ملت ایران:فوتبال گاهی تمام زندگی یک ستاره می شود. زندگی که به عقیده بسیاری از فوتبالیست ها با پایان عمر فوتبالی، تمام می شود.

فوتبالیست ها از پایان عمر فوتبالی خود به عنوان مرگ اول تلقی می کنند، مرگ اولی که برای آنها بسیار دشوار است.

به عقیده آنها، نفس کشیدن همان دویدن در چمن های سبز مستطیل فوتبالی است.

ستاره های فوتبال اغلب به ۲ طریق خداحافظی می کنند. آنها یا با بالارفتن سن خودشان تصمیم به خداحافظی می گیرند و یا اینکه بر سر موضوعی به نوعی از صحنه فوتبال دور نگه داشته می شوند، مثلا این دور نگهداشتن می تواند به مصدومیت، قهر و یا لجبازی مربوط باشد.

نوع خداحافظی ها هم به دو شکل است، یا طی یک مراسم باشکوه با حضور جمع زیادی از هواداران بازی خداحافظی انجام می شود و یا اینکه بازیکن بدون هیچ بازی پایانی، اقدام به خداحافظی می کند. یک خداحافظی بی سر و صدا مثل آنچه علی پروین، علی دایی، ناصر حجازی و … انجام دادند ولی آمارها نشان می دهند؛ فوتبالیست هایی که با بازی پایانی اقدام به خداحافظی می کنند، به مراتب بیشترند.

برخی از خداحافظی های ستاره ها یکباره و بدون اعلام قبلی، باعثغافلگیری زیاد هواداران شده است.

خداحافظی های فوتبالی اغلب در بازی های دوستانه انجام می شود، چرا که یک بازی فوتبال که قرار است در آن خداحافظی انجام شود، تحت الشعاع این خداحافظی قرار می گیرد و از رسمیت آن کاسته می شود.

در اینجا قصد داریم به خداحافظی جمعی از مشهورترین ستاره های فوتبال کشورمان اشاره کنیم. این دسته از فوتبالیست ها آنهایی هستند که طی یک بازی خداحافظی اقدام به ترک دنیای فوتبال کرده اند.

*** کریم باقری

کریم باقری ستاره خوش اخلاق فوتبال کشورمان، در ۱۵ مهرماه سال ۱۳۸۹ از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. باقری در باشگاه های تراکتورسازی تبریز، کشاورز، پرسپولیس، آرمینیا بیله فلد، النصر، چارلتون، السد و پرسپولیس بازی کرده است.

نگاهی به خداحافظی ستاره های فوتبالی ایران

یکی دیگر از بازیکنانی که بدون خداحافظی رسمی از فوتبال خداحافظی کرد، علی دایی بود. دایی در پایان جام جهانی ۲۰۰۶ بدون اعلام از بازیکنی فوتبال، خداحافظی کرد. دایی سابقه بازی در تیم های پرسپولیس، السد، آرمینیا بیله فلد، بایرن مونیخ، ‌ هرتابرلین، الشباب، پرسپولیس و صبا باتری و سایپا را داشته است.

مهدی مهدوی کیا، علی کریمی و وحید هاشمیان نیز پس از عدم موفقیت در صعود به جام جهانی ۲۰۱۰ از فوتبال ملی کنار رفتند. البته کریمی دوباره بازگشت و بازیکنان دیگری نیز وجود داشتند که بدون خداحافظی از فوتبال کنار رفتند که در اینجا به آنها اشاره ای نمی کنیم.

باشگاه خبرنگاران