ملت ایران: یکشنبه شب شاهد دوئل بزرگ بارسلونا و رئال مادرید خواهیم بود. آن هم در حالی که بارسلونا در پایان هفته ششم رقابتها، با ۸ امتیاز برتری از رئال در صدر جدول است.

پیش از بازی بزرگ روز یکشنبه و درحالیکه بارسا شش پله بالاتر از مادرید قرار دارد، نگاهی به آمار دو غول فوتبالی که به مصاف یکدیگر خواهند رفت می‌اندازیم:

*بارسا ۲۵ بازی متوالی است که در رقابت های لالیگا دست کم یک گل به ثمر رسانده است.

*بارسا تیمی است که تا به اینجای فصل بیشترین شوت در چارچوب را در رقابت‌های لالیگا داشته است(۵۲)، درحالیکه مادرید بیشترین شوت خارج از چارچوب را داشته است(۵۴).

*رئال مادرید بیشترین توپ را به تیر دروازه حریفان کوبیده است(۶) و تمام ۱۲ گل آنها از درون محوطه جریمه به ثمر رسیده است.

*یازده گل از ۱۷ گلی که بارسا تا اینجای فصل به ثمر رسانده،(۶۴.۷%)، توسط بازیکنان بومی به ثمر رسیده است، این درحالی‌است که هیچ یک از زنندگان گل رئال مادرید، بومی نبوده‌اند.

* کریستیانو رونالدو ۱۹ شوت و مسی ۱۸ شوت داشته‌اند و هر دو بازیکن ۶ گل به ثمر رسانده‌اند.

* ذخیره‌های بارسا با آمدن به بازی، بیشترین گل را به ثمر رسانده‌اند(۶)

*تعداد پاس های هیچ تیمی در لالیگا، حتی نزدیک به ۴۱۸۱ پاس بارسا هم نیست. از این تعداد، ۳۷۰۴ پاس سالم به مقصد رسیده است. مادرید در مجموع ۳۰۵۶ پاس رد و بدل کرده است.

*چابی ارناندس، با ۵۳۰ پاس در میان پاسورهای لالیگا پیشتاز است، درحالیکه بهترین پاسور مادرید ژابی آلونسو با ۴۳۴ پاس است.

* تیم تیتو ویلانووا، بیشترین گل را در ۱۵ دقیقه پایانی بازی ها به ثمر رسانده(۹)، در حالیکه مادرید هنوز در ۱۵ دقیقه پایانی بازی گلی را به ثمر نرسانده.

*۱۱ گل از ۱۷ گل بارسا با پای چپ به ثمر رسیده، همچنین ۴ گل از ۵ گلی که آنها دریافت کرده‌اند نیز توسط بازیکنان چپ‌پا به ثمر رسیده است.

* ویکتور والدس ۱۲ بار دروازه بارسا را نجات داده و ایکر کاسیاس ۱۰ واکنش موفق داشته. هر دو دروازه بان ۵ گل دریافت کرده اند.

* بارسا ۵۳ بار مرتکب خطا شده و ۱۰ کارت زرد دریافت کرده، درحالیکه رئال مادرید ۷۵ بار خطا کرده و ۱۲ کارت زرد و یک کارت قرمز دریافت کرده. آدریانو بیشترین خطا را در میان بازیکنان بارسا انجام داده است(۶) و راموس با ۱۷ خطا خشن ترین بازیکن مادرید بوده است.

*پیکه و بوسکتس، هرکدام سه کارت زرد دریافت کرده‌اند، در حالیکه ژابی آلونسو، آربلوا و په په هر کدام با ۲ کارت زرد، بیشترین اخطار را دربین بازیکنان مادرید دریافت کرده اند.

*هر زمان که بارسا در نیوکمپ با برتری ۸ امتیازی و یا بیشتر به مصاف رئال مادرید رفته است، عنوان قهرمانی لالیگا را از آن خود کرده است. تنها یک بار مادرید دقیقا با ۸ امتیاز کمتر نسبت به بارسا پا به نیوکمپ گذاشته است که در آن بازی نیز با نتیجه ۲-۱ مغلوب شده است. پس بدین ترتیب ۸ امتیاز برتری نشانه خوبی است؛ نخست به این دلیل که این اختلاف زیاد تنها پس از برگزاری شش بازی بدست آمده است و دوم اینکه تاریخ نشان می دهد که همیشه زمانی که رقیبان بزرگ بارسا با حداقل هشت امتیاز کمتر نسبت به آنها پا به نیوکمپ گذاشته اند، بارسا در پایان فصل عنوان قهرمانی را از آن خود کرده است.

* برتری مشابه ۲۰ سال پیش: تنها زمانی که بارسا و رئال مادرید با اختلافی ۸ امتیازی در نیوکمپ به مصاف هم رفتند، فصل ۱۹۹۰/۹۱ بوده است. در آن بازی تیم یوهان کرایوف در راه رسیدن به عنوان قهرمانی لالیگا در هفته هجدهم با گل های لادروپ و اسپاسیک، با نتیجه ۲-۱ پیروز شد.

* اختلاف بیشتر: مادرید دو بار دیگر نیز با اختلاف بیش از ۸ امتیاز به بارسلونا آمده است:(فصل ۲۰۰۵/۰۶ با اختلاف ۱۱ امتیاز) و فصل ۲۰۰۸/۰۹(با اختلاف ۹ امتیاز). در بازی اول، دو تیم به نتیجه تساوی رضایت دادند و در بازی دوم بارسا پیروز شد. بارسا در پایان هر دو فصل، عنوان قهرمانی لالیگا را از آن خود کرد.

طرفداران بارسلونا