ملت ایران:هفته نخست از دور برگشت مرحله چهارم انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در قاره آسیا در گروه Aچهارشنبه با شکست خانگی ایران برابر ازبکستان و پیروزی قطر مقابل لبنان به پایان رسید تا با توجه به این نتایج شرایط صعود تیم ملی کشورمان به جام جهانی بار دیگر به اما و اگر کشیده شود.

در شرایطی که پیش از بازی‌های چهارشنبه علاقمندان به فوتبال کشورمان این امیدواری را داشتند، تیم ایران با پیروزی برابر ازبکستان و اختلاف ۵ امتیازی با تیم‌ سوم جدول، به جام جهانی نزدیک‌تر شود، حال باید چشم به ساق‌های حریفان بدوزند که در مسابقات بعدی نتایجی به نفع تیم ایران را کسب کرده تا شاهد ناکامی دوباره فوتبال کشورمان در رسیدن به جام جهانی نباشیم.

جدول رده‌بندی گروه‌ A پس از پایان هفته نخست از دور برگشت مرحله چهارم انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ به شرح زیر است:

جدول رده بندی گروه A:

بررسی راه های صعود ایران به جام جهانی

پیروزی در دو بازی خانگی مقابل لبنان و قطر، برای تیم آماده ازبکستان دور از دسترس نیست و حتی این احتمال وجود دارد آنها در سئول هم امتیاز بگیرند. با توجه به این مسائل، شانس صعود این تیم به جام جهانی زیاد است، مگر آنها در خانه مقابل لبنان یا قطر امتیاز از دست بدهند تا شانس دیگر تیم‌ها از جمله ایران برای صعود به جام جهانی بیشتر شود.

احتمال صعود ایران:
بزرگترین فرصت برای صعود مستقیم ایران به جام جهانی، با شکست برابر ازبکستان از دست رفت. تیم ایران که در بازی بعدی این مرحله استراحت دارد، در هفته چهارم در حالی میزبان قطر است که مسابقه بسیار سختی خواهد بود.

قطری‌ها در صورت شکست برابر کره‌جنوبی در هفته هفتم، برای از دست ندادن شانس صعود به جام جهانی حتی از دیدار پلی‌آف از تمام مسائل درونی و بیرون برای گرفتن ۳ امتیاز از ایران به میدان می‌آیند. ضمن اینکه کسب امتیاز در سئول هم انگیزه آنها را برای موفقیت خانگی برابر ایران افزایش می‌دهد، به همین دلیل تیم ملی کشورمان برای حذف نشدن، به ۳ امتیاز آن مسابقه نیاز دارد.

در بازی بعدی، ایران در تهران میزبان لبنان است و باید امیدوار باشد تا هفته نهم، قطر در دو بازی خود امتیازی نگیرد، ازبکستان هم برابر لبنان به تساوی برسد تا شاگردان کی‌روش با شکست دادن لبنان، شانس صعود خود به جام جهانی و کاهش اختلاف خود با کره‌جنوبی و ازبکستان را کاهش دهند.

در صورتی که همه چیز به سود تیم ملی ایران باشد، باز هم بازی آخر در کره‌جنوبی، دیدار مرگ و زندگی خواهد بود. ایران که حضور در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی را در ۱۰ دقیقه پایانی بازی با کره‌ در سئول از دست داد، امیدوار است این بار شرایط به نحوی رقم بخورد که از آن کشور به جام جهانی راه یابد.

احتمال صعود قطر:
روزهای سخت قطر با پیروزی برابر لبنان و شکست ایران برابر ازبکستان به پایان رسید و حالا میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ امیدوار شده است به جام جهانی صعود کند. شاید گرفتن امتیاز در کره سخت باشد اما آنها به فکر شکست دادن ایران در خانه هستند. در صورت کسب ۴ امتیاز و یا بیشتر در این بازی‌ها آنها شانس صعود به جام جهانی بصورت مستقیم یا صعود به پلی‌آف را بدست می‌آورند.

قطری‌ها باید در این دو بازی تکلیف خود را مشخص کنند زیرا آخرین دیدارشان در این گروه بازی با ازبکستان در تاشکند است که اگر کار صعودشان به آن دیدار بکشد، کار سختی پیش رو خواهند داشت.

احتمال صعود لبنان:
کمترین شانس برای صعود به جام جهانی مربوط به لبنان است. آنها در سه بازی آینده خود باید ابتدا در ازبکستان به میدان بروند، سپس در خانه به مصاف کره‌جنوبی می‌روند و در بازی پایانی در تهران با ایران بازی می‌کنند. آنها شاید شانس کمی برای صعود داشته باشند اما می‌توانند تیم‌های صعود کننده از این گروه به جام جهانی را تغییر دهند.

گرفتن امتیاز در تاشکند، شانس ایران را برای جهانی شده بیشتر می‌کند. ناکام کردن کره‌جنوبی در خانه ایران و ازبکستان را امیدوارتر می‌کند و بردن ایران در تهران، ازبکستان را می‌تواند برای نخستین بار به جام جهانی بفرستد.

حریف پلی‌آف آسیا:
هرچند استرالیا تا به امروز عملکرد خوبی در گروه B مرحله مقدماتی جام جهانی نداشته است، اما پس از ژاپن این تیم با برگزاری ۳ دیدار خانگی از ۴ بازی آینده، از شانس بالایی برای صعود مستقیم به جام جهانی برخوردار است. در این شرایط باید گفت از بین عراق، اردن و عمان، تیم سوم گروه B برای حضور در دیدار پلی‌آف مشخص می‌شوند.

پلی‌آفی آسیا - آمریکای جنوبی:
در قاره آمریکای جنوبی، آرژانتین صدرنشین است و اکوادور و کلمبیا این تیم را تعیقیب می‌کنند. ونزوئلا، اروگوئه و شیلی با ۱۲ امتیاز رده‌های چهارم تا ششم را به خود اختصاص داده و فاصله زیادی با دیگر تیم‌های حاضر در این گروه یعنی تیم‌های بولیوی، پرو و پاراگوئه گرفته‌اند. به نظر می‌رسد یکی از تیم‌های ونزوئلا، اروگوئه و شیلی به عنوان تیم پنجم راهی مرحله پلی‌آف آسیا و آمریکای جنوبی شود و برای رسیدن به جام جهانی برزیل ۲۰۱۴ از تنها شانس باقی‌مانده استفاده کند.

برنامه‌ دیدارهای پایانی از مرحله چهارم انتخابی جام جهانی ۲۰۱۲ برزیل در گروه A قاره آسیا به شرح زیر است:
هفته هفتم: سه‌شنبه - ۰۶/۰۱ / ۹۲
* کره‌جنوبی - قطر
* ازبکستان - لبنان

هفته هشتم: سه‌شنبه - ۱۴/۰۳ / ۹۲
* لبنان - کره‌جنوبی
* قطر - ایران

هفته نهم: سه‌شنبه - ۲۱/۰۳ / ۹۲
* ایران - لبنان
* کره‌جنوبی - ازبکستان

هفته دهم: سه‌شنبه - ۲۸/۰۳ / ۹۲
* ازبکستان - قطر
* کره‌جنوبی - ایران

بازی رفت مرحله پلی‌آف آسیا: سه‌شنبه ۱۹/۰۶ / ۹۲
* تیم سوم گروه‌‌ A - تیم سوم گروه B(میزبان با قرعه‌کشی مشخص می‌شود)

بازی برگشت مرحله پلی‌آف آسیا: سه‌شنبه ۲۳/۰۶ / ۹۲
* تیم سوم گروه‌‌ A - تیم سوم گروه B(میزبان با قرعه‌کشی مشخص می‌شود)

بازی رفت مرحله پلی‌آف آسیا - آمریکای جنوبی: سه‌شنبه۲۵/۰۸ / ۹۲
* تیم برنده پلی‌آف آسیا - تیم پنجم آمریکای جنوبی(میزبان با قرعه‌کشی مشخص می‌شود)

بازی برگشت مرحله پلی‌آف آسیا - آمریکای جنوبی: سه‌شنبه ۲۹/۰۸ / ۹۲
* تیم برنده پلی‌آف آسیا - تیم پنجم آمریکای جنوبی(میزبان با قرعه‌کشی مشخص می‌شود)

مهر