به گزارش ملت ایران به نقل از گل: ژوزه مورینیو بعد از قهرمانی تیمش در سوپرکاپ اسپانیا، بار دیگر نامش را در تاریخ فوتبال اروپا ثبت کرد. با برد رئال مادرید مقابل بارسلونا در دیدار برگشت سوپرکاپ اسپانیا و قهرمانی کهکشانی ها دراین تورنمنت، ژوزه مورینیو اولین مربی تاریخ دنیای فوتبال لقب گرفت که در ۴ کشور مختلف، هر سه قهرمانی داخلی(قهرمانی در لیگ، جام حذفی و سوپرکاپ آن کشور) را به دست آورده. سوپرکاپ اروپا، تنها جامی است که تا به امروز برابر مورینیو مقاومت کرده.

آقای خاص بازهم رکورد زد

اقای خاص در حال افزایش رکوردهایش است و با قهرمانی رئال در سوپرکاپ اسپانیا، چالش جدیدی پیش روی او قرار گرفته. آقای خاص تنها مربی ای است که به در ۴ کشور مختلف: اسپانیا، ایتالیا، انگلیس و پرتغال، توانسته با تیم هایش به تمامی جام های داخلی ممکن دست یابد. جالب اینجاست که تمام کشورهایی که مورینیو در آنها مربیگری کرده همین ۴ کشور بوده و این بدان معناست که او در تمام کشورهایی که درآنها به مربیگری پرداخته، موفق بوده

آقای خاص کارش را در پورتو موفق کرد و اولین قهرمانی سه گانه اش را در فصل ۳-۲۰۰۲ در کشور پرتغال به دست آورد. البته باید قهرمانی در جام یوفا را هم به موفقیت های آقای خاص در پرتغال افزود. بعد از آن بود که مورینیو چمدان هایش را به مقصد انگلیس بست. او در چلسی برای کسب این موفقیت تنها به ۲ سال زمان نیاز داشت. در فصل اول(۵-۲۰۰۴) تیم او در لیگ برتر و کامیونیتی شیلد(همان سوپرکاپ انگلیس) به قهرمانی رسید و در سال بعد تیمش توانست در جام حذفی منچستریونایتد راشکست دهد و قهرمانی سوم را به دست بیاورد.

ماجراجویی مورینیو در ایتالیا هم با موفقیت های مشابهی همراه بود: فتح اسکودتو و قهرمانی در سوپرکاپ ایتالیا در فصل اول حضور این مربی پرتغالی در فصل ۹-۲۰۰۸ اینتر و بعد از آن قهرمانی در جام حذفی از راه رسید تا اینتر او، تنها دارنده قهرمان سه گانه در یک فصل باشد. نرآتزوری در آن فصل به قهرمانی سری آ، لیگ قهرمانان اروپا و جام حذفی رسید.

مورینیو در فصل اول حضورش در مادرید با این تیم قهرمان جام حذفی اسپانیا شد و فصل گذشته هم این تیم را قهرمان لالیگا نمود. حالا قهرمانی در سوپرکاپ اسپانیا، تنها چیزی بود که مورینیو برای ثبت نامش در تاریخ به آن نیاز داشت. البته آقای خاص هنوز چالش های دیگری را پیش رو دارد.

او تا به حال شاهد حضور تیم هایش در ۱۶ تورنمنت مختلف بوده ولی هنوز نتوانسته قهرمانی در سوپرکاپ اروپا را تجربه کند. گل شوچنکو درسال ۲۰۰۳ در موناکو، باعثشد تا میلانی ها جام را از آقای خاص بگیرند.

هدف دیگر مورینیو کسب دهمین قهرمانی اروپایی باشگاه مادریدی است. اگراو این افتخار را کسب کند، تنها مربی دنیا خواهد شد که قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را با سه باشگاه مختلف تجربه کرده و بدین ترتیب می تواند از ارنست هاپل که با فاینورد و هامبورگ و اوتمار هیتسفلد که با بوروسیا دورتموند و بایرن مونیخ به قهرمانی های اروپایی دست یافته، پیشی بگیرد.