هرچه بیشتر به جمعیت توی چشم فوتبالیست ها ورود می کنی بیشتر متعجب می شوی، از اینکه برخی از آنها که به نوعی می توانند الگو و مدل رفتاری جوانان و نوجوانان شیفته فوتبالیست جماعت باشند - و البته هستند - رفتاری شبیه به الگوها ندارند و بدتر اینکه در برخی از وجوه شخصیتی خود جزو ضد الگوها قرار می گیرند! اصلا تا حالا شده فوتبالیستی بگوید تفریح محبوبش تئاتر و نمایش است یا یکی کتابخانه و آرشیو فیلم شخصی داشته باشد؟ شده فوتبالیستی را چند هفته متوالی در پیست اسکی یا مشغول بازی بولینگ ببینید؟ موسیقی چطور؟ چند درصد فوتبالیست های ایرانی ساز می زنند و چند درصدشان دستی به قلم برده اند تا چیزی بنویسند یا ترانه ای بخوانند؟
فوتبالیست معتاد به قلیان هم داریم!
حتی اگر در این موارد اخیر ورودی هم داشته اند نه از سر شور و اشتیاق و عشق ذاتی به هنر بوده بلکه یا به دنبال شهرت بیشتر بوده اند یا برای تفریح مثلا آلبومی داده اند یا در کاری تصویری و شنیداری شرکت کرده اند. همه اینها را گفتیم تا بگوییم تفریح عمده فوتبالیست های ایرانی همان اتفاقی است که با در نظر گرفتن موارد فوق نگران مان می کند. از اینکه برخی الگوهای جوانان مان یا آنهایی که پوسترهایشان به دیوار اتاق کودکان مان نصب شده بهترین تفریح زندگی شان را پک زدن به قلیان های قد و نیم قدی می دانند که به نوعی تسلای خاطرشان است! البته موضوع وقتی جدی و دردناک تر می شود که بدانیم این مساله بسیار فراتر از تفریح پیش رفته، تا جایی که برخی فوتبالیست های امروزی حتی در بالاترین سطح به قلیان و قلیان کشی معتاد شده اند.
از تمام آسیا بیشتر دوپینگی(قلیانی) داریم!
ظاهرا پزشکان در این زمینه اظهارنظر صریحی نداشته اند اما به صورت کلی گفته شده طی یک آزمایش از ۲۱۸۵ فوتبالیست افرادی که نیکوتین مصرف می کنند ظرفیت تبادل اکسیژن آنها تقریبا ۲۵ درصد کمتر از سایر بازیکنانی است که سر و کاری با نیکوتین ندارند. همچنین گفته می شود به غیر از تاثیر مستقیم روی عملکرد ورزشکار، نیکوتین موجود در تنباکو و توتون کاهش وزن ورزشکاران را به دنبال خواهد داشت. حسن روشن یکی از پیشکسوتان فوتبال با آگاهی از تعداد فوتبالیست های ایرانی اهل قلیان و مساله دوپینگ با کنایه می گوید: «اگر همین الان از بازیکنان ما تست بگیرند از تمام قاره آسیا بیشتر دوپینگی داریم!» از طرفی قلیان کشیدن فوتبالیست ها به غیر از اهالی فوتبال برای سایر رشته ها هم ثقیل و حل نشدنی به نظر می رسد تا جایی که چندی پیش رئیس فدراسیون شنا با انتقاد از جو موجود و اهمیتی که به فوتبال داده می شود می گوید: «فوتبالیست ها در قهوه خانه ها پلاسند و سبیل هایشان زرد شده!»
خارجی ها هم از این بلا می نالند
از جامعه قلیان کش فوتبالیست ها آمار دقیقی در دست نیست اما گفته می شود بیشتر بازیکنان به صورت تفریحی این وسیله دودزا و مضر برای سلامت را یکی از مهم ترین ابزار تفریح در دسترس می بینند اما کم کم دامنه این تفریح آنقدر گسترده می شود که قلیان می شود جزئی از زندگی آنها. البته این قضیه تنها محدود به ایران و فوتبالیست های وطنی نیست و در بین بازیکنان عرب زبان حوزه خلیج فارس، ترکیه و کشورهای شمال آفریقا هم تبدیل به اپیدمی و امری عادی در بین فوتبالیست ها شده است. همین چند وقت پیش عکسی از مروان شاماخ، مهاجم مراکشی تیم آرسنال در سایت های اینترنتی لو رفت که او را در حال قلیان کشیدن با بازیکن هموطنش عادل تارابت نشان می داد. البته این عکس زمانی بیشتر ناراحت کننده به نظر می رسید که آرسنال ساعاتی قبل مقابل کوئینز پارک رنجرز شکست خورده بود و هموطن شاماخ در تیم حریف عضویت داشت! این اتفاق باعثعصبانیت بیش از حد آرسن ونگر از بازیکن مراکشی اش شد و او را در بازی بعدی تیمش از فهرست ۱۸ نفره بیرون گذاشت.
از سال ۲۰۱۴ نیکوتین یعنی دوپینگ
برخی از اهالی فوتبال معتقدند ۴۰-۳۰ درصد فوتبالیست های ایرانی بیش از حد معمول و تفریحی قلیان می کشند اما واقعیت چیز دیگری است و به راحتی می توان گفت این وسیله ظاهرا سنتی و دودزا محبوب ترین تفریح بیش از نیمی از فوتبالیست هاست! البته در این زمینه نه تحقیقی صورت گرفته نه آماری وجود دارد اما اهالی فوتبال و رسانه و آنهایی که از نزدیک با جماعت فوتبالیست مراوده و ارتباط دارند قاطعانه می گویند: «الان بیشتر فوتبالیست ها قلیان می کشند!» با این حال خبر بد برای فوتبالیست های قلیانی حدود یک سال قبل رسما منتشر شد و مسوولان ستاد مبارزه با دوپینگ اعلام کردند «نیکوتین» ماده مضر در توتون قلیان و سیگار از سال ۲۰۱۳ در برنامه نظارت کنترل دوپینگ سازمان جهانی قرار گرفته و این ماده از سال ۲۰۱۴ داروی ممنوع شناخته می شود. به این ترتیب شاید از امسال دیگر خطر محرومیت های طولانی فوتبالیست های ایرانی عاشق قلیان را مجبور به ترک این تفریح مضر کند اما عجیب است که از یکی از این بازیکنان می شنویم: «در این صورت شاید فوتبال را کنار گذاشتم نه قلیان را!» در همین ارتباط یک سال پیش صدای محمد رویانیان، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در اعتراض به یکی از بازیکنان قلیانی این تیم هم بلند شد اما در پایان تذکر و هشدار خصوصی به این بازیکن نهایت برخوردی بود که با او شد!
سفره خانه ای در قرق آقای سوپراستار!
یکی از اولین پاتوق هایی که از حدود ۶-۵ سال پیش تبدیل به محل گردهمایی فوتبالیست های شیفته قلیان شد و پای بسیاری از بازیکنان دیگر را به این مکان باز کرد حول و حوش میدان کاج در سعادت آباد بود، اتفاقا مدیریت این سفره خانه را هم یک فوتبالیست نامدار بر عهده داشت که پس از مدتی تعطیل شد.
فوتبالیست دیگری که البته به اندازه نفر اول سرشناس نبود حوالی سعادت آباد و در یکی از محلات با ارتفاعش! سفره خانه دیگری افتتاح کرد که خیلی زود فوتبالیست ها را به آن محل کشاند. چندی قبل در یکی از میدان های مرکزی و پرتردد شهر یکی از بازیکنان سابق تیم ملی و مربی تیم مشهور لیگ برتری، سفره خانه ای را با شراکت یک فرد غیرفوتبالی افتتاح کرد که اسم این سفره خانه خیلی زود بین اهالی فوتبال پیچید. گفته می شود در این سفره خانه یکی از سوپراستارهای فوتبال ایران - که اتفاقا با صاحب سفره خانه رابطه صمیمانه ای دارد - هم به همراه برادرانش برای قلیان کشیدن حضور پیدا می کند و عجیب اینکه مثل فیلم های مافیایی سفره خانه برای ایشان قرق می شود تا آقای سوپراستار بدون هراس از اینکه کسی آمارش را به رسانه ها بدهد یا در حال پک زدن به قلیان عکسش را بگیرد راحت به تفریحش برسد. این سفره خانه که البته گفته می شود غیر از اهالی فوتبال برخی هنرمندان هم در آنجا حضور به هم می رسانند مدتی به دلیل اختلاف شرکا تعطیل شد اما دوباره باز شد و پذیرای فوتبالیست های عاشق قلیان است!
همچنین شنیده می شد مدتی پیش در یکی از خیابان های فرعی بین ولیعصر و آفریقا فوتبالیست مشهور و البته پرحاشیه ای اقدام به افتتاح سفره خانه ای کرد که خیلی زود تبدیل به پاتوق شد اما به همان سرعت معروف شدنش تعطیل شد.
از پونک تا راه آهن گستره جغرافیایی پاتوق ها
ظاهرا با بالا رفتن موج علاقه مندی فوتبالیست ها به قلیان کشی تعداد پاتوق های آنها برای این تفریح چند نفره بیشتر شده تا جایی که به غیر از آن میدان مرکزی و سفره خانه معروفش، می شود سراغ یکی، دو سفره خانه دیگر در شمال غرب تهران و یکی، دو قهوه خانه در مرکز شهر رفت. حول و حوش میدان پونک و فرحزاد یکی، دو پاتوق را می توان پیدا کرد که هرازگاهی فوتبالیست های جوان و ستاره های شهرستانی را جلب می کند.
اصلا یکی از این سفره خانه ها متعلق به دوست یکی از بازیکنان شمالی است و طبیعتا فوتبالیست های گیلک شاغل در تهران یا آنهایی که سرکی به تهران می کشند به این سفره خانه می روند. سفره خانه دیگری در حوالی پونک زمانی تبدیل به پاتوق بازیکنان تیم ملی امید(دوره قبلی) شده بود تا برخی از هتل المپیک و هتل آکادمی محل اردوهای شبانه روزی جیم بزنند و شبی را کنار هم قلیان بکشند و مثلا خوش بگذرانند! یکی دیگر از پاتوق های امروزی فوتبالیست ها قهوه خانه کوچک و جمع و جوری است پایین تر از میدان راه آهن که از بازیکنان مشهور و ملی پوش پذیرایی می کند. در این قهوه خانه املت برای صبحانه و دیزی برای ناهار هم سرو می شود اما ظاهرا هیچ کدام از این بازیکنان برای امتحان کردن دیزی و املت و گذراندن ساعتی کنار بچه های پایین شهر یا سرک کشیدن به نوستالژی کودکی شان به این قهوه خانه نمی روند و خوراک شان قلیان است؛ از دوسیب گرفته تا پرتقال نعناع!
سرو قلیان روی تخت بیمارستان برای بازیکن مصدوم!
ظاهرا برخی فوتبالیست ها تفریح را از حد گذرانده اند و به نوعی به قلیان کشیدن اعتیاد پیدا کرده اند. گفته می شود یکی از سوپراستارهای فوتبال ایران در خانه خود قسمتی را مخصوص قلیان کشی دیزاین کرده و ساعتی را در آن بخش خاص به تفریح مورد علاقه اش می پردازد. فوتبالیست دیگری که او هم در بالاترین سطح و در یکی از پرطرفدارترین تیم های باشگاهی بازی می کند آنقدر به قلیان وابسته شده که وقتی مدتی قبل مصدوم شد و به اجبار یک روز را در بیمارستان سپری کرد دوستانش برای او قلیان بردند تا روی تخت بیمارستان و دور از چشم پرستاران قلیان چاق کند و زیاد غصه نخورد!
در مورد سوپراستار اولی یک نکته دیگر هم وجود دارد که بسیار عجیب و شنیدنی به نظر می رسد. گفته می شود این بازیکن نامدار مواد خوراکی را به توتون های میوه ای اضافه می کند و با همبازیان و مهمان هایش شرط بندی می کند که از محصول به دست آمده نهایتا چند کام می توان گرفت و ظاهرا خود این بازیکن مثل آنچه در زمین فوتبال انجام می دهد در این کار هم خبره است! نکات عجیب و غریب در خصوص علاقه فوتبالیست ها به قلیان کم نیست اما یکی از جالب ترین شان مربوط به بازیکنی است که در ایران حضور ندارد. چندی قبل وقتی این بازیکن از تیم باشگاهی اش جدا شده و به ایران آمده بود در سفر قلیانی بازیکنان دیگر آنها را با اشتیاق همراهی کرد و در قبال تعجب جمع از اینکه مگر او هم قلیان می کشد با اشتیاق گفت: «معلوم است که می کشم، خیلی هم دوست دارم!»