به گزارش سرویس خبرورزشیملت ایران: کارلوسکی روشسرمربیتیم ملیکشورمان امروز با رادیو جوان مصاحبه ای انجام داد و در آن عنوان کرد هدفش در جام حضور در دور بعدی مسابقات است. کی روش در این باره ادامه داد: می خواهیم عملکردی در برزیل داشته باشیم که مردم ایران احساس غرور کنند. البته در این راه نیاز به حمایت داریم و باید خودمان را صد در صد آماده کنیم.
کارلوس کی روش که به سوالات مجری برنامه پاسخ می داد، در پاسخ به این پرسش که آیا علی کریمی هنوز شانس حضور در تیم ملی و بازی در جام جهانی را دارد یا نه گفت: درهای تیم ملی به روی کریمی باز است.
سرمربی تیم ملی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مهدی رحمتی در نهایت به اردوی تیم ملی ایران دعوت می شود یا خیر، اظهار کرد: من کسی بودم که همواره قدردانی فراوانی از زحمات رحمتی داشته و دارم. او احتمالا بهترین دروازه بان حال حاضر ایران است. اما لازم است مطلبی را که پیش از این هم گفته بودم را تکرار کنم. برخی بازیکنان نگرشی اشتباه دارند که فکر می کنند لباس تیم ملی متعلق به آن هاست. چیزی که سعی کردم به بازیکنانم بگویم این است که قدر پیراهن و لباس مقدس ملی را بدانید و این لباس مال هیچ کس نیست. من هیچ گاه دستاوردها را فراموش نمی کنم. اما این مسئله، یک مسئله شخصی نیست.
او در پاسخ به این سوال که پس با این اوصاف رحمان احمدی و دانیل داوری دروازه بان تیم ملی ایران در جام جهانی خواهند بود، گفت: بله، اما تا زمانی که لیست تیم ملی اعلام نشود و تا زمانی که به برزیل نرویم این سوال شما پاسخش مشخص نخواهد بود.
سرمربی تیم ملی همچنین درباره پیشنهاد آفریقای جنوبی گفت: این ها کاملا گمانه زنی رسانه هاست.
کی روش در پاسخ به اینکه پیشنهادهای برخی باشگاه های اروپایی گفت: من نمی توانم این پیشنهادها را تکذیب کنم و خوشحالم که این پیشنهادها به من داده می شود اما من ذهنم متمرکز بر روی جام جهانی و صعود ایران به مرحله دوم است. بعد از آن می توانم درباره این پیشنهادها فکر کنم.
وی همچنین درباره کریستیانو رونالدو و پیشرفت فوق العاده این بازیکن پرتغالی توضیح داد: چند سالی است که روی رونالدو کار شده و الان همه جوان ها نام او را می برند. اما آیا این بازیکن از ابتدا به همین شکل تمرین می کرده است؟ ما باید خودمان را دائما تغییر دهیم. پیامی که برای فوتبال ایران دارم این است که ما باید این تغییر را به وجود آوریم و تحت نظر آن کار کنیم.
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران همچنین درباره آمادگی تیمش در جام جهانی تصریح کرد: بازیکنان همه تیم ها در جام جهانی ۱۰ تا ۱۲ کیلومتر می دوند اما این آمار برای ایرانی ها ۷ تا ۸ کیلومتر است. همچنین زمان فعال بازی ها در طول ۹۰ دقیقه ۶۴ دقیقه خواهد بود، این در حالی است که میانگین زمان فعال بازی در جام قهرمانان آسیا ۵۲ دقیقه است. چه کسی باید این اختلاف را جبران کند. باید به نبی یا تدارکات ۷۲ ساله تیم بگویم که این ۱۲ دقیقه را بدود؟ مشخص است که بازیکنانی مثل جواد، آندو و منتظری باید این ۱۲ دقیقه را جبران کنند.
کی روش همچنین با اشاره به اینکه بیشتر بازیکنان تیم های هم گروه ایران در جام جهانی در لیگ های مطرح دنیا بازی می کنند، گفت: بازیکنان نیجریه، بوسنی و آرژانتین در لیگ هایی مثل جزیره، بوندسلیگا، لالیگا و سری A بازی می کنند اما بهترین های ما کجا هستند؟ در قطر و کویت! آیا این ها بازیکنان بدی هستند؟ به هیچ وجه این طور نیست. تمام مربیانی که به تیم ملی آمدند گفتند بازیکنان خوبی داریم اما آماده نیستند در سطح ما بازی کنند. سوال من این است آیا مربیان ایتالیا، انگلیس، فرانسه، آلمان مربیان احمقی هستند که بازیکنان شان را از غنا، سومالی و حتی اتیوپی و گینه انتخاب کرده اما ایران را فراموش می کنند؟ آیا احمق هستند؟ می خواهم بگویم ما احتیاج به کار کردن داریم. اما اگر زیر سایه درخت پسته بنشینیم، به هیچ جایی نخواهیم رسید.
سرمربی پرتغالی تیم ملی همچنین در بخش دیگری از گفت وگویش با رادیو جوان اظهار کرد: اگر قراردادم با ایران ادامه پیدا کند تمام زبان های ایرانی را یاد خواهم گرفت و به زبان فارسی، ترکی و عربی مسلط می شوم.
سرمربی سابق رئال مادرید همچنین در ارزیابی حریفان ایران در جام جهانی با بیان اینکه جام جهانی ایران مقابل نیجریه است، تاکید کرد: هر آنچه در توان داریم مقابل نیجریه خواهیم گذاشت. چون بازی اول مان مقابل این تیم است و باید تمام تلاش مان را بکنیم. وقتی قرعه کشی جام جهانی را دیدم گفتم تمام تمرکزمان را روی نیجریه بگذاریم و به همین دلیل برنامه اصلی مان را در محیطی چیدم که شبیه آفریقا باشد. به احتمال زیاد نقطه ضعف برنامه آماده سازی ما این است که بازیکنان زیادی نداریم که در لیگ های اروپایی حضور داشته باشند ولی این نقطه ضعف مان می تواند به نقطه قوت مان تبدیل شود، چون فوتبال امروز یک بازی گروهی است و چون ۷۰ درصد بازیکنان مان در داخل کشور هستند، می توانیم آن ها را در زمان بیشتری در اختیار داشته باشیم و هماهنگ تر شویم. به همین خاطر عقلانی نیست راجع به قوانین فیفا در ایران صحبت کنیم.
کی روش اضافه کرد: آیا فکر می کنید فیفا برای موفقیت ایران اهمیتی قائل است. آیا فیفا این قوانین را برای ایران، موزامبیک و سومالی درست کرده است؟ این قوانین از طرف آلمان، انگلیس و قدرت های جهان تدوین شده تا از خودشان حفاظت کنند. به همین خاطر سعی کردم از این فرصت استفاده کنم و بازیکنان را در محیطی آفریقایی دور هم جمع کنم. باید شفاف بگویم که به این برنامه اعتقاد کامل دارم. هیچ برنامه ای را نمی خواهم به کسی دیکته کنم.
کی روش گفت: بار دیگر تکرار می کنم ما با تعهد و تلاش کامل برای تیم ملی کار می کنیم تا برای ایران افتخارآفرینی کنیم. امید و آرزویی که در چهره ۸۰ میلیون ایرانی بعد از صعود به جام جهانی دیدم را فراموش نمی کنم و امیدوارم آن را پس از موفقیت در جام جهانی هم ببینیم.
او در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال می دهد تیم ملی ایران از گروهش صعود کند، اظهار کرد: تا زمانی که یک جواب شفاف برای این نداشته باشم که چه زمانی اردوهایمان برگزار می شود نمی توانم به این سوال پاسخ دهم. اگر یک برنامه شفاف داشته باشیم، من احتمال زیادی می دهم که از گروه مان صعود کنیم.
کی روش در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نیست در تیم ملی جوان گرایی را آغاز کند و در جام جهانی از جوانان استفاده کند گفت: البته در سال گذشته و در رقابت های آسیایی با امثال صادقیان و جوانان دیگر دست به کاری مشابه زدیم. به نظر من جوان گرایی به طور کلی چیز خوبی است اما چه بهتر که باشگاه های ایرانی در رقابت های آسیایی این کار را انجام دهند.
سرمربی تیم ملی با اشاره به اهمیت بالای ایجاد تعادل میان باشگاه ها و تیم ملی افزود: ایجاد تعادل در میان باشگاه ها و تیم ملی کار بسیار سختی است. من نیمی از تجربه ام را در رده ملی و نیمی را در رده باشگاهی کسب کرده ام. ما می خواستیم یک سیستم خوب برای لیگ برتر داشته باشیم و در نهایت بهترین عملکرد را ارائه دهیم. در آن سیستم باشگاه ها و سایر تیم ها هم به راه شان ادامه می دادند. به هر حال این نظر شخصی من است و تصمیم گیری در این باره در اختیار من نیست.
کی روش در پاسخ به این سوال که آیا حاضر است روزی بعد از جام جهانی در یک برنامه رادیویی تنها پاسخگوی سوالات شنوندگان باشد، گفت: بله، چرا که نه. در اروپا و در جهان این یک چیز جا افتاده است و در تمام دنیا این اتفاق می افتد.
به نقل از ایسنا، کی روش در ادامه این گفت وگو در واکنش به برخی نام ها، نظراتش را بیان کرد.
جام جهانی: موفق می شویم.
مسی: بازیکنی که انسان نیست! او ماورای انسان است.
نیجریه: جام جهانی ما.
کریتسیانو رونالدو: یک بازیکن دیگر که او هم انسان نیست. درباره انسان ها صحبت کنید.
فرگوسن: بهترین دوست من و بالاترین شخصی که برایش احترام قائل هستم.
جواد نکونام: کاپیتان عالی و تاثیرگذارترین بازیکن تیم ملی. واقعا شرم آور است اتفاقی که برای او افتاد و نکونام به اجبار ایران را ترک کرد.
علی دایی: همیشه یکی از طرفداران بزرگ او بودم. دوران بازی کردنش را در آلمان فراموش نمی کنم. او مرد فوتبال نیست بلکه چکیده فوتبال است. دایی هم یکی از خاص های دنیاست. در ذهن داشتم آیا می شود برای آماده سازی تیم ملی در جام جهانی برزیل او را در اختیار داشته باشم!
کفاشیان: رییس فدراسیون، صبورترین و باانگیزه ترین فردی است که تاکنون در زندگی ام دیده ام. واقعا احترام زیادی برایش قائلم. او با وجود تمام سختی ها و مشکلات، کار را به جلو برده است و باورم نمی شود که چطور این کار را انجام داده است. فکر می کنم این کشور باید از این مدیر بزرگ قدردانی کند.
نبی: او هم در قسمتی برای تیم ما تاثیرگذار است.
تاج: واقعا بیشترین تلاش را برای کمک به ما انجام داده است. اما فکر می کنم اگر دیالوگ و ارتباط مناسب تری داشتیم می توانستیم برنامه بهتری برای لیگ تنظیم کنیم اما شخصا او همیشه از ما حمایت کرده است.
منچستریونایتد: واقعا قسمتی از زندگی من است و اکنون قلبم به خاطر عملکرد بدی که داشته، ناراحت است. تنها تیمی است که به خاطر آن مثل یک هوادار معمولی می نشینم و کارش را دنبال می کنم.