداختند گردن من. در آن جلسه حتی یک نفر هم از من حمایت نکرد.
چرا؟ شما که تیم را از دوازدهم به هفتم رسانده بودید و در جام جذفی هم تا فینال پیش آمدید؟
نمی دانم. این را دیگر باید از خودشان بپرسید. فکر می کنم یک مقدار از اینکه دیده بودند من خوب کار می کنم ترسیده بودند. ترسیدند من چند سال آنجا بمانم و چشم دیدن موفقیت هایم را نداشتند. شاید به این خاطر که خودشان دنبال این بودند مربی، سرمربی یا مدیرفنی تیم شوند که خوشبختانه با انتخاب علی دایی نقشه هایشان نقش برآب شد. در آن شرایط و بعد از آن جلسه من هم وقتی دیدم شرایط اینطوری است احساس کردم بهترین کار استعفاست و قبل از اینکه آنها بیاینه صادر کنند یا کاری انجام دهند خودم استعفا دادم و نگذاشتم کار به آنجاها بکشد. از آن اتفاق هم خوشحالم و راضی ام که آن تصمیم را گرفتم. از طرفی من زحمتم را برای پرسپولیس کشیدم و کمکم را کردم. در آن مدت تمام وجودم را گذاشته بودم برای موفقیت پرسپولیس. موقعی که از پرسپولیس جدا شدم ۷۶ یا ۷۷ کیلو بودم در حالی که من حتی در دوران بازیگری ام هم ۷۸ کیلو وزن داشتم.
یعنی چند کیلو کم کرده بودید؟
۷ یا ۸ کیلو چون به خاطر استرس و فشاری که آنجا وجود داشت هیچ اشتهایی برای غذا خوردن نداشتم.


نگفتید از رویانیان دلخورید یا نه؟
بالاخره ایشان زحمتی برای پرسپولیس کشیده و کارهای زیربنایی خوبی انجام داده. من همیشه از ایشان ممنونم که به عنوان سرمربی انتخابم کرد و به خاطر این فرصت خوبی که به من داد و افتخاری که نصیبم شد از ایشان تشکر می کنم اما باز هم می گویم که آن کارش بعد از فینال جام حذفی اشتباه بود. به نظر من ایشان باید اجازه می داد چند روز از بازی می گذشت. بایدمی گذاشت انتقادها کمتر می شد و آب ها از آسیاب می افتاد تا در شرایط بهتری تصمیم گیری کند اما همان موقع مخالفان مرا یکجا جمع کرد و در این شرایط جایی برای خود سردار نمی ماند. مطمئنا اگر من می ماندم خودش می گفت با این شرایط نمی توانم با تو کار کنم چون همه مخالفند و به همین خاطر خودم زودتر استعفایم را نوشتم و کار خیلی خوبی هم انجام دادم. بعد از آن هم که رفتم نفت و با خیال راحت کارم را انجام دادم. حالا شاید مسائل مالی اش با پرسپولیس متفاوت باشد اما محسنات دیگری دارد.
شما از پرسپولیس طلبکارید؟
بله چیزی حدود ۲۰۰ میلیون تومان.
برای گرفتن پول تان شکایت کرده اید؟
والله چند بار می خواستم به خودم بقبولانم که بروم و شکایت کنم اما باز هم دلم نیامد و هنوز به خودم جرات ندادم از پرسپولیس شکایت کنم.
پس چرا رویانیان طلب شما و محسن عاشوری را جزو اقلام بدهی دوران مدیریتش قرار نداده؟
نمی دانم.
به عنوان سوال آخر اگر بخواهید درصدی شانس برای قهرمانی نفت قائل شوید به چه عددی اشاره می کنید؟
من می گویم همه چیز دست خودمان است و اگر فولاد را ببریم شانس مان برای قهرمانی خیلی زیاد میشود و درصد احتمال قهرمانی مان بالاتر می رود. من درصد نمی گویم اما خیلی امیدوارم.
آیا پرسپولیس را هم جزو مدعیان قهرمانی می دانید؟
بله آنها هنوز هم از دایره مدعیان خارج نشده اند. آنها هم مثل ما ۴ بازی دیگر دارند و شاید اگر بتوانند هر ۴ بازی شان را ببرند قهرمان شوند. البته اگر آنها فجر را می بردند شانس شان خیلی بیشتر از ما و بقیه مدعیان دیگر بود اما هنوز هم فرصت دارند چون ما و دیگر تیم های مدعی باید با هم بازی کنیم