آلمان - ایتالیا؛ جنگ متحدین در ورشو

به گزارش ملت ایران به نقل از ورزش سه جدال سنتی که دو تیم پرافتخار فوتبال جهان را رودرروی هم قرار خواهد داد تا بار دیگر یکی از باکیفیت ترین تورنمنت های فوتبال دنیا شاهد نبرد " منشافت " و " لاجوردی پوشان " باشد.

دیدار فرداشب ایتالیا و آلمان می تواند یادآور خاطرات بسیاری از نبردهای دو تیم متحد در جنگ جهانی باشد.

آلمان در سال ۱۹۳۹ با حمله به خاک لهستان و بمباران ورشو آغازگر جنگ جهانی دوم بود و با اتحاد هیتلر و موسولینی، لهستان و بسیاری از کشورهای درگیر مورد نزاع قرار گرفتند.

حالا پس از گذشت ۷۳ سال بار دیگر آلمان و ایتالیا دو متحد سابق، در خاک لهستان و در ورشو با یکدیگر ملاقات خواهند کرد اما این بار رودروی هم و هر یک برای پیروزی بر دیگری وارد میدان خواهند شد.

ژرمن ها که همواره به عنوان مدعیان بالقوه هر جامی محسوب می شوند، جام ملت های ۲۰۱۲ را مقتدرانه آغاز کردند تا در مرحله نیمه نهایی به مصاف ایتالیا بروند.

ژرمن ها پرافتخارترین تیم اروپا محسوب می شوند که ۳ عنوان قهرمانی قاره سبز و سه عنوان قهرمانی جام جهانی را یدک می کشند.

تیم ملی آلمان به عنوان مظهر نظم و دیسیپلین در فوتبال جهان شناخته می شود.

البته ژرمن ها پس از حضور یورگن کلینزمن و سرمربی گری یوآخیم لو ظرافت و خلاقیت را در کنار نظم تیمی بیشتر در معرض نمایش گذاشتند و بدون شک یکی از چشم نوازترین بازی ها را در سطح ملی ارائه می کند. آن ها در ۶ دیدار اخیر خود با ایتالیا در جام جهانی و یورو نتوانستند پیروز شوند.

در مقابل ایتالیای تکنیکی که همواره بازیکنانش با احساس و هیجان بیشتری به بازی پرداخته اند گام در نبرد ورشو خواهند گذاشت. آن ها پیروزی های ارزشمندی را مقابل ژرمن ها در مسابقات رسمی بدست آورده اند.

آتزوری در ادوار مسابقات یورو درخشش جام جهانی را به هیچ عنوان نداشته و آن ها تنها یک بار و در شرایطی که میزبان بودند(سال ۱۹۶۸) قهرمان اروپا شده اند.

ایتالیا پس از جام جهانی ۲۰۰۶ دچار افت محسوسی شد و حذف در یورو ۲۰۰۸ و عملکرد نه چندان موفق در جام جهانی ۲۰۱۰، گویای دوران افول لاجوردی پوشان است.

در شرایط فعلی آتزوری با هدایت پراندلی با غلبه بر انگلیس بار دیگر خود را به عنوان مدعی مطرح کرده و پیشرفت پلکانی این تیم را کاملا می توان در نتایج این تیم دوست داشتنی مشاهده کرد.

بدون شک یکی از بازی های بیادماندنی دو تیم، جام جهانی ۲۰۰۶ در خاک آلمان است که تلاش آن ها در وقت های معمول بازی بدون گل به پایان رسید اما در وقت های اضافه ایتالیایی ها با گلزنی گروسو و آلکس دل پیرو در نهایت هم تیمی های بالاک را از رسیدن به فینال باز داشتند و ایتالیا با حضور در بازی نهایی قهرمان جهان شد.


گلزنی دل پیرو در دیدار مقابل آلمان در جام جهانی ۲۰۰۶

نبرد ایتالیا و آلمان در مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۱۹۷۰ هم یکی از جذاب ترین جدال دو تیم است. در این دوره که مکزیک میزبانی مسابقات را به همراه داشت، آلمان و ایتالیا در وقت های معمول به تساوی یک بر یک رسیدند.

در آن زمان بازیکنان بزرگی در ترکیب دو تیم حضور داشتند. بازیکنانی نظیر ریورا، فاکتی و لوئیجی ریوا در ایتالیا و سب مایر، بکن باوئر و گرد مولر در ترکیب ژرمن ها نقش آفرین بودند.

آتزوری در این دیدار با گلزنی بونین سنا در دقیقه ۸ جلو بود اما در دقیقه ۹۰ اشنلینگر بازی را به تساوی کشاند تا وقت های اضافی قهرمان را مشخص کند.

در وقت های اضافی نیز این جدال حساس ادامه داشت، ابتدا گرد مولر ژرمن ها را در دقیقه ۹۴ پیش انداخت اما بورگنیش در دقیقه ۹۸ گل تساوی ایتالیا را زد. اما ریوا در دقیقه ۱۰۴ گل سوم ایتالیا را به ثمر رساند و باز هم گرد مولر با گلزنی خود در دقیقه ۱۱۰ کار را به تساوی کشاند. گلزنی بمب افکن ژرمن ها چندان دوام نداشت تا اینکه در فاصله تنها یک دقیقه ریورا در دقیقه ۱۱۱ پیروزی را برای لاجوردی پوشان به ارمغان آورد و ایتالیا به فینال رسید.

جام جهانی ۱۹۸۲ دیگر بازی آلمان و ایتالیا محسوب می شود اما این بار رویارویی دو تیم در فینال این پیکارها بود.

ایتالیا در این بازی موفق شد آلمان قدرتمند را با نتیجه ۳ بر یک شکست دهد تا سومین قهرمانی جام جهانی خود را بدست آورد.

در ترکیب ایتالیا ستاره گان بسیار درخشانی مانند دینو زوف، فرانکو بارسی، جوژپه برگومی، کلودیو جنتیله، برنو کونتی، جوژپه دوسنا، مارکو تاردلی و پائولو روسی حضور داشتند که موفق شدند در مقابل دیده گان کارل هاینس رومینیگه، کلوس فیشر، پیر لیتبارسکی و پل برایتنر جام جهانی را بالای سر ببرند.

آتزوری و ژرمن ها دو بار در جام ملت ها روبروی هم قرار گرفته اند که در سال ۱۹۸۸ به تساوی یک بر یک رسیدند و در سال ۱۹۹۶ با تساوی بدون گل خاتمه یافت.

یکی از لحظات بیادماندنی در یورو ۹۶، ضربه پنالتی جیان فرانکو زولا بود که آندریاس کوبکه دروزاه بان آلمان این توپ را مهار کرد تا ایتالیا از جام ملت ها در کشور انگلیس حذف شود و آلمان با رسیدن به بازی نهایی قهرمان شود.

قهرمانی آلمان در جام ملت های اروپا ۱۹۹۶

فردا شب پایتخت لهستان یکی دیگر از بازی های آلمان و ایتالیا را شاهد خواهد بود. دیداری که قطعا تفکرات مربیان با نقش آفرینی بازیکنان در درون زمین نتیجه پایانی را تعیین می کند.

در یک سوی میدان تفکرات یواخیم لو سرمربی خوش فکر ژرمن ها و آن سوی میدان پراندلی، مربی که توانسته نقش خود را به خوبی در آتزوری ایفا کند و روح تازه ای در کالبد ایتالیا بدمد. بدون شک جدال شطرنج گونه مربیان دو تیم با تفکرات زیبا، نتیجه این جدال حساس و مهیج را رقم خواهد زد.

آلمان و ایتالیا فردا شب ساعت ۲۳:۱۵ در ورشو لهستان به قضاوت لانوی فرانسوی به مصاف هم خواهند رفت.