ملت ایران: صدرنشینی تراکتورسازی در لیگ برتر، نکات ویژه ای در خود جای داد. نکاتی که اکثر قریب به اتفاق آنها ارتباط پیدا می کند با علی کریمی، شماره هشت جادویی تراکتورسازی. این صدرنشینی، اولین تجربه صدرنشینی علی کریمی در تاریخ لیگ برتر بود. او در لیگ آزادگان و همراه با پرسپولیس طعم صدرنشینی را چشید اما در لیگ برتر هرگز.
علی کریمی، خرداد ۱۳۷۷ از فتح تهران راهی پرسپولیس شد. آن زمان کمتر کسی تصور می کرد این بازیکن گمنام بدل به جادوگر فوتبال ایران و مرد محبوب سکوهای سرخ شود. ۲۲ شهریورماه همان سال، علی کریمی اولین بازی خود را برای پرسپولیس انجام داد. بازی مقابل پلی اکریل و در پست غیرتخصصی پیستون راست. آن بازی را پرسپولیس ۳ - صفر برد و کریمی بازی ایده الی به نمایش گذاشت. کریمی کم کم به بازیکنی موثر در ترکیب پرسپولیس تبدیل شد. او در هفته چهارم و مقابل سایپا، با ضربه سر اولین گل خود را برای پرسپولیس به ثمر رساند. فردای آن روز توسط منصور پورحیدری به تیم ملی دعوت شد تا تنها بعد از ۴ هفته بازی در لیگ برتر، طعم ملی پوش شدن را بچشد.
کریمی حد فاصل سالهای ۷۷ تا ۸۰ از چندین و چند باشگاه اروپایی از جمله پروجا و اتلتیکو مادرید پیشنهاد داشت اما به همه آنها «نه» گفت. او ایستاد و البته محرومیتی یک ساله را پشت سر گذاشت و سپس در پایان فصل ۸۰-۷۹ راهی امارات شد. امارات و باشگاه الاهلی دبی.
کریمی ستاره امارتی ها شد. شیخ های الاهلی در جایگاه ویژه می نشستند تا هنرنمایی علی کریمی را ببینند. او مرد محبوب الاهلی شد و سپس به بایرن مونیخ، القطر، السیلیه رفت. کریمی اما در یک روز باشکوه به پرسپولیس بازگشت. ۴ مهر ۱۳۸۷، روزی فراموش نشدنی برای جادوگر و هواداران پرسپولیس بود. روز انتظار، روزی که از راه رسید. بازی پرسپولیس مقابل پگاه در ورزشگاه آزادی. ۸۰ هزار تماشاگر، هفته هشتم لیگ، ساعت ۸ و علی کریمی با شماره ۸. پژمان نوری شماره ۸ را تقدیم کریمی کرد تا این روز فراموش نشدنی شکل بگیرد.
از آن روز تاریخی، ۵ سال می گذرد. در این ۵ سال علی کریمی هرگز طعم صدرنشینی در لیگ برتر را نچشیده بود. او نه با استیل آذین و نه با پرسپولیس، با هیچیک صدرنشین نشد. شاید قسمت این بود که با تراکتورسازی، اولین صدرنشینی اش در تاریخ لیگ برتر را تجربه کند. کریمی روز ۸ آذرماه ۱۳۹۲ و پس از گذشت ۱۸۸۸ روز از بازگشتش به لیگ برتر صدرنشین شد. با پیراهن تراکتورسازی و بعد از برد مقابل پرسپولیس و البته با شماره ۸. علی کریمی سرانجام به صدر جدول تکیه زد. شاید آرزویش صدرنشینی با پرسپولیس بود اما حالا در تراکتورسازی این طعم شیرین را چشیده. او در پایان فصل این صدرنشینی را می خواهد. پایان فصلی که در راه است.