به گزارش سرویس خبرورزشیملت ایران: کارلوسکی روشدر گفت وگویی با سایتفیفادر مورد مسائلی مهم که در دوران فعالیتش به عنوان مربی اتفاق افتاده صحبت کرده است.
وی در مورد اهدافش در تیم ایران برای مسابقاتجام جهانیاظهار داشت: ایران در جمع مدعیان جام نیست. قبل از قرعه کشی مسابقات هم خبر داشتیم که تمام ۳۱ تیم دیگر دنبال این هستند که با ما همگروه شوند. اما ماموریت ما این است کاری کنیم آنهایی که دنبال همگروهی با ما بودند، بفهمند تصورشان درست نبوده است. آنقدر می درخشیم تا تیم های که خواهان همگروهی با ایران بودند پشیمان شوند.
به نقل از فارس، متن مصاحبه وی به این شرح است:
*در ارتباط با قهرمانی در مسابقات جام جهانی زیر ۲۰ ساله ها در سال ۱۹۸۹ و ۱۹۹۱ آیا قبل از شروع این جام واقعا می دانستید بازیکنان جوان آن هنگام پرتغال چه قابلیت باکلاسی دارند؟
برای من از همان بدو شروع کار محرز بود. تا سال ۱۹۹۰ ما توانسته بودیم در رده جوانان برای خود در سطح اروپا اعتباری کسب کنیم و توانستیم مقایسه های انجام دهیم که بازیکنان پرتغال در چه سطح بالایی هستند. البته آن نسلی که من مربیگری اش را برعهده داشتم، نه فقط از نظر تکنیکی، تاکتیکی و فیزیکی عالی بود، بلکه حتی از نظر روحی و هوش در سطح بسیار بالایی بود. همه این عوامل باعثوحدت و روحیه یکپارچه تیمی شد که تا به امروز حفظ شده است. با کاری که فدراسیون فوتبال پرتغال انجام در آن مقطع انجام داد، در اصل فرهنگ تیمی خاصی برای تیم ملی بزرگسالان بوجود آورد که به واقعا خارق العاده بود. فرهنگی که امروز در تیم ملی بزرگسالان و دیگر تیم های ملی رده سنی پایین تر همچنان نمایان است.
*در مورد حضورتان در منچستریونایتد و قرارگرفتن در ردیف اسطوره ای همچون سرآلکس فرگوسن چه می گویید؟
همکاری با سرآلکس بخشی دیگر از دوران حرفه ای و ورزشی ام به شمار می رود. نیمی از دوران ورزشی خود را در رده باشگاهی و نیم دیگر آن را در تیم های ملی پشت سرگذاشته ام. ولی بر اساس دلایلی که برای خود دارم، می گویم که بزرگ ترین دوران ورزشی ام به عنوان مربی، همکاری با سرآلکس بوده است. با وجود احترامی که برای تمام تیم های باشگاهی جهان قائل هستم، باید اعتراف کنم که منچستریونایتد بهترین باشگاه جهان است که دارای بهترین فضای کار است و خارق العاده ترین هواداران را در دنیا دارد. همکاری با این تیم درکنار سرآلکس، برای من یک امتیاز و موهبت بزرگ است. افتخاری که من کسب کردم. همیشه از برخورداری شانس حضور در منچستریونایتد و همکاری با سرآلکس فرگوسن به خاطر کسب دانش و تعهدی که از این راه کسب کردم، افتخار می کنم. من یونایتد باشگاهی بزرگ است و در قالب کلمات نمی توان فرگوسن را تعریف کرد. ۶ سال در منچستریونایتد بودم و نکات زیادی را فراگرفتم و و البته دوستان خوبی مثل فرگوسن را پیدا کردم.
*برزگترین نکته ای که از فرگوسن یاد گرفتید، چیست؟
خیلی چیزهای مهم از او یادگرفتم. یکی از آنان، تاثیری بود که در هدایت تیم در بالاترین سطح ممکن داشت. در این مورد اولین موضوعی که اهمیت دارد، حس اعتمادی است که روی تک تک افراد از خود به جای می گذارد. به این ترتیب ما تحت تاثیر اعتماد مطلق در منچستریونایتد کار کردیم. دومین فاکتور مهم برای موفقیت در منچستریونایتد، همین بود که فرگوسن کاری کرد هیچکس در تیم، بیکار و غیرفعال باقی نماند. هر کس مسئولیت مهمی بپذیرد تا در جهت تحقق خواسته و علایق تیم فعالیت کند.
*در مورد حضورتان در همراه با تیم ملی پرتغال در جام جهانی ۲۰۱۰ چه می گویید؟
مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰ کلا برای تیم ملی پرتغال دراماتیک بود. بدشانسی ما در این جام بود که با اسپانیا که بعدا قهرمان جهان شد، مواجه شدیم. اسپانیایی ها واقعا در شرایط آرمانی قرار داشتند و از نظر روانی کاملا در اوج بودند. کمبود ما در رویارویی با آنها تا حدودی به شرایط جسمانی و نیز خوش شانسی ربط داشت. آن هنگام دچار افت کوچکی شدیم چون بازیکن مصدوم زیادی داشتیم و امکان جایگزینی در آن مقطع سخت بود.
*در مورد راهیابی با ایران به مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴، شما همیشه می گفتید می خواهید برای راهیابی به جام جهانی برزیل، از استعداد های کشف نشده در تیم ملی ایران استفاده کنید. واقعا به این هدف مورد نظر رسیدید و موفق بودید؟
غیر قابل تصور بود بدون تجربه و کیفیت لازم امکان حضور در مرحله نهایی جام جهانی را کسب کنیم. در مدت ۲ سال حضورم در ایران، این امکان فراهم شد بازیکنان ایرانی را پیدا کنم و انگیزه دهم که در سراسر اروپا سرگرم بازی هستند. هنگامیکه مسئولیت ایران را پذیرفتم، در واقع تنها یک بازیکن لژیونر داشتیم که خارج از ایران بازی می کرد. اما اکنون تعدادشان ۶ یا ۷ نفر شده است. البته در مورد این که آیا این تعداد لژیونر کافی هستند، بدیهی است چنین باوری ندارم. اما اکنون وضعیتی به واقع بهتر از زمان شروع کار داریم. رضا قوچان نژاد خود مثالی از سطح بالای بازی ایرانی است که به هنگام شروع کار چنین امکانی نداشتیم.
*دنبال چه اهدافی با تیم ملی ایران هستید؟
در مدت ۲ سال و نیم اخیر مردم از ما انتظار داشتند امکان حضور در مرحله پایانی جام جهانی ۲۰۱۴ را کسب کنیم. در اصل مسئولیت انتظار ۷۸ میلیون ایرانی روی دوش تک تک ما بود. زمانی که بازیکنان آرزوهای مردم را بردوش حس می کنند، در واقع با کار سختی روبه رو می شوند و مسئولیتی سنگین را بر روی دوش خود می بینند. پوشیدن پیراهن تیم ملی این فشار ناشی از مسئولیت را سنگین تر از گذشته می کند. اما ما چنین رویایی را تحقق بخشیدیم و تصویر ذهنی را واقعیت بخشیدیم. حالا وارد فاز جدیدی شده ایم. باید به وضوح مشخص کنیم به برزیل نمی رویم که به حریفان راحت امتیاز دهیم. دنبال تفریح در برزیل هم نیستیم. می خواهیم با تمام وجود، غرور و افتخار ملی و البته احترام مقابل بهترین تیم های جهان قرار بگیریم. با تمام وجود تلاش کنیم که به یک هدف مشترک برسیم. ایران تاکنون به دور دوم جام جهانی راه نیافته و ما در این راه هر آنچه را که در توان داشته باشیم خرج می کنیم که به هدف برسیم. ایران در جمع مدعیان جام نیست. قبل از قرعه کشی مسابقات هم خبر داشتیم که تمام ۳۱ تیم دیگر دنبال این هستند که با ما همگروه شوند. اما ماموریت ما این است کاری کنیم آنهایی که دنبال همگروهی با ما بودند، بفهمند تصورشان درست نبوده است. آنقدر می درخشیم تا تیم های که خواهان همگروهی با ایران بودند پشیمان شوند.