ملت ایران: در دربی روز جمعه نتیجه بازی می تواند تکلیف قهرمان را مشخص کند. این بازی شاید به نوعی شیرین ترین بازی دو تیم برای آنها به حساب می آید. نتیجه بازی را همیشه ستاره ها رقم می زنند و این بازی هم از این قاعده مستثنی نیست و اگر بخواهیم در مورد ستاره های دو تیم حرف بزنیم کفه ستاره های پرسپولیس بیشتر است اگر از درون دروازه شروع کنیم مهدی رحمتی و نیلسون شرایط یکسانی دارند و تقریبا از نظر فنی در یک سطح هستند.در خط دفاعی هم زوج صادقی، حنیف، با زوج سیدجلال، بنگر برابری می کنند و به طور جدی نمی توان گفت کدام خط دفاع بهتر است در جناحین چپ و راست شرایط استقلال به مراتب بهتر از پرسپولیس است. در شرایطی که میثم حسینی عملکرد خوبی برای پرسپولیس ندارد و در اهواز یکی از ضعیف ترین بازیکنان پرسپولیس بود اما هاشم روزهای خوب خود را پشت سر می گذارد و بازیکن تاثیرگذاری برای استقلال است. در جناح راست هم اگر بخواهیم در مورد ماهینی و حیدری قضاوت کنیم قطعا آمار خسرو به مراتب بالاتر است اما نکته کلیدی پرسپولیس در میانه میدان است جایی که رضا حقیقی بازی می کند. نبود او در بازی با فولاد کاملا به چشم آمد و در این بازی می تواند نقطه کلیدی پرسپولیس باشد اما در فاز دفاع حقیقی تنهاست و او باید تنهایی کارهای دفاعی هافبک های پرسپولیس را انجام دهد زیرا مسلمان یا نوری عملا در کار هجومی تیم هستند ولی در آن سو امیر قلعه نویی دو هافبک دفاعی را با هم در زمین قرار می دهد و آندو و ساموئل دعواهای وسط زمین را برای استقلال انجام خواهند داد و درگیری های وسط زمین بین آندو، ساموئل، مسلمان، نوری(دهنوی) و حقیقی تعیین کننده است و نمی توان گفت کفه قدرت در میانه میدان به کدام سمت است.
اما در خط حمله تکلیف مشخص است. پرسپولیس خط حمله بهتری نسبت به استقلال دارد چرا که پیام صادقیان، عالیشاه و سیدصالحی خط آتش بهتری نسبت به نظری، قاضی و یا آرش برهانی به حساب می آیند و قطعا بازیکنان تکنیکی و سرعتی پرسپولیس بیشتر خط دفاع استقلال را آزار می دهند تا خط حمله قدرتی و درگیرشونده استقلال.
از همه چیز که بگذریم کلیدی ترین نقطه روی نیمکت هاست آنجایی که علی دایی و امیر قلعه نویی رکورددار نباختن در دربی هستند و نمی خواهند این رکورد خراب شود و شاید همین مسئله زیبایی را از بازی بگیرد. در بین سرمربیان استقلال و پرسپولیس نتوان مقایسه جدی ای کرد که کدام بهتر است اما در مورد کمک های دو طرف به خوبی می توان نظر داد که کمک به مراتب وزین تر و بهتر از کمک های دایی است. آنجایی که مجید صالح حضور دارد که می تواند به قلعه نویی کمک زیادی کند در حالی که آنطرف محمد دایی، فروزان، منافی به اندازه صالح تجربه ندارند که بخواهند به دایی کمک کنند و یک مربی که در صدد فرصتی است تا برای شادی روی کول دایی بیافتد.