ملت ایران: می‌گوید «من اولین پرسپولیسی ایران هستم.» این جمله " محمود خوردبین " است که سال‌ها به‌طور متناوب و به مدت طولانی عنوان سرپرستی تیم پرسپولیس را هم داشته است.

با او در ساختمان مرکزی بانک کشاورزی در اتاقی که کمیته ورزش این بانک است، ملاقات کردم. چهره‌ای که به‌رغم آنچه ظاهرش نشان می‌دهد، آرام است و بسیار خونسرد و البته تقریبا کم‌حرف. می‌گوید حقوق‌بگیر همین بانک کشاورزی است و سرپرست تیم والیبال این بانک.

وقتی از حقوقش در زمان سرپرستی در پرسپولیس از او می‌پرسم، می‌گوید: «چون حقوق‌بگیر یک بانک دولتی هستم، هیچ حقوقی از پرسپولیس دریافت نکردم. فقط سال آخر حضور در پرسپولیس با مرخصی یک‌ساله بدون حقوق به‌عنوان سرپرست این تیم پرطرفدار پایتخت روی نیمکت نشستم و با ۳۲ میلیون‌تومان اضافی نسبت به حقوق یک‌ساله‌ام در بانک، آن سال ۷۲ میلیون تومان از باشگاه دریافت کردم.»

محمود خوردبین با تمام گلایه‌هایی که از علی پروین دارد، خیلی رک‌وراست و صریح می‌گوید: «سگ علی به خیلی‌ها شرف دارد.»

محمودخان درباره احمدی‌نژاد هم حرف‌های جالبی دارد. می‌گوید در حق من نه‌تنها بدی نکرد بلکه یک روز هم من را دعوت کرد دفترش و با هم گپ زدیم ولی این دلیل نمی‌شود که او را دربست قبول داشته باشم. گفتگوی ما بیشتر درباره اخبار این روزهای پرسپولیس بود. درست روزی که پرسپولیس یک بر صفر ملوان را شکست داد و به صدر جدول رسید.

* وضعیت امروز پرسپولیس را چطور ارزیابی می‌کنید؟

- کسانی که من را می‌شناسند، می‌دانند خیلی صریح و روشن حرف می‌زنم. به‌نظر من مدیریتی که امروز پرسپولیس با آن پیش می‌رود، پایه و اساسش بر تظاهر و تبلیغ است. این پیشنهاد من بود که علی دایی را برای مربیگری پرسپولیس به کار بگیرید. البته آقایان آن زمان به حرف من می‌خندیدند و وقتی اسم دایی می‌آمد، مسیر حرف را منحرف می‌کردند و می‌گفتند اصلا این موضوع قابل بحثنیست و ما به هیچ عنوان قصد به کار گرفتن علی دایی را نداریم. رسما حرف من را به‌خاطر مسائل شخصی‌ای که با دایی داشتند به سخره می‌گرفتند. آنچنان شیفته نام‌های دهان پرکن خارجی بودند که از مربیان ایرانی غافل شده بودند.

* منظورتان دقیقا چه کسی است؟

- آقای رویانیان دیگر. ولی درحال‌حاضر همین رویانیان تیم را با نظر علی دایی بسته و امروز پرسپولیس از لحاظ تیمی، تیم خوب و آینده‌داری است و اگر هم امسال نتواند کاری کند، سال‌های بعد به شرط آنکه پابرجا بماند، می‌تواند تیم موفق و مدعی قهرمانی باشد. به‌نظر من پرسپولیس امروز، از تیمی که " ژوزه " مربیگری آن را به‌عهده داشت بسیار موفق‌تر است و بهتر فوتبال بازی می‌کند.

* بازیکنانی که امروز پرسپولیس گرفته جزو گران‌ترین بازیکنان لیگ هستند؛ این نفرات را اگر سال‌های گذشته هم در اختیار داشتند به‌نظرتان پرسپولیس بهتر از گذشته عمل می‌کرد؟

- حتما همین‌طور است. نفرات واقعا خوب هستند. پرسپولیس امروز نیمکت قوی هم دارد. مثلا محمد نوری به‌نظر من یکی از بهترین ‌هافبک‌های ایران است اما روی نیمکت است و این نشان می‌دهد از نظر مهره پرسپولیس هیچ کم‌وکسری‌ای ندارد.

* علی دایی را به‌خاطر فنی بودنش پیشنهاد دادید یا به‌خاطر کاریزمای مدیریتی‌ای که دارد؟

- به‌خاطر مدیریتش. ممکن است خیلی‌ها از علی دایی از نظر فنی بهتر بودند برای مربیگری پرسپولیس اما وجهه و قدرت مدیریتی دایی چیزی است که بر فنی بودنش در پرسپولیس می‌چربد. البته از نظر فنی هم چیزی کم‌وکسر ندارد. دایی با مربیان خوب دنیا کار کرده است و علم روز ورزش دنیا را می‌شناسد.[ژلکو] میاچ کمک خوبی برایش بود که نمی‌دانم چرا رفت.

* کادر فنی همراه دایی که به‌همراه تیم به زمین می‌روند خیلی نفرات‌شان زیاد است. اینکه مربی تمام کادرش را خودش انتخاب کند، حتی پزشک تیم را، به نظر شما مساله مرسومی است؟

- خب طبیعی است که آدم همیشه دوست دارد کسانی که بهشان اعتماد دارد دور و برش باشند. سرمربی هم حرفش، حرف است چون مدیرعامل اگر موافقت نکند با استخدام فلان دکتری که مدنظر مربی است، اگر فردا مشکلی پیش بیاید، مربی به او می‌گوید تقصیر شماست چون من از اول هم فلانی را نمی‌خواستم.

* اما در فوتبال دنیا این مرسوم نیست. باشگاه معتبر یک کادر مشخصی دارد که کادر باشگاه محسوب می‌شوند.

- در این مملکت همه چیز فرق می‌کند. شما درست می‌گویید. به قول شما به مربی ربطی ندارد که دکتر تیم را انتخاب کند چون اینها جزو تیم انتخابی باشگاه یا مدیریت کلان مجموعه هستند اما در ایران وضع به‌ این‌گونه است. سرمربی به اندازه بزرگ بودنش می‌تواند هر کاری را که بخواهد، انجام دهد و این اصلا رویه درست و صحیحی نیست. این را فقط درباره علی(دایی) نمی‌گویم بلکه این فرهنگی که پسوند سالار بودن را با خودش یدک می‌کشد، اشتباه است. هرچه باشد؛ بازیکن سالاری، مربی سالاری، مدیرعامل سالاری و….

* گفتید رویانیان تظاهر و تبلیغات بی‌جا را وارد پرسپولیس کرد. درست متوجه شدم؟

- بله، شما یک نمونه‌اش را بشنوید از من. امروز توی روزنامه‌ها خواندم که پرسپولیس بدهی ۴۰ میلیاردی بالا آورده است. پیش از آقای رویانیان بدهی پرسپولیس اگر خیلی بود، هفت، هشت میلیارد بود. پس آن همه شعار و حرف‌های تو خالی آقای رویانیان برای این بدهی ۴۰ میلیاردی بود؟ این همه من فلان و بهمان باید نتیجه‌اش این باشد؟ تاسیس شبکه تلویزیونی، رستوران، هواپیما، دانشگاه و … به چه درد پرسپولیس خورد؟ اگر می‌خورد که نباید این اتفاق و بدهی بالا می‌آمد. اینها همه‌اش شو بود و ظاهرنمایی که خودش را بخواهد در نظرها قرار بدهد ولی در واقع هیچ عاید و بهره‌ای برای پرسپولیس نداشت و ندارد. در اصل همه اینها آتشی بود که دودش بیشتر از نورش بود. او هم شبیه همان کسانی است که به فوتبال واردش کردند. تمام سیاست آنها بر بزرگ جلوه دادن کار کوچک و انجام کارهای کوچک با آگراندیسمان کردن آن است. در این گزارش‌هایی که روزنامه‌ها از جلسه کارهای اقتصادی منتشر می‌کنند معمولا خبرنگاران زیادی دعوت می‌شوند که بیشتر دکور آن مجلس هستند ولی حتی به‌عنوان نمونه هم ندیدم در این جلسات، رویانیان پاسخگوی جزئیات این قراردادها باشد.

* آقای رویانیان این اقدامات را از نظر اقتصادی به نفع پرسپولیس می‌داند اما به‌نظر شما چرا نتوانست هیچ کمکی از نظر مالی به باشگاه کند؟

- باید یک تیم بازرسی بیاید و عملکرد مالی آقای رویانیان را به‌صورت شفاف بررسی کند تا مشخص شود این وسط چه اتفاقی افتاده است. پول ماشین‌هایی که وارد شد، کجا رفت؟ پول‌های حاصل از ترانسفر بازیکنان به‌صورت شفاف چطور کسب شد و چطور خرج شد؟ واقعا اگر به قول ایشان این پول‌ها به باشگاه رسیده باشد که منطقا نباید این بدهی بالا می‌آمد. اما این اتفاق افتاده است. پس باید سوال کرد از آقای رویانیان که پول‌ها چه شده‌اند؟ پول‌ها به کجا رفته‌اند؟ اصلا این کارهای اقتصادی‌ای که با آن گوش فلک را پر کردید، چه عایدی برای پرسپولیس داشت؟

* خب می‌تواند ادعا کند که این پول‌ها را خودم به باشگاه آورده‌ام و خودم هم تصمیم می‌گیرم که چطور خرجش کنم.

- این پول‌ها به اعتبار اسم پرسپولیس به‌دست آمده وگرنه چه کسی حاضر به سرمایه‌گذاری در باشگاه می‌شد؟ البته هنوز هم به‌درستی مشخص نیست چه مقدار از این پول‌ها خرج باشگاه شده و چه مقدارش حیف‌ومیل و به جیب دیگران رفته، یعنی چه که چون مدیرعامل است، پس هرطور که فکر کرده و دوست داشته، خرج کرده؟ با کدام ارز دولتی آن ماشین‌ها وارد شده و با چه نرخ ارزی فروخته شده؟ اصل پول‌ها توی جیب چه کسی است؟ من یادم می‌آید چند وقت پیش از شرکت پیشکسوتان زنگ زدند به من و گفتند اسم شما و خانواده‌تان درآمده که به سفر کربلا مشرف شوید. گفتم چون نمی‌دانم این پول از کجا آمده و نسبت به سالم بودنش اصلا مطمئن نیستم، ترجیح می‌دهم که به این سفر نروم. این پول‌ها معلوم نیست ورودی و خروجی‌اش کجاست.

* ولی جناب خوردبین؛ بسیاری از اقداماتی که رویانیان انجام داده حتی اگر از دید شما محصول مناسبی نداشته اما روند رو به جلویی بوده حداقل برای باشگاه داران تا راه‌های درآمد زایی برای یک باشگاه را مورد آزمون و خطا قرار دهند.

- من نظر خودم را می گویم و شناخت من به من می‌گوید که ایشان برای برند پرسپولیس چیزی به‌دست نیاورده. شاید فلان‌جا و بهمان جا پول‌هایی از روش‌های مختلف به دست آورده باشد اما این پول‌ها هیچ دردی نخورده، این پول‌ها تاثیرش فقط مقطعی و چند روزه بوده. اما کار مهم می‌توانست این باشد که پرسپولیس را به درآمدزایی یا حداقل به منبع مالی مورد اعتمادی نزدیک می‌کرد. به‌نظر من نه‌تنها این کار را نکرد بلکه بدهی ۴۰ میلیاردی بالا آورد که باتوجه به وعده وعیدها و شلوغ‌کاری‌های رسانه‌ای آقای رویانیان هیچ توجیهی نداشته و ندارد و ایشان باید پاسخگوی آن باشد.

* درصد زیادی از هواداران و پیشکسوتان باشگاه معتقدند که رویانیان زحمت کشیده و باعثموفقیت‌های پرسپولیس بوده است. البته وقتی به جایگاه پرسپولیس نگاه می‌کنیم حداقل امروز این را نظر را در مورد رویانیان تائید می‌کند.

- من ابتدای گفتگو هم اشاره کردم که حرفم را رُک و شفاف می‌زنم. خیلی‌ها بیرون از گود ایستاده‌اند و فقط برایشان نتیجه گرفتن مهم است و البته چشم به منافعی هم دارند. البته وضعیت طرفدار متفاوت از این موضوع است. طرفدار قهرمانی می‌خواهد و برد، طبیعی هم هست که از داخل باشگاه خبر نداشته باشد که چه اتفاقاتی در پشت پرده می‌افتد. عده‌ای از پیشکسوتان هم طبیعی هم هست که متاسفانه به خاطر شرایط مالی نامناسبی که دارند نامه بنویسند برای ابقا آقای رویانیان. من برای خیلی از پیشکسوتان بزرگ پرسپولیس احترام قائلم ولی آنها هم به‌نظر من خام حرف‌هایی شده اند که این حرف‌ها طولانی مدت به سود باشگاه بزرگی مثل پرسپولیس نیست.

* اگر همکاری شما در شرایط خوب با رویانیان و پرسپولیس ادامه پیدا می‌کرد، همچنان این حرف‌ها را می‌زدید؟

- من همیشه حرف حق را می‌زنم. آدم مصالحه‌پذیری نیستم. من حقیقت را می‌گویم. فرقی نمی‌کند که داخل مجموعه پرسپولیس باشم یا نباشم. حتی اگر بودم و این مسائل را می‌دیدم، بی‌شک از همکاری انصراف می‌دادم. من خودم از باشگاه جدا شدم چون حس کردم اینها دارند به من دروغ می‌گویند. تظاهر می‌کنند و به من بی‌احترامی می‌کنند. به‌عنوان مثال همین آقای رویانیان از طریق یکی از مترجم‌های دنیزلی به او یاد داده بود که به من بی‌احترامی کند یا من را توی جلسات‌شان راه ندهند یا صندلی من را مدام به این و آن بدهند و بازی‌های زشتی دربیاورند. حسم این بود که دارند به من بی‌احترامی می‌کنند و این دسیسه‌چینی باعثشد که از سرپرستی پرسپولیس کناره‌گیری کنم.

* شیرینی آن زمان در کار شما دخالت نمی‌کرد؟

- شیرینی در حد من نبود که بخواهد دخالت کند. خود رویانیان هم نمی‌توانست دخالت کند. من کار خودم را می‌کردم. همه هم من را می‌شناسند. این را بگذارید بگویم؛ به‌نظر من از زمانی که پول بد وارد فوتبال شد، فوتبال کثیف شد. دو، سه سال گذشته واقعا فوتبال کثیف‌ترین دوره خودش را گذراند. قبلا کم بود. خیلی کم بود. امروز واقعا کثیف شده است. این پول‌ها از جای درستی نمی‌آیند. رویانیان به‌همراه دو، سه مدیر لیگ برتری آنچنان تورم قیمت برای بازیکنان لیگ به‌وجود آوردند که تا سال‌های سال تبعات آن جبران‌ناپذیر است. در گذشته بازیکنان برای نام پرسپولیس اعتبار قائل بودند و این باعثمی‌شد با قیمت‌های خیلی کمتری نسبت به تیم‌های شهرستانی به پرسپولیس بیایند ولی حالا چه؟

* به‌نظر شما تاسیس شرکت پیشکسوتان کار مناسبی بود؟

- به‌نظر من کار خوبی بود، البته اگر اصل موضوع درست باشد که متاسفانه نیست. به‌هرحال احترام پیشکسوت مهم است. خیلی از این پیشکسوتان احتیاج به کمک دارند و اگر قرار باشد یک روز من مدیرعامل پرسپولیس باشم، حتما باز به این پیشکسوتان کمک می‌کنم. من چند وقت پیش‌ رفتم باشگاه و دیدم توی هر اتاقی چند نفر نشسته‌اند. خب بیایند از این بچه‌های پیشکسوت در کارهای باشگاه استفاده کنند و حقوق این مدلی بهشان بدهند به‌جای اینکه ماهی ۳۰۰ هزارتومان پول بهشان بدهند. به همه که نمی‌توانند کمک کنند و فقط باشگاه باید به آنهایی که واقعا نیازمند هستند، کمک کند. جالب اینجاست که آقایان رویانیان و شیرینی وقتی هم به یک پیشکسوت کمک می‌کنند، آن را در بوق و کرنا می‌کنند. همانطور که گفتم، فقط جنبه تبلیغی دارد. ایشان خیلی دوست دارند نسبت به هر چیزی که دارند، تبلیغ کنند تا همه فکر کنند خیلی کار مهمی انجام داده است.

* گفتید اگر مدیرعامل بشوم… مگر قرار است مدیرعامل بشوید؟ یا…

- دوران آقای علی‌آبادی، وقتی آقای کاشانی از پرسپولیس رفت، گفتم من هم دیگر نمی‌توانم کار کنم. گفتند چرا؟ گفتم به این دلیل که می‌دانم الان شما می‌روید یک نفر را می‌آورید به‌عنوان مدیرعامل که نه فوتبالی است و نه چیزی از فوتبال می‌داند و اولین کاری هم که می‌کند، این است که صددرصد می‌گوید علی پروین و محمود خوردبین نباشند در مجموعه. من این جنس حرف‌ها را می‌شناسم. گفتم من می‌توانم مدیرعامل باشگاه باشم چون می‌دانم از آنهایی که شما انتخاب می‌کنید، خیلی بهتر هستم؛ هم سابقه مشخصی دارم و اولین پرسپولیسی ایرانم و… علی‌آبادی هم می‌خواست فرخزادی را مدیرعامل پرسپولیس کند؛ اتفاقا در آن جلسه هم فرخزادی بود و من هم به عمد گفتم که بشنود. گفتم مثلا من چه چیزی کم دارم که مدیرعامل نشوم.

* اگر مدیرعامل بشوید، چه می‌کنید؟ ضعف‌های مدیریتی پرسپولیس را امروزه روز در چه می‌دانید؟

- من دنبال مدیریت پرسپولیس نیستم و خیلی اشراف روی موضوع و حفره‌های باشگاه ندارم که بخواهم درباره‌اش حرف بزنم. مثلا شنیده‌ام کارکنان ورزشگاه درفشی‌فر دو، سه ماهی است که حقوق نگرفته‌اند. حتما باشگاه هم کارمندانش حقوق نگرفته‌اند. همین‌ها نمونه‌های کوچکی است که می‌شود ضعف مدیریتی رویانیان دانست؛ بازیکنان میلیاردی ترانفسر می‌کند ولی حقوق ۴۰۰،۵۰۰ هزارتومانی کارکنان مجموعه‌اش را نمی‌دهد. باید داخل این مشکلات شد تا بهتر ریشه‌شان را پیدا کرد. آن وقت می‌شود گفت که چرا پرسپولیس به این روز افتاده است. این باشگاه اولین مساله‌اش پول است. اگر پول نباشد، هر کسی هم بیاید کاری از پیش نمی‌برد. رویانیان با آن همه ادعا نتیجه‌ای که به بار آورد همین چیزی است که می‌بینید، یک بدهی ۴۰ میلیاردی.

* امروز پرسپولیس صدر جدول است. همه در این شرایط تقریبا پشت رویانیان هستند و می‌گویند چرا رویانیان را باید کنار گذاشت درحالی‌که تیم شرایط خوبی در جدول دارد؟

- رویانیان تیم را به اینجا رسانده؟ اصلا این موضوع را قبول ندارم. به‌نظر من اگر امروز پرسپولیس در صدر جدول قرار گرفته، کاری است که علی دایی انجام داده و نه رویانیان. اگر رویانیان ادعا دارد که او تیم را به اینجا رسانده باید از او پرسید که چرا پس زمان " ژوزه " با آن خرج‌های چند ده میلیاردی این کار را نکرد. همین آقا به علی دایی بی‌ادبی می‌کرد. به‌شدت با من و پیشنهادم درباره علی دایی مخالفت می‌کرد. می‌گفت آدم نیست. دوست نداشت دایی را. می‌گفت تا زمانی که من هستم، ایشان نمی‌تواند مربی پرسپولیس باشد. علی به تیم کمک کرده و تیم اول است. رویانیان خیلی وقت‌ها حتی نمی‌داند تیم کجا تمرین می‌کند، چه برسد به اینکه بخواهد تیم را تا اینجا بالا بکشد. واقعا نگران پرسپولیس هستم چون نمی‌دانم این راه به کجا ختم می‌شود با این بدهی‌هایی که بالا آمده است. بازیکن‌ها به‌خاطر علاقه‌شان به باشگاه و علی دایی دارند از جان مایه می‌گذارند.

* رویانیان دو پیشنهاد به وزارت ورزش داده؛ یکی اینکه گفته است از آن ۱۰ میلیارد مصوب وزارت ورزش و جوانان، ۹ میلیاردش به تیم داده نشده، این رقم به‌سرعت به پرسپولیس پرداخت شود یا اینکه وزارتخانه اجازه بدهد رویانیان دو فرد متمول مالی که خودش انتخاب می‌کند به‌عنوان هیات‌مدیره پرسپولیس منصوب شوند. به‌نظر شما این شرط‌گذاری‌ها چرا و به چه پشتوانه‌ای از طرف رویانیان مطرح شده است؟

- من فکر می‌کنم رویانیان برای رفتن، این کار را انجام می‌دهد. در واقع دارد سنگ بزرگ می‌زند که شانه از زیربار مسئولیت آن‌هم در این شرایط خالی کند و برود. کی الان می‌خواهد ۴۰ میلیارد بدهی را جمع‌وجور کند؟ رفتن بهتر نیست؟ بهانه می‌آورد برای اینکه برود و ۴۰ میلیارد را بندازد گردن مدیرعامل بعدی. اینکه شرط می‌گذارد که دو نفر پولدار را بیاورد، خب مسلما برای این است که این بدهی را یک طوری رفع‌ورجوع کند. در اوایل مدیریتش همیشه می‌گفت موقع رفتنم تا ریال آخر از بدهی‌های دوره خودم را تسویه می‌کنم که الان خلاف آن عمل می‌کند.

* خب دوتا آدم پولدار ممکن است به چه انگیزه‌‌ای بیایند توی تیم پرسپولیس آن‌هم با این بدهی و…

- فقط به خاطر علاقه.

* چه علاقه‌ای است آخر اینکه بیایند پول را اینطور خرج کنند. تاجران و بیزنس‌من‌ها اغلب از این علاقه‌ها خرج نمی‌کنند تا بهره کلانی برایشان نداشته باشد.

- مثلا من دیدم آقای هدایتی دنبال هیچ عایدی نیست و هر وقت نیاز بوده، پول خرج کرده برای تیم. درواقع هر وقت خواسته خرج کرده. تیم باید تیم قوی باشد.

* اما خیلی‌ها می‌گویند تقریبا پول‌هایی که برای پرسپولیس به قول شما برای علاقه‌اش خرج کرد را پس گرفته.

- من نشنیده‌ام که پس گرفته باشد. الان آقای پروین از آقای هدایتی بخواهد به تیم کمک کند، هر چقدر که لازم باشد پرداخت می‌کند. به‌نظر من این آدم باید کنار امثال پروین و عابدینی باشد. گروهی تشکیل بدهند و به تیم کمک کنند. اینها سابقه‌شان هم ورزشی است، هم مالی و هم مدیریتی. هدایتی واقعا به پرسپولیس علاقه دارد.

* شما از پروین حرف زدید. به‌نظر شما کسی مثل پروین قدرت مدیریت باشگاهی مثل پرسپولیس را دارد؟ یعنی مثل ترکیب‌های علی‌اصغری‌اش وقت مربیگری، عملکردش به‌عنوان مدیرعامل، علی‌اصغری نخواهد بود؟

- پروین در کنار آقای عابدینی می‌تواند موفق باشد. پروین باید از نام خود برای پیشرفت پرسپولیس استفاده کند. عابدینی خودش فوتبالیست و در مدیریت کلان هم بوده. این تیم نیاز به یک مدیر فوتبالی دارد که عابدینی تنها کسی است که این مشخصات را دارد.

* ترکیب هدایتی - پروین یک بار در استیل‌آذین امتحانش را پس داده، چه اصراری به استفاده دوباره از این ترکیب شکست‌خورده است؟

- من گفتم این ترکیب در کنار مدیریت عابدینی جواب می‌دهد و به‌تنهایی کارساز نیست.

* آیا عابدینی که آخرین‌بار در اواخر دهه ۷۰ مدیریت داشته به درد پرسپولیس دهه ۹۰ می‌خورد؟

- من معتقدم او می‌تواند و تجربه و دانش این کار را دارد. خودش فوتبالیست بوده و این خیلی برای یک مدیر فوتبالی موثر است.

* به سالم‌بودن عابدینی اطمینان دارید؟

- به‌نظر من عابدینی صددرصد از نظر مالی آدم سالمی است. امروز مشکل پرسپولیس هم مالی است و هم مدیریتی ولی متاسفانه اینقدر که از آقای رویانیان در رسانه‌ها عکس و خبر و … می‌بینیم از رئیس‌جمهور نمی‌بینیم. رویانیان کجا می‌رفت از پرسپولیس بهتر. کجا می‌توانست اینقدر خودش را معروف کند؟ مگر رویانیان را چه کسی توی این مملکت می‌شناخت؟ اگر هم کسی کمی رویانیان را می‌شناخته به‌خاطر آن وجه تبلیغاتچی بودنش بوده است.

* بازی با آث‌میلان را چطور ارزیابی می‌کنید؟ این بازی باعثشد خیلی از طرفداران پرسپولیس خوشحال شوند و حال خوبی داشته باشند.

- صددرصد. به چه منظوری این تیم به ایران آمد. چه خروجی‌ای برای پرسپولیس داشت؟ حداقل به نفع خود رویانیان که بود. دقیقا زمانی که ارج‌وقربش را داشت از دست می‌داد، این بازی را تدارک دید و به اندازه قابل‌توجهی موردتوجه و تمجید قرار گرفت یعنی دقیقا هوش او شاید اینجاست که خوب موقعی به داد خودش می‌رسد. بلد است که چه وقتی ورق را به نفع خودش برگرداند.

* در اواخر دوره وزارت ورزش عباسی به شما پیشنهاد عضویت در هیات‌مدیره داده شد، چرا به سرانجام نرسید؟

- آنها انتظار داشتند اعضای هیات‌مدیره آن شخصی را که مدنظرشان بود، مدیرعامل کنند. آقای کامبوزیا را می‌خواستند از فدراسیون شطرنج به پرسپولیس بیاورند. من همانجا نظر دادم که اگر قرار است یک فرد بیگانه با فوتبال را برای پرسپولیس بیاورند، چه فرقی با خود رویانیان دارد؟ او هم باید دو سال آزمون و خطا کند تا به همین جایی که رویانیان بود، برسد.