ملت ایران: بحثفنی در مورد دیدار دو تیماستقلال و پرسپولیسدرست مانند نتیجه ی دربی یک بحثکاملا ناکام است، این که اگر بخواهیم عملکرد بازیکنان دو تیم را بررسی کنیم شاید بتوانیم در یکی دو جمله خیلی ساده بگوئیم، آن قدر دور از انتظار و افتضاح بودند که فراموش کردیم تعدادی از آن ها مسافر جام جهانی ۲۰۱۴ هستند و قرار است از حیثیت و داشته های فوتبال این سرزمین دفاع کنند. برای همه ی ستاره ها باید بگوئیم روزش نبود، هرچند همه می دانیم که با حضور مربی محتاطی همچون قلعه نوئی اصلا روز ستاره های استقلال نخواهد آمد، مگر این که دری به تخته ای کوبیده شود و شاخه گلی همچون محمد نوری در دل کویر فوتبال ما پیدا شود که جزأت کند و آن ضربه ی ویران کننده را راهی دروازه ی رحمتی کند تا با مشارکت تیر رحمتی توپ را دفع کند و ستاره ی تیمش باشد.
۱) سید مهدی رحمتی(۵/۳): رحمتی برترین بازیکن استقلال بود، درست مانند محمد نوری که برترین بازیکن پرسپولیس و البته میدان بود، آن ها مشترکا در یک صحنه ی ضربه ی آزاد که نوری زد و رحمتی دفع کرد. البته از این نکته نیز غافل نشویم که رحمتی همچون نیلسون امروز نشان داد که همچون بوفون، کاسیاس و پیتر چکو البته مانوئل نوئر قدرت بازی با توپ مثال زدنی دارد، حتی اگر بیک زاده با آن پاس های روبه عقب نسنجیده او را امتحان کند.
۲) امیرحسین صادقی(۵/۲): امیرحسین صادقی زوج حنیف عمران زاده در مرکز خط دفاعی بود و در مجموع روز آرامی داشت و شاید یکی از محوترین بازیکنان میدان بود که حتی با کارت زرد نیز خودنمائی نکرد. شاید اگر فرزاد حاتمی در نوک پیکان خط حمله بود صادقی این گونه در مرکز خط دفاع سرخوش دربی را به پایان نمی برد.
۳) حنیف عمران زاده(۵/۲): عملکرد او نیز دست کمی از عملکرد صادقی نداشت. درواقع عملکرد آن ها تنها رد و بدل کردن پاس های روبه عقب برای رحمتی و پاس های روبه جلو برای پژمان نوری بود. عیار صادقی و عمران زاده امروز محک زده نشد، چون خط حمله ی پرسپولیس حتی در نیمه ی دوم که انگار طوفانی شده بود نیز طوفانی و زهردار نبود. البته صادقی و عمران زاده گرچه در خط حمله موقعیت برای سرزنی نیافتند اما در ارسال ها بر فراز سرخ پوشان توپ را از تیرس مهاجمان حریف دور می کردند.
۴) خسرو حیدری(۵/۲): او که همیشه روندی قابل قبول در یک مسابقه ی فوتبال دارد و با نفوذها و ارسال های خود موقعیت آفرینی می کند، امروز محدود به نیمه ی خودی شده بود و کم تر اجازه ی نفوذ می یافت و تمام وقتش صرف سر و کله زدن با امید عالیشاهی می شد که او نیز قصد نفوذ از جناحین و ارسال به محوطه ی جریمه را داشت؛ درست مشابه خسرو حیدری. حیدری با آمدن غلام نژاد شعاع حرکتی بیش تری یافت اما در انتها کاری از پیش نبرد و آن حیدری سابق نبود، هرچند بازیکن اخلاق بود.
۵) هاشم بیک زاده(۵/۱.۵): در روزی که تمام بازیکنان استقلال زیر حد متوسط بودند، بیک زاده با آشفتگی در جناح چپ جدا از چند پاس رو به عقب اشتباه و نامطمئن برای رحمتی، هم عرصه را تقریبا به خلعتبری واگذار کرده بود و هم این که با خشونت خود سومین کارت زرد خود را نیز دریافت کرد.
۶) ساموئل(۵/۲.۵): همچون همیشه عادت بر ارائه ی یک بازی زیرپوستی و نرم و در عین حال در خدمت تیم داشت، حتی بدون یک کار اضافه. ساموئل با آن چند ستاره ی روی سرش نشان داد عجب ستاره ی گران قیمتی برای استقلال است، آن هم در روزی که نه خبری از پژمان منتظری است و نه جواد نکونام.
۷) آندرانیک تیموریان(۵/۲): ستاره امروز آن تابندگی همیشه را نداشت، نه مثل همیشه تخریب چی مثبتی بود برای تیمش و نه امروز آن بازیکن با فرهنگ آرام بود. تیموریان امروز جدا از عدم ارائه ی یک بازی فیزیکی پر تاثیر، بسیار هم عصبی بود و دائما با رضا حقیقی، جلال حسینی و محمد نوری درگیر بود و این مساله تمرکز او از بازی را خارج کرد.
۸) پژمان نوری(۵/۲.۵): نفوذهای پرشماری کرد، قلب تپنده ی استقلال بود، اما گذشته از تمام این احوال او نماد تفکرات قلعه نوئی بود، بازیکنی که از هرجای میدان اقدام به توپ گیرد کرد و از همان جا اقدام به ارسال می کرد.
۹) سیاوش اکبرپور(۵/۱.۵): مطابق همیشه به دور از تکنیک کاملا فیزیکی بازی کرد و جز خطاهائی که در یک صحنه نیز می توانست استقلال را ۱۰ نفره کند کاری نکرد. به جرأت باید گفت اکبرپور بدترین بازیکن استقلال بود که حتی مطابق روزهای ضعیف خود نیز نبود.
۱۰) مهرداد اولادی(۵/۲): او نیز یکی دیگر از معمولی های استقلال بود که به علت مسائل انگیزشی در نوک پیکان خط حمله از همان ابتدا قرار گرفت، اما هیچ گاه نتوانست حتی یک حرکت انجام دهد تا دلیل برتری خود نسبت به آرش برهانی برای قرارگیری در ترکیب اصلی توسط قلعه نوئی را نشان دهد. اولادی با این نمایش ضعیف و دور از انتظار خود نشان داد با سطح اول فوتبال فاصله ی چندانی دارد و خرید او در نیم فصل نیز یک خرید کاملا تشریفاتی بوده است که در انتها به جدائی ختم می شود.
۱۱) محمد قاضی(۵/۲.۵): محمد قاضی از جمله با انگیزه های میدان بود. او برای اثبات ارزش های خود بارها از جناح چپ با علی عسگر درگیر شد و اقدام به نفوذهائی هم کرد، اما نبود برنامه در خط حمله ی استقلال و تراکم آبی پوشان در میانه ی میدان سبب شد تا این نفوذها یکی پس از دیگر نقش برآب شوند. قاضی در این دیدار فرصت شوت زنی نیز نیافت.
۱۲) مجید غلام نژاد(۵/۱.۵): تنها تعویضی این بازی که قرار بود طلائی باشد، با رفتن به پشت خسرو حیدری قرار بود شعاع حرکتی او را افزایش دهد تا با سانترکشی استقلال به گل برسد اما این ایده ی قلعه نوئی نیز شکست خورد.