شاهزاده خانم نقره‌ای بریتانیا

تیم سوارکاری بریتانیا که دیروز(سه شنبه) به مقام دوم سوارکاری المپیک رسید، یک عضو ویژه دارد؛ زارا فیلیپس نوه ملکه بریتانیا.

او با اسم کامل زارا ان الیزابت فلیپس در سال ۱۹۸۱ در بیمارستانی در محله پدینگتون لندن به دنیا آمد. مادرش شاهزاده ان، تنها فرزند دختر ملکه الیزابت و پرنس فیلیپ دوک ادینبورگ است.

زارا تنها دختر شاهزاده ان از همسر اولش پیتر فیلیپس، راه مادر و پدرش در سوارکاری را دنبال کرد. شاهزاده ان در المپیک ۱۹۷۶ مونترال عضو تیم سوارکاری ترکیبی بریتانیا بود و پدرش هم برنده مدال طلای سواری در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ.

نوه ملکه بریتانیا در دوران مدرسه، ورزش های مختلفی مانند هاکی، ژیمناستیک و دو ومیدانی را امتحان کرد ولی علاقه و تشویق مادرش باعثشد او به سوارکاری علاقه مند شود، و این رشته را به صورت حرفه ای دنبال کند.

فیلیپس و اسب سابق اش تایتون مدال طلای انفرادی و نقره تیمی مسابقات جهانی سوارکاری را در سال ۲۰۰۶ به دست آورند.

سوارکار سی و یک ساله تیم بریتانیا، دو المپیک آتن و پکن را به دلیل مصدومیت اسبش " تایتون " از دست داد، اما شاید بدترین اتفاق زمانی رخ داد که زارا فیلیپس در مسابقات سوارکاری فرانسه در سال ۲۰۰۸ شرکت کرده بود. در این مسابقات گردن اسب فیلیپس شکست و خود او هم از ناحیه استخوان ترقوه آسیب جدی دید.

مرگ تایتون برای زارا فیلیپس آن طور که خود او عنوان کرده، " اتفاقی ویران کننده " برای او بود، او پس از تایتون با های کینگ دام به مسابقات سوارکاری بازگشت. او در المپیک لندن هم با همین اسب در مسابقات شرکت کرد و به همراه تیم بریتانیا مدال برنز را به گردن آویخت.

زندگی خصوصی این ورزشکار مانند دیگر اعضای خانواده سلطنتی همواره زیر ذره بین بوده، ماجرای ازدواج او با بازیکن تیم ملی راگبی در اوخر سال ۲۰۱۰ یکی از سوژه های جذاب برای رسانه های مختلف بود.