مراسم رای گیری برای انتخاب مرد سال فوتبال اروپا(۲۰۱۱-۲۰۱۲) در موناکو برگزار شد و آندریاس اینیستا، هافبک میانی تیم ملی اسپانیا و باشگاه بارسلونا بالاتر از مسی و رونالدو قرار گرفت و عنوان مرد سال قاره سبز را به خود اختصاص داد.

مرد سال اروپا این فرد شد + عکس

لیونل مسی، آندرس اینیستا و کریستیانو رونالدو سه نامزد کسب این جایزه بودند و در مراسم اهدای جایزه حضور یافتند. این سه نفر چهارشنبه شب در سوپر جام اسپانیا بازی کرده بودند ولی خود را به موناکو رساندند تا در مراسم قرعه‌کشی لیگ قهرمانان، و در اهدای جایزه بهترین بازیکن شاغل در اروپا حاضر باشند.
این جایزه را ۵۳ روزنامه‌نگار اروپایی انتخاب کردند و در مراسم یوفا مشخص شد که برنده نهایی چه بازیکنی است. میشل پلاتینی هم در اهدای جایزه حضور داشت. از مجموع آرا ۱۹ رأی به اینیستا رسید و رونالدو و مسی هر کدام ۱۷ رأی کسب کردند.
اینیستا که در جام ملت های ۲۰۱۲ اروپا کمک زیادی به تیم ملی اسپانیا کرد تا این تیم عنوان قهرمانی را کسب کند، در این رای گیری اکثریت آراء را به خود اختصاص داد تا در سن ۲۸ سالگی عنوان مرد سال اروپا را به خود اختصاص دهد.
میشل پلاتینی، رئیس یوفا در این زمینه اعلام کرد که اینیستا در مسابقات اخیر ملی و باشگاهی عملکرد خوبی از خود نشان داده و به همین دلیل وی در این رای گیری بیشترین آراء را تصاحب کرد.