سایت گل –ر اعلام خبر سرمبیگری علی پروین چنان موج بلندی ایجاد کرد که نزدیک بود همه ساختمان بلندی را که مدیرعامل عملگرای باشگاه پرسپولیس ایجادش کرده بود با خود ببرد. محمد رویانیان چند ساعتی پس از شش و بش‌ها و در حالی که از فشارهای کناری به شدت خسته به نظر می‌رسید با توصیه یکی از دوستان به این نتیجه رسید که کار را به سلطان بسپارد اما به محض اعلام این خبر دنیایی از تلفن‌ها و پیغام‌ها به سمت سردار هجوم برد…

سردار روی پل

سرداری که ظرف ۴۸ ساعت می‌توانست کمربند ایمنی را در شهر قانون‌گریز تهران اجرایی کند حالا در یک بازی به ظاهر ساده روی پل رفته بود. اگر شما مازندرانی باشید به سختی می‌توانید این وضع را تحمل کنید به خصوص که پل‌شکن حریف طاقت‌فرسا و آهن‌شکن باشد… رویانیان دیشب تا پاسی از صبح بی‌وقفه پای تلفن بود و به شماتت‌ها و تعجب‌ها پاسخ می‌داد. او که هنوز کسی نیت واقعی‌اش را از اعلام نام پروین نمی‌داند در همان نیمه‌شب از تصمیم خود برگشته بود اما شاید دستاورد بزرگ این خبر اثبات یک نکته پراهمیت بود؛ حالا علی پروین فهمیده که دیگر آن طرفداران سینه‌چاک گذشته را ندارد. همان‌هایی که یک روز در بازی پرسپولیس بانک‌ملی در اعتراض به برکناری‌اش صندلی‌های ورزشگاه را آتش زدند. رویانیان با این بازی یکی از مدعیان احتمالی سرمربیگری را خلع کرد…

قحط‌الرجال در سرزمین سرخ

سوال مهم این است گزینه ایرانی یا خارجی؟ پرسپولیس با همه ادعاها و طرفداران میلیونی هرگز در پرورش مدیر و سرمربی تیم موفقی نبوده است در حال حاضر از بین آن همه ستاره و بازیکن درجه اول فقط ۳ نفر می‌توانند گزینه سرمربیگری باشند: حمید درخشان، محمد مایلی‌کهن و علی دایی که اتفاقا هیچ کدام‌شان هم کارنامه صددرصد موفقی در مربیگری ندارند و همواره پیروزی‌هایشان با شکست‌ها و حاشیه‌های بسیار همراه بوده است. این بزرگ‌ترین مشکل هر مدیر باشگاه پرسپولیس است. اینکه استقلال همواره می‌تواند روی چهره‌ای به نام امیر قلعه‌نویی تکیه کند اما پرسپولیس پس از پروین نتوانسته در این زمینه پیشرفتی به دست بیاورد. رویانیان هم اگر بخواهد از بازار داخل نیاز خود را تامین کند فقط باید به همین ۳ گزینه فکر کند… آیا شما انتخاب بهتری دارید؟ لطفا اسم مجید جلالی را نیاورید که ازتان ناامید می‌شویم!

چرا استعفا داد

محمد رویانیان در این ساعات پرماجرا برای اولین‌بار جداً به استعفا از پرسپولیس فکر کرده است تصمیمی که روحیه مبارزه‌طلب او در تضاد کامل است. امروز صبح شایعه‌ای پخش شده بود که حکایت از دلخوری رویانیان از یکی از مقامات بالادستی خود داشت کسی که تهدید کرده بود اگر رویانیان فلان مربی را انتخاب کند از این سمت برش می‌دارند… راست یا دروغ گردن راوی اما به هر حال رویانیان به استعفا فکر کرده بود. استعفایی که برخی آن را یک تاکتیک برای بی‌خیال کردن پروین از مربیگری پرسپولیس تعبیر کردند.

گزینه خارجی؛ گرانقیمت و در بسته

به جز ژوزه مورینیو هیچ مربی‌ای در دنیا وجود دارد که بتواند موفقیت یک تیم را گارانتی کند و این وحشتی است که رویانیان با افزایش حجم توقعات به مرور درگیرش شده است. او با ۴ مربی خارجی مذاکره کرده و همه آنها در لابه‌لای مذاکرات به او تذکر داده‌اند که هیچ قطعیتی در موفقیت وجود ندارد. آنها همگی مربیان گرانقیمتی هستند که همین بحثقیمت‌شان می‌تواند پاشنه آشیل دوره کاری‌شان در ایران باشد. اما به هر حال این راهی است که مدیرعامل پرسپولیس در آن گام گذاشته و خروج از آن برایش هزینه‌ای به مراتب سنگین‌تر به همراه خواهد داشت. آنقدر سنگین که سردار محبوب پرسپولیسی‌ها خیلی ناگهانی و یکهو علایق قاطبه پرسپولیسی‌ها را از دست بدهد. در حال حاضر از بین گزینه‌های خارجی متسو انصراف داده و مانوئل خوزه قیمتی باورنکردنی ارائه کرده است که همین مساله بخت او را برای سرمربیگری پرسپولیس به حداقل رسانده است، می‌ماند کالدرون که رویانیان در مذاکره با وی به او علاقه‌مند شده بود اما ترس از این داشت که مبادا اخلاق تند این مربی اصولگرا با ستاره‌های تیم به بن‌بست برسد. به نظر می‌رسد در شرایط فعلی با وجود همه تکذیب‌ها کالدرون گزینه شانس‌دارتری است. البته نه آنقدر که بتوانیم بگویم سرمربی پرسپولیس شده است.

خستگی سردار

اینکه رویانیان بگوید خسته شده چیز عجیبی است اما اگر شرایط کلی فوتبال ایران را در نظر بگیرید خیلی هم متعجب‌کننده نیست که رئیس ستاد سوخت کشور از حمله‌ها، متلک‌ها، ‌ چشم و همچشمی‌ها و… عاجز شود و دلش بخواهد بگذارد و بگذرد. در شرایط فعلی اما اقدامی مثل این شکستی برای مدیرعامل پرسروصدای پرسپولیس است؛ کسی که حالا از افشای اشراف‌زادگی مدیریتی‌اش پشیمان شده… طرفداران پرسپولیس در انتظار آخرین حرکت رویانیان هستند به این امید که بعد از این ۲۴ ساعت توفانی و رسیدن به این جمع‌بندی که علی پروین سرمربی را انتخاب کند کار را به گزینه مایلی‌کهن، دایی و غیره نرساند. یک هوادار پرسپولیس در بیش از ۱۰۰ کامنت پشت سر هم در سایت گل خطاب به رویانیان نوشته ناامیدمان نکن سردار!