اسپانیا صفر (4) – پرتغال صفر (2)

به گزارش ملت ایران به نقل از گل اسپانیا مانند همیشه نبود و دو تیم موقعیت‌های گل اندکی داشتند و در نهایت در جریان بازی گلی به ثمر نرسید.

بیسنته دل‌بوسکه تغییری شگفت‌انگیز در ترکیب تیمش داده بود و آلوارو نگردو را به جای سسک فابرگاس و فرناندو تورس به میدان فرستاده بود.

پائولو بنتو نیز هوگو آلمیدا را به جای هلدر پوستیگا مصدوم در ترکیب قرار داده بود. او پیش از این دیدار در شش بازی رسمی گذشته تیمش ترکیبی کاملا ثابت را به میدان فرستاده بود و این برای اولین بار در این ماه‌ها بود که او دست به ترکیب تیمش می‌زد.

سلسائو با پرس بر بازیکنان اسپانیا تلاش داشت که ضرباهنگ آنها را به هم بزند. همین طور هم شد و اسپانیا برای دقایق ابتدایی نتوانست کاری انجام دهد تا این که آندرس اینیستا از سمت چپ با همکاری با خوردی آلبا گریخت و سپس توپ را به درون محوطه جریمه فرستاد. نگردو روی توپ اثر گذاشت و آلوارو آربلوا آن را سعی کرد به گوشه بالای دروازه بزند اما توپ به بیرون رفت.

اسپانیایی‌ها اما حاکم بر جریان بازی نبودند و کریستیانو رونالدو هم برای اسپانیا دردسر ایجاد می‌کرد. او یک بار با ضربه ایستگاهی و یک بار هم با شوت تلاش کرد دروازه ایکر کاسیاس را باز کند که راه به جایی نبرد.

مردان بنتو به‌شدت اسپانیا را پرس می‌کردند و آنها نمی‌توانستند از قابلیت‌های چابی در کار با توپ استفاده کنند. یک بار اینیستا موقعیتی نصفه و نیمه یافت اما ضربه‌اش را نتوانست به هدف بزند و دقایقی بعد هم رونالدو ضربه‌اش را به کنار دروازه زد.

بازی در نیمه اول موقعیت خاص دیگری نداشت.

اسپانیا در نیمه دوم باز هم در تسلط بر جریان بازی موفق نبود و دل‌بوسکه در دقیقه ۹ نیمه دوم فابرگاس را جانشین نگردو کرد تا اوضاع مانند سابق شود.

پرتغال در دقیقه ۵۷ می‌توانست به گل برسد اما آلمیدا توپ را با بی‌دقتی به بیرون زد. او نانی و رونالدو را هم می‌توانست صاحب توپ کند اما از فاصله ۳۰ متری شوتی زد که هیچ واکنشی از سوی کاسیاس نیاز نداشت.

اسپانیا سرانجام در دقیقه ۶۰ توانست موقعیتی نصفه و نیمه ایجاد کند، اما شوت چابی مستقیما در دستان روی پاتریسیو قرار گرفت. این اولین ضربه داخل چارچوب بازی بود! کمی بعد هم ضربه ایستگاهی رونالدو از بالای دروازه به بیرون رفت.

با آمدن خسوس ناباس و پدرو به جای داوید سیلوا و چابی، اسپانیا تلاش کرد بازی را بیشتر از پیش به کناره‌ها ببرد. اما پرتغال بود که در دقیقه ۹۰ فرصتی عالی برای گل‌زنی یافت. آنها با چهار بازیکن تهاجمی حمله کردند و رونالدو توپ را گرفت اما ضربه او بسیار بد بود و به بیرون رفت.

سلسائو در وقت اضافی دیگر خسته شده بود و نمی‌توانست اسپانیا را به عقب براند. سرخ‌پوشان هم توانستند مالکیت توپ را در نیمه زمین پرتغال به دست بگیرند. مردان دل‌بوسکه در ۳۰ دقیقه وقت اضافی خوب بودند اما باز هم به گل نرسیدند. یک بار ضربه اینیستا از فاصله‌ای نزدیک را پاتریسیو عالی به بیرون زد و یک بار هم ضربه ناباس را گرفت.

در اواخر بازی فرار پدرو می‌توانست منجر به موقعیت شود اما او تا آمد توپ را به‌خوبی کنترل کند مدافعان از راه رسیدند.

در نهایت بازی به ضربات پنالتی کشیده شد. دو تیم اولین پنالتی خود را از دست دادند و پاتریسیو و کاسیاس ضربات ژابی آلونسو و ژوائو موتینیو را گرفتند. اینیستا، په‌په، پیکه، نانی و راموس همگی با ضرباتی خوب پنالتی‌شان را گل کردند. راموس ضربه چیپ زد و نانی در حالی ضربه زد که پیش از او برونو آلوش به سمت توپ رفته بود تا پنالتی بزند. برونو آلوش پس از راموس ضربه‌اش را زد و توپش را به تیر دروازه کوبید. سپس نوبت به فابرگاس رسید تا او توپش را به گل تبدیل کند. توپ به یک تیر دروازه برخورد کرد و سپس به تور جانبی دروازه رسید و گل شد. به این ترتیب نوبت به کریس رونالدو نرسید تا پنالتی آخر تیمش را بزند.

اسپانیا به این ترتیب به دیدار نهایی راه یافت.