ملت ایران: قرعه کشی مرحله حذفی(یک هشتم نهایی) لیگ قهرمانان اروپای ۱۴-۲۰۱۳ دوشنبه در سوئیس انجام خواهد شد و تیم های راه یافته به این مرحله رقبای خود را خواهند شناخت. این در حالی است که با وجود تیم های قدرتمندی چون آرسنال، من سیتی و میلان به عنوان تیم های دوم گروه های هشت گانه، احتمال رویارویی تیم های بزرگ در این مرحله وجود دارد.
جالب ترین نکات اما این بار مربوط به تیم های ایتالیایی است. آنها که به واسطه ضعف های عمده در ساختار باشگاهی از سوی یوفا با کسر سهمیه مواجه شدند با تنها دو سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف می بایست رقابت ها را آغاز می کردند. بدین ترتیب یوونتوس به عنوان قهرمان فصل گذشته سری آ و ناپولی به عنوان تیم دوم خیالشان از بابت حضور در لیگ قهرمانان فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۳ راحت بود اما میلان باید در مرحله پلی آف حضور می یافت. و پیروزی برابرPSV هلند باعثشد تا روسونری سهمیه کشور چکمه را به عدد ۳ برساند.
طعنه آمیز اینکه در نهایت همین تیم پلی آفی که تاکنون حتی از میانه های جدول سری آ بالاتر نیامده موفق به صعود از گروه آخر رقابت ها شد تا تنها تیم باقیمانده ایتالیایی در دور حذفی این رقابت ها لقب گیرد. میلانی که با زمزمه جدایی گالیانی، اخراج آلگری و مصدومیت بازیکنان تا مرز بحران واقعی پیش رفته بود و حتی در آمستردام با دایو واضح بالوتلی در محوطه جریمه و ضربه پنالتی خود سوپر ماریو از شکست برابر آژاکس گریخته بود.
آنها که حتی در بازار نقل و انتقالات تابستانی هم خرج چندانی نکردند(درست برخلاف دو تیم دیگر ایتالیایی حاضر در این رقابت ها) با رسیدن به مرحله یک هشتم نهایی، در واقع یک برنده واقعی اند چرا که با در اختیار داشتن بازیکنان درجه دوی فراوان که اتفاقاً عمده نفرات اصلی تیم را تشکیل می دهند به این مهم دست یافتند.
مقایسه نفرات میلان با بازیکنان قهرمان و نایب قهرمان فصل گذشته سری آ ارزش کار انها را بیشتر هم می کند. حالا تیم مردی که در اوایل فصل توسط هوادار خشمگین روسونری، به قیمت یک یورو حراج شده بود، به هر شکل ممکن جواز حضور در دور حذفی رقابت ها را به دست آورده، چیزی که دو تیم دیگر ایتالیایی با تمام ستاره هایشان از رسیدن به آن ناکام ماندند. در این میان یووه با توس، یورنته، بوفون و پیرلو با کسب نتایج ضعیف و دور از انتظار جای دفاع برای خود باقی نگذاشتند و ناپولی هم علی رغم شایستگی و درخشش هیگواین نتوانست از گروه مرگ جان سالم به در ببرد.
بازی های این فصل لیگ قهرمانان اروپا به مرحله حذفی رسیده و همه، حتی خوش بین ترین هواداران روسونری نیز شانسی برای قهرمانی آلگری و شاگردانش قائل نیستند و مطمئن هستند این میلان، ایتالیا را صاحب سیزدهمین عنوان قهرمانی در چمپیونزلیگ نخواهد کرد اما نکته مهم و امید بخش بقای آنها در این معتبرترین و بزرگترین رویداد باشگاهی جهان است. چیزی که به گالیانی و برلوسکونی این اجازه را می دهد که حداقل دو بازی دیگر از حضور در این رقابت های جذاب و البته پر سود لذت ببرند در حالی که سرمربی تیمشان دستمزدی به مراتب کمتر از کونته و بنیتسی می گیرد که وداعی زودهنگام با لیگ قهرمانان داشتند!
میلان پرافتخار هرچند مربیش روزی به نازل ترین قیمت حراج شد اما هوادارانش امروز می توانند این ادعا را داشته باشند که باز هم این آنها هستند که نماینده و البته تنها بازمانده پرافتخارترین کشور اروپایی دنیای فوتبال در عرصه رقابت های باشگاهی فصل به حساب خواهند آمد.