یک پیروزی خانگی دیگر برای کاتالونیایی‌ها در بازی هفتم این فصل می‌تواند اختلاف امتیازهای دوتیم را درهمین روزهای آغازین به حدی برساند که شرایط جبران را برای ژوزه مورینیو و شاگردانش سخت کند.


اگرچه جبران یازده امتیاز اختلاف برای مورینیو با توجه به اینکه فاصله نسبتا زیادی تا پایان فصل باقی مانده، غیرممکن نخواهد بود، اما از آنجا که بارسلونا طی ۳ فصل گذشته تنها در ۶ مسابقه خود شکست خورده، این موضوع فشار روانی زیادی روی کهکشانی‌ها تا پایان فصل ایجاد خواهد کرد. چابی ارناندس اعتراف کرده که پیروزی برابر رئال از خیلی جهات به نفع بارسلونا خواهد بود: در این صورت ما به هفتمین پیروزی این فصل خود دست پیدا می‌کنم و رئال با افت روحیه قابل توجهی روبه‌رو خواهد شد.
البته احتمال اینکه دراین بازی امتیاز هم از دست بدهیم وجود خواهد داشت. به هرحال هراتفاقی که بیفتد، هنوز زمان زیادی از فصل باقی مانده است. پیروزی اعتماد به نفس زیادی به تیم ما خواهد داد. زیرا رئال رقیب دیرینه ما خواهد بود و دراین شرایط کار سختی در لالیگا پیش رو خواهد داشت. این سه امتیازبرای هردو تیم خیلی مهم هستند. اما تکلیف لالیگا مسلما دراین بازی مشخص نخواهد شد.
به هرحال فراموش نکنیم که حریف ما رئال مادرید خواهد بود. سال گذشته ما نسبت به آنها شانس بیشتری داشتیم، اما آنها در نوکمپ پیروز شدند. پیروزی ۲-۱ رئال درنوکمپ درآوریل گذشته، تیم مورینیو را هفت امتیاز بالاتر از بارسلونا قرارداده و تیم کاتالونیایی شانس دیگری برای جبران اختلاف امتیازها و کسب عنوان قهرمانی لالیگا نداشت. رئال به لطف آن پیروزی به سلطه ۳ ساله کاتالونیایی‌ها در لیگ اسپانیا پایان داد. کریس رونالدو گل برتری رئال را درآن بازی به ثمررساند و هت تریک او در دو بازی قبلی کهکشانی‌ها مقابل دپورتیوو و آژاکس مسلما مدافعان بارسلونا را در نگرانی فرو برده است.
رونالدو این فصل تاکنون ۱۲ گل در تمام رقابتها به ثمررسانده و دوگل از لئومسی رقیب سرسخت خود در بارسلونا جلوتراست. او درحال حاضر در بهترین شرایط ممکن به سر می‌برد و اظهارات چند هفته پیش او درمورد ناراحتی‌اش بازتاب رسانه‌ای وسیعی درسراسر جهان داشت. آن اتفاق یکی از مسائلی بود که مادرید را در ابتدای فصل تا حدی تضعیف کرده بود و مورینیو درپی کسب یک پیروزی تیمش در ۴ بازی ابتدایی فصل انتقادهای شدیدی از بازیکنان رئال کرده بود.
اگرچه رئال در سوپرجام اسپانیا در ماه آگوست توانسته بود بارسلونا را در دوبازی رفت وبرگشت مغلوب کند. رئال درحال حاضر همچنان به خاطر لغزشهای اولیه فصل نسبت به بارسلونا با فشار بیشتری به ال کلاسیکو نوکمپ رسیده، اما پیروزی‌های اخیر این تیم حاکی از بازگشت دوباره تیم آقای خاص به شرایط لازم برای رقابت تنگاتنگ با بارسلوناست.
ژابی آلونسو در مورد ال کلاسیکو و شانس رئال برای پیروزی گفت: «اگر ببریم خیلی خوب است و اگر ببازیم، بد می‌شود. طبیعی است. می‌دانیم که بارسلونا اختلاف امتیاز قابل توجهی پیدا کرده و ما دنبال پیروزی هستیم. ما اهمیت این بازی و معنای ال کلاسیکو را می‌دانیم و با انگیزه پیروزی به بارسلونا می‌رویم.» بارسلونا بدون تردید کارلس پویول را درپی مصدومیت شدید بازوی او در بازی اخیر بارسلونا دراختیار نخواهد داشت و پیکه زوج پویول درخط دفاعی هم در بازی آخر این تیم به خاطر مصدومیت غایب بود. مورینیو مثل همیشه برای انتخاب بازیکنان موردنظر درترکیب اصلی تیمش مشکلی نخواهد داشت و حتی احتمال به میدان رفتن کاکا هم درترکیب تیم او بعید به نظر نمی‌رسد.