ملت ایرن: روبرت لواندوفسکی سرانجام با بایرن مونیخ قرارداد امضا کرد.
این مهاجم لهستانی از ورشو به مونیخ رفت و پس از آزمایش های پزشکی قراردادی پنج ساله امضا کرد. این در حالی است که دورتموند دستمزد او را به ۵ میلیون یورو در سال رسانده بود.
این یعنی این مهاجم در تابستان به صورت آزاد از دورتموند جدا می شود؛ کامل ترین مهاجم بوندس لیگا در فصل گذشته از تیم دوم فصل پیش به قهرمان آن فصل می رود. این تغییر قدرت باعثزیان بوندس لیگا خواهد بود.
این جابجایی مانند اکثر انتقالات بین باشگاه های بزرگ باعثچندین انتقال دیگر خواهد شد. برای مثال ماریو مانجوکیچ در مونیخ حس خواهد کرد که او را نمی خواهند و یوونتوس هم در کمینش نشسته است. با این حال پرسش واقعی این است: دورتموند چگونه با بحران جدید کنار می آید؟
اکثر طرفداران می گویند یورگن کلوپ در تابستان گذشته با خرید پیر امریک اوبامیانگ و هنریخ مخیتاریان تلاش کرد که رفتن لواندوفسکی را جبران کند. سبک بازی این دو بازیکن جایی است بین هافبک ها و مهاجمان سنتی.
اما آیا این کافی است؟ مخیتاریان اکثر فصل را در پست هافبک میانی بازی کرده و هرچند چند باری نمایش های برجسته ای داشته، اما نتوانسته جای خالی ماریو گوتزه، بازی ساز ارشد فصل گذشته دورتموند را پر کند. او البته زمان کافی و پتانسیل لازم را در اختیار دارد تا تبدیل به خریدی موفق شود. اما مخیتاریان را نمی توان حالا جانشین لواندوفسکی دانست.
البته کلوپ شاید خیالش با اوبامیانگ راحت شود؛ بازیکنی سریع و گل زن. او البته در حال حاضر بیشتر بال یا بال تهاجمی است، ولی توانسته ۹ گل بزند، یعنی ۲ گل کمتر از لواندوفسکی، هرچند که چهار بار کمتر از او در ترکیب اصلی قرار گرفته و اکثر دقایق حضورش در میدان در کناره ها بوده.
اما دورتموند فقط به گل های لواندوفسکی متکی نبود؛ این مهاجم در تشکیل سبک بازی تیم کلوپ در سال های اخیر نقشی کلیدی داشته است.
سبک بازی مبتنی بر ضدحمله که دورتموند را به موفقیت های فراوانی در چند سال اخیر رسانده نیاز به مهاجمی دارد که بتواند پشت به دروازه بازی کند و عملا نقش بازی ساز دوم را داشته باشد.
لواندوفسکی عملا محور دورتموند در خط دفاعی حریف است و نقش او برای دورتموند فوق العاده باارزش بوده است. این که اوبامیانگ بتواند این نقش را بازی کند یا کلوپ مجبور است ستاره دیگری بخرد هنوز مشخص نیست. اما یک چیز قطعی است: بایرن باز هم به دورتموند ضربه زده است.