ملت ایران: از امروز هفته بیست و دوم لیگ برتر استارت می خورد؛ یک بازی امروز و بقیه بازی ها شنبه. این وسط یک روز تعطیل هفته بدون مسابقه می ماند که نکته عجیبی است. با این حال فارغ از برنامه این هفته سوال های کوچک و بزرگ زیادی را می توان درباره بازی های این هفته پشت هم ردیف کرد که همه به نوعی حاکی از حساسیت این مسابقات است. سوال هایی که به هیچ کدام نمی توان با قاطعیت پاسخ داد چرا که اینجا ایران است و فوتبال ایرانی خودش را از بقیه دنیا جدا کرده!
۱) آیا تارتار دومین برد خودش را به دست می آورد؟
سرمربی سابق داماش و راه آهن در گام اول و در رشت تیم بحران زده داماش را برد تا تارتار مقابل تیم سابق خود شروعی فوق العاده داشته باشد. گسترش فولاد پدیده نیم فصل اول قبل از روی کار آمدن تارتار هفته ها برنده نشده بود اما کادر فنی جدید یک برد بیرون از خانه به دست آورد تا به رده نهم برسد. با این حال سوال اصلی اینجاست که آیا تیم تبریزی با این کادر جدید به دومین برد پیاپی خود خواهد رسید؟ آیا تارتار مقابل دیگر تیمی که قبل از این هدایتش را بر عهده داشته برنده خواهد شد و دومین بردش را به دست می آورد؟ آیا گسترش اولین بردش را در ورزشگاه خانگی خود و در سرمای زیر صفر تبریز به دست خواهد آورد؟
۲)آیا ناکامی های تراکتورسازی به پایان می رسند؟
بعد از برد مقابل پرسپولیس و گسترش فولاد تیم پرطرفدار تبریزی در چهار بازی طعم برد را نچشیده و البته طوری بازی نکرده تا هوادارانش را راضی کند. آنها با این نتایج از صدر ۶ امتیاز فاصله گرفتند و حالا تا رده ششم پائین رفته اند اما با اتفاقاتی که طی هفته گذشته رخ داد بازی روز شنبه برای مجید جلالی می تواند یکی از مهمترین مسابقات دوران مربیگری اش باشد. حالا جلالی و هیات مدیره یک طرف ماجرا هستند و زینی زاده گوشه رینگ افتاده و اگر تیم جلالی در کرج سایپا را شکست دهد آقای مدیر یک گام دیگر به در خروج نزدیک خواهد شد. همه این انگیزه ها تراکتور را برای بردن بعد از چهار هفته ناکامی ترغیب می کند و آنها که در تهران تمرین می کنند دنبال این برد سرنوشت ساز هستند. تراکتور البته در صورت باخت هم رتبه ششمی اش را از دست نمی دهد اما یادمان باشد سایپا نزدیک ترین تعقیب کننده آنهاست و اگر نارنجی ها در کرج برنده شوند به دو قدمی جلالی و تیمش می رسند.
۳)آیا حسین فرکی بالاخره از پس دایی برمی آید؟
آمار حسین فرکی مقابل علی دایی و پرسپولیس ناامید کننده است تا فولادی های خرافاتی زیاد به برد در اهواز خوشبین نباشند. فرکی حتی زمانی که دایی سرمربی راه آهن بوده نتوانسته مچ شاگرد سابق خود را بخواباند و البته مقابل دایی پرسپولیس شکست های سنگینی را تجربه کرده است. در نیم فصل اول همین دایی بود که ترمز تیم فرکی را کشید و کم کم فولاد را از صدر به زیر آورد تا این تیم خوزستانی وارد دوره ای پرنوسان شود. فولاد اما دو سه هفته ای است ثبات لازم را به دست آورده و در بازی آخرش هم برنده شده است. جدال دو تیم در به نتیجه رسیدن معادلات صدرنشینی تعیین کننده است والبته جایگاه دو تیم این جدال را بسیار حساس کرده اما ظاهرا شرایط برای سنت شکنی فرکی مقابل دایی و پرسپولیس فراهم است. فولاد با تمام توان و در خانه از پرسپولیس میزبانی خواهد کرد اما یک نگاه پرسپولیس به دربی هفته آینده است و البته دو سه بازیکن اصلی اش را در اختیار ندارد. آیا فرکی قادر به شکست دادن پرسپولیس در خانه هست؟
۴) آیا جلال رافخایی به صدرجدول گلزنان می رسد؟
سیدجلال هفته قبل در اصفهان مقابل تیم سابقش گل زد آن هم نه از روی نقطه پنالتی بلکه با ضربه سر تا تعداد گل هایش به ۹ برسد و با کریم انصاری فرد، لوسیانو پریرا و رضا عنایتی شریک شود. حالا آقای گل فصل قبل دوباره مدعی رسیدن به این عنوان است و البته برای کنده شدن از بقیه ۹ گله ها شانس بیشتری دارد. شنبه ملوان از مس ته جدولی پذیرایی خواهد کرد که خط دفاعی ضعیف و پراشتباهی دارد. رافخایی می تواند از این ضعف استفاده کند و به گل دهم برسد. باید دید شنبه روز سیدجلال خواهد بود یا نه.
۵)آیا پیشروی سپاهان در جدول ادامه خواهد داشت؟
سه برد پیاپی و بازگشت به دایره مدعیان قهرمانی باعثشد دوباره همه به زلاتکو کرانچار اعتماد کنند. حالا سپاهان فقط ۵ امتیاز با صدرنشین فاصله دارد و برای رسیدن به برد چهارم و پیشروی هایش از روحیه و انگیزه مناسب برخوردار است. آنها این بار باید داماش بحران زده را در خانه شکست دهند تا در خوشبینانه ترین حالت به رده سوم برسند که دور از دسترس هم به نظر نمی رسد. شاید بعد از این برد هواداران سپاهان دوباره رویشان بشود که سرود معروف «ما سپاهانیم و حالاحالاها قهرمانیم» را بخوانند.
۶)آیا فجرسپاسی از انتهای جدول جدا خواهد شد؟
اوضاع تیم شیرازی قمر در عقرب است و محمود یاوری نتوانسته تیمی که شاغلام بسته را از بحران ابتدای فصل نجات دهد. فجر هر هفته بد نتیجه می گیرد و مدت هاست که طعم برد را نچشیده تا جای مس بحران زده را در انتهای جدول بگیرد. از قضا حریف شنبه تیم یاوری هم تیم بحران زده دیگری است. صبای قم می تواند حریف مناسبی برای فجر باشد تا این تیم بالاخره به برد برسد و در خوشبینانه ترین حالت سه رتبه در جدول بالا بیاید. فجر می تواند با این برد خانگی به صبا بچسبد و تا حدودی از بحران فاصله بگیرد. آیا می شود به تیم بی ستاره یاوری در این بازی خانگی امیدوار بود؟
۷)آیا امیر قلعه نویی، جواد نکونام را بازی می دهد؟
رفت و برگشت جواد نکونام مهمترین اتفاق حاشیه ای استقلال بعد از اولین صدرنشینی این تیم در فصل جاری بود. نکونام دلخور از جدایی و موافقت راحت باشگاه و قلعه نویی با این اتفاق ناراحتی اش را رسانه ای کرد تا کل استقلال دنبال راضی کردن او برای ماندن بعد از واکنش سرد اولیه بیافتد. نکونام البته خیلی زود در استقلال ماند و حالا قرار است برای تثبیت صدرنشینی به تیمش کند اما سوال مهم اینجاست که بعد از حرف هایی که بین قلعه نویی و نکونام رد و بدل شد سرمربی سختگیر آبی ها کاپیتان تیم ملی را در ترکیب تیمش مقابل همنام خوزستانی قرار می دهد؟ آیا قلعه نویی مقابل او کوتاه می آید و با بازی دادن به نکو همه چیز را به حالت عادی بر می گرداند یا اتفاقات دیگری در پیش است؟