ملت ایران: آندرس کریستین هوگارد سفیر دانمارک در ایران ظهر روز پنجشنبه در حالی که پرچم کشورش را در دست داشت به ساختمان باشگاه پرسپولیس آمد و با استقبال مدیر عامل باشگاه پرسپولیس در نشستی صمیمانه درباره فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس با محمد رویانیان دیدار و گفت‌وگو کرد.

تلاش برای حضور پیتر اشمایکل در ایران !

آندرس کریستین هوگارد که علاقه ویژه ای به فوتبال دارد و خود را طرفدار پر و پا قرص چلسی انگلیس می داند وقتی وارد طبقه چهارم باشگاه پرسپولیس شد رو به محمد رویانیان کرد و گفت: شما تصویری را روی دیوار نصب کرده اید که نشان می دهد ۱۰۰ هزار هوادار پرسپولیس به استادیوم آمده اند. کمتر باشگاهی چنین هوادارانی دارد و من خوشحالم که شما با ایده های نوین به دنبال استفاده از پتانسیل های موجود در فوتبال هستید.

آندرس کریستین هوگارد در گفت‌وگو با محمد رویانیان گفت: چندی پیش با سفیر سوئد در ایران ملاقات داشتم، ایشان از دیدار با شما برایم می گفت و اینکه مدیریت باشگاه پرسپولیس ایده های جدید و نوینی دارد و به دنبال جهانی کردن پرسپولیس، تجارت در فوتبال و ارائه خدمات به هوادارانش در سراسر ایران است. بسیار علاقه مند بودم که بتوانم در این راستا گامی برداشته باشم تا اینکه آقای امیر مشیری سرپرست روابط بین الملل باشگاه پرسپولیس با من گفت‌وگو کرد و خوشحالم که امروز به دعوت شما در باشگاهی هستم که به گفته خودتان ۳۰ میلیون هوادار دارد و بنا به تائید AFC و FIFA محبوب ترین و پرطرفدارترین تیم در آسیا است.

رویانیان نیز به آندرس کریستین هوگارد گفت: شاید باشگاهی مثل بارسلون و رئال یا منچستر و چلسی در سراسر جهان طرفدار داشته باشند، اتفاقا هواداران پرسپولیس هم به تیم هایی مثل بارسلون و رئال و به ویژه منچستر علاقه دارند اما این تیم ها در کشور خودشان نهایتا چقدر هوادار دارند؟ پرسپولیس اما در کشورش ۳۰ میلیون هوادار دارد و این یک نعمت بزرگ برای باشگاهی مثل پرسپولیس است و من افتخار می کنم که بتوانم در پرسپولیس اقداماتی انجام دهم که آینده پرسپولیس را بسازد.

وی افزود: بنده چهار هدف بزرگ دارم؛ اول خصوصی کردن باشگاه به معنای واقعی که پیگیری های زیادی انجام داده ام و با تاکید رئیس جمهور و وزارت ورزش و همکاری سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد قرار است این اتفاق با تلاش مضاعف ما هر چه زودتر عملیاتی شود. هدف دیگر من خودکفا کردن پرسپولیس از طریق فعالیت های اقتصادی، تجاری و ورزشی است. به دنبال این هستیم که تیم های پایه پرسپولیس را به گونه ای ساماندهی کنیم که تبدیل به کارخانه بازیکن سازی شویم و در این راستا علاقه مندیم در صورتی که شرایط آن فراهم باشد از آقای فیلیمینگ مربی دانمارکی که در تیم مس کرمان فعالیت می کرده و در این زمینه تخصص دارد، بهره ببریم.

رویانیان خاطرنشان کرد: تلاش دیگر ما این است که تیم فوتبال پرسپولیس به روزهای پر افتخار خود بازگردد. البته چون این تیم در سال های اخیر دچار مشکلاتی شده، کار برای ما سخت شده است. به طور کلی ما به دنبال آن هستیم که ساختار یک باشگاه حرفه ای را در پرسپولیس پیاده کنیم و در این زمینه می خواهیم از تجربیات فوتبال اروپا و کشورهای صاحب فوتبال بهره مند شویم.

مدیر عامل پرسپولیس افزود: در حال حاضر ما بهترین های فوتبال ایران را برای پرسپولیس جذب کرده ایم، به گونه ای که بین ۷ تا ۹ بازیکن ما عضو تیم ملی هستند و خیلی از آنها که به تیم ملی دعوت نمی شوند نیز سابقه ملی زیادی داشته اند. در همین بازی با کره جنوبی بیش از ۶۰ درصد جمعیت ورزشگاه را هواداران پرسپولیس تشکیل می دادند و چهار بازیکن ما در این بازی به میدان رفتند.

رویانیان تصریح کرد: ما یک شرکت تجاری هیلدینگ تاسیس کرده ایم و در مالزی و اربیل نمایندگی آن را فعال کرده و به زودی در برزیل نیز شعبه دیگر ما افتتاح می شود. ما به دنبال فعالیت های ورزشی فرهنگی و اقتصادی در سوئد، کرواسی و دانمارک هم هستیم و مقدمات آن را فراهم کرده ایم تا پروتکل هایی در این زمینه به امضا برسانیم. البته نه در حد شعار بلکه ما انرژی صرف خواهیم کرد تا اینها را به مرحله اجرا در آوریم.

سفیر دانمارک نیز خطاب به مدیر عامل باشگاه پرسپولیس گفت: من به خاطر این ایده ها و افکاری که دارید به شما تبریک می گویم. شما به دنبال افکار مدرنی هستید که امروزه ورزش دنیا به سمت آن حرکت می کند. شما راه خودکفا کردن باشگاه از طریق درآمدزایی در زمینه تجاری و ورزشی را پیدا کرده اید و به خوبی با دیپلماسی فوتبال بدنبال توسعه باشگاه هستید. شما با این تعداد عظیم هواداران خود می توانید کارهای بزرگی انجام بدهید و خوشحالم که برای آنها برنامه دارید.

رویانیان در این باره گفت: یکی از اهداف اصلی ما از برقراری ارتباط با شما و کشورهای دیگر این است که به هواداران خود در سراسر دنیا که ایرانی های مقیم خارج از کشور هستند خدمت رسانی کرده و با صدور کارت هواداری و فعالیت های فرهنگی و ورزشی پرسپولیس را به تمام دنیا ببریم و از این پتانسیل استفاده کنیم.

وی افزود: با صدور کارت هواداری برای هواداران خود در ایران و خارج از کشور با آنها ارتباط سازمانی برقرار کرده و علاوه بر خدمت رسانی به آنها و نزدیک کردنشان به تیم محبوبشان اقدام به درآمدزایی خواهیم کرد تا پرسپولیس تبدیل به یک باشگاه مدرن و خودکفا شود. ما ایده هایی داریم که آن را تعقیب می کنیم تا به سرانجام برسد.

آندرس کریستین هوگارد نیز در پی پیشنهاد مطرح شده به مدیر عامل باشگاه پرسپولیس گفت: هر وقت که برای این برنامه ها عازم اروپا هستید به بنده بگویید تا مقدمات مذاکرات شما با فدراسیون فوتبال دانمارک و یکی، دو باشگاه مطرح فوتبال کشورمان را فراهم کنیم تا برای طرح های ورزشی با شما همکاری کنند. در زمینه اقتصادی و فرهنگی نیز این آمادگی را دارم تا برای باشگاهی که ۳۰ میلیون هوادار دارد اقدامی انجام دهم. بنده علاقه زیادی به فوتبال دارم و زمانی که بازی می کردم در تیمی بودم که پیراهن آن آبی رنگ بود، الان هم طرفدار چلسی هستم ولی از امروز «قرمز» شده ام و یکی از هواداران تیم محبوب پرسپولیس. بنده دو، سه سال پیش به استادیوم آزادی رفتم و یکی از بازی های پرسپولیس و استقلال را دیدم. در آن بازی تیم شما بازی را واگذار کرد اما تماشاگران تیمتان در نهایت احترام ورزشگاه را ترک کردند و این برای من بسیار جالب بود.

در ادامه مباحثی که در نشست محمد رویانیان و سفیر دانمارک مطرح شد، حرف از پیتر اشمایکل دروازه بان افسانه‌ای تیم ملی دانمارک و منچستر یونایتد به میان آمد. در پیشنهاد مطرح شده سفیر دانمارک عنوان کرد، من هم متوجه این موضوع شده ام که فوتبالدوستان ایرانی علاقه خاصی به پیتر اشمایکل دارند. من پیام دعوت شما را به او منتقل می کنم و اگر شرایط فراهم شود، اشمایکل به ایران خواهد آمد تا از نزدیک با باشگاه پرسپولیس و فوتبال ایران آشنا شود و دو روزی میهمان شما باشد. این پیشنهاد بسیار خوبی است. حضور اشمایکل در ایران و گفت‌وگوی او با مدیران باشگاه پرسپولیس و صحبت هایش درباره فوتبال در یک برنامه تلویزیونی می تواند بسیار جالب باشد و جو بسیار خوبی را ایجاد خواهد کرد.

در پایان این ملاقات مقرر شد امیر مشیری سرپرست روابط بین الملل باشگاه پرسپولیس موضوعات مطرح شده در این نشست را به طور رسمی پیگیری کند.

گفتنی است، محمد رویانیان در سفری که به زودی به اروپا خواهد داشت پروتکل های ورزشی فرهنگی و اقتصادی را با چند باشگاه اروپایی به امضا خواهد رساند.

مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس در این زمینه گفت: مدیر عامل باشگاه پرسپولیس مذاکرات بسیار خوبی داشته که بسیاری از آنها رسانه ای نشده اما عملیاتی شدن مذاکرات انجام شده قطعا می تواند با اتفاقات مهمی همراه باشد که در فوتبال ایران سابقه نداشته است.

سایت باشگاه پرسپولیس