ملت ایران: علی دایی در دوران بازیگری خود گلزن فوق العاده ای بود؛ هم خوب تقه های آخر را می زد، هم سرزن قهاری بود، هم شوت از راه دور می زد و هم اینکه پنالتی زن بزرگی بود اما با همه این ویژگی های مهم او تکنیک چندانی نداشت و از ظرافت های بازیکن تکنیکی مثل خداداد عزیزی بهره نمی برد که البته درصد عمده ای از این کمبود به فیزیک بدنی او بر می گشت. نگاه نکنید به زلاتان ایبراهیموویچ که با قامتی حتی بلندتر از دایی یک بازیکن همه فن حریف و البته فوق العاده باتکنیکی است که همه کار با توپ می کند و در آژاکس یکی از زیباترین گل های انفرادی تاریخ فوتبال را به نام خود به ثبت رسانده. تقریبا ۹۰ درصد بازیکنان بلند قامت و درشت اندام فاقد تکنیک و حرکات ریز و دلپذیری هستند که بازیکنان کوتاه قامت و نحیف می توانند از عهده اش بر آیند و این یک قانون پذیرفته شده در دنیای فوتبال است.
علی دایی با این خصوصیات اما در دوران مربیگری در نقش مهاجم و خط حمله بیشتر بازیکنانی را دوست دارد و می پسندد که اصلا شبیه خودش نیستند و به گروه دوم تعلق دارند. دایی در زمان سرمربیگری تیم ملی و حتی زمانی که برای انتخاب مرد سال فوتبال جهان حق رای داشت همواره به لئو مسی رای می داد و همین حالا هم حتما رای او مسی است. دایی، مسی و بازیکنانی از جنس او را می ستاید و بارها گفته که شیفته بازی روی زمین و تیکی تاکای بارسلوناست.
حتما به خاطر همین هم هست که او حالا جمعی از بازیکنان کوتاه قد اما با تکنیک و سریع را در تیمش جمع کرده تا به آنچه ایده آل ذهنش بوده و احتمال هنوز هم هست دست پیدا کند. هر چند این قیاس، قیاس مع الفارغی است اما در حال حاضر محسن مسلمان در نقش ژاوی هرناندز، پیام صادقیان در قالب اینیستا، عالیشاه در نقش پدرو و خلعتبری نقش مسی را برای پرسپولیس ایفا می کنند تا مربع کوتوله های پرسپولیس با الگوبرداری از بارسا هم فوتبال تیم شان را زیباتر کنند هم اینکه به نتایج جالبی دست یابند.
البته خلعتبری در نقش ستاره همه فن حریف تازه دو بازی است که این نقش را بازی می کند اما صادقیان از ابتدای فصل مشابه کارهای اینیستا را تا حدودی انجام داده و مسلمان هم که تازه سه بازی است برای سرخ ها انجام می دهد موفق شده مثل ژاوی ریتم تیمش را تند و کند کرده و البته با خلاقیتش هم گل بزند هم اینکه گره بازی را باز کند.
البته نکته اساسی اینجاست که به خاطر مصدومیت عالیشاه هنوز این مربع شکل نگرفته اما مثلثخلعت – پیام – مسلمان حداقل دقایقی از بازی مس در آن زمین ناهموار حرکات ترکیبی ریزی انجام داند و توپ را کوتاه کوتاه جلو بردند که ناخوداگاه نوع حملات بارسا و حفظ توپ آنها در زمین حریف در ذهن تداعی می شد.
در این میان به نظر می رسد حضور مسلمان در ترکیب اصلی روی بازی خلعتبری هم تاثیر مستقیم گذاشته و این بازیکن حالا همان ستاره سابق تیم ملی است که قبل از این در نقش قاتل پرسپولیس کارکرد عمده ای داشت.
باید دید دایی با کامل شدن این مربع به آنچه ایده آل ذهنش بوده خواهد رسید یا برای آینده برنامه های مفصل تری دارد؟