ملت ایران: هفته نخست دور برگشت با چهارده گل یک هفته نسبتا کم گلی را با میانگین ۱.۷۵ گل در هر بازی را پشت سر گذاشت. پرگل ترین بازی هفته مربوط بود به مسابقه سایپا – داماش و بهترین پیروزی ها را دو تیم مهمان استقلال خوزستان و داماش کسب نمودند، هر چند از برد حیثیتی تراکتور که منجر به صدر نشینی این تیم شد نباید به سادگی گذشت. با هم مرور می کنیم بهترین های هفته شانزدهم لیگ را از نگاه کارشناسان سایت گل.
دروازه بان:
محسن فروزان مصردشتی(گسترش فولاد):دروازه بان بیست و پنج ساله گسترش زاده رشت است و فوتبالش را از جوانان پگاه شروع کرد و و برای گذراندن سربازی به ملوان رفت و دوباره به داماش برگشت. سپس به تبریز رفت و ابتدا در گسترش و بعد به تراکتورساری پیوست و دو سال است که نقطه ی قوت تراکتوری ها بود و دو بار با این تیم نایب قهرمان ایران شد و امسال دوباره به گسترش فولاد پیوست. او در همه ی رده های سنی عضو تیم ملی بوده و چند بار هم توسط کی روش به تیم بزرگسالان هم دعوت شده است. او در پانزده بازی از شانزده بازی تیمش فیکس بازی کرد و در بازی مقابل استقلال بهترین بازیکن زمین بود. مهار یک دست ضربه سر قاضی و شوت پژمان نوری نقطه قوت فروزان در این مسابقه بود.
مدافع:
سیامک کوروشی(ملوان):هافبک وسط ملوان بیست و چهار ساله است و پس از دو سال بازی در نفت تهران در لیگ گذشته به ملوان پیوست و حالا دومین سال حضورش را در انزلی تجربه می کند. او امسال خیلی در ترکیب ملوان حاضر نبود و در نه بازی تنها ۷۸۶ دقیقه بازی کرده است. کوروشی پس از چند مدت دوری از ترکیب ملوان بازگشت خوبی به ترکیب آنها داشت. بازیکنی که در دقیقه ۹۴ بتواند تیمش را پیروز از زمین خارج کند و عملکرد خوبی را در کل بازی داشته باشد و سه امتیاز را به حساب تیمش واریز کند بدون شک بهترین بازیکن دیدار خواهد بود.
فرشید طالبی(تراکتورسازی):دفاع سی و دو ساله سپاهان اصلیتی مازندرانی(قائم شهر) دارد اما زاده شیراز است. وی در فجر سپاسی چهره شد و سپس به ذوب آهن پیوست و از آنجا راهی سپاهان گردید. طالبی از امسال جذب تراکتور شده است. او دو بار با ذوب نایب قهرمان لیگ و یکبار نایب قهرمان آسیا شده است. همچنین یک قهرمانی جام حذفی با ذوب و یک قهرمانی این جام با سپاهان و نایب قهرمانی حذفی با فجر را در کارنامه دارد. دو بار هم پیراهن تیم ملی را بر تن کرده است. در ده بازی امسال تراکتوری ها ۶۸۰ دقیقه بازی کرده است. طالبی با رهبری خط دفاعی تبریزی ها چون سدی مستحکم مقابل حملات پرسپولیس عمل کرد.
شجاع خلیل زاده(سپاهان):مدافع بیست و چهار ساله سپاهان هم جزیی از خیل مازنی های لیگ برتر است که نمی توانند برای تیم استان خود بازی کنند. شجاع اهل شهر زیبای بابلسر است و فوتبالش را از شهرداری امیرکلا شروع کرد و بعد به مس رفسنجان پیوست و از آنجا توسط مرفاوی جذب مس کرمان شد. شجاع حالا یکی از بهترین مدافعان لیگ است و در پانزده بازی سپاهان ۱۳۵۰ دقیقه به میدان رفته است. او سابقه پوشیدن پیراهن تیم ملی امید را دارد و نخستین بازی ملی اش را برای بزرگسالان در برابر موزامبیک انجام داده و چهار بازی ملی در کارنامه دارد. خلیل زاده یکی از بهترین بازیکنان مسابقه فولاد – سپاهان بود و توانست بازی قابل قبولی از خود به نمایش بگذارد.
هافبک:
سهیل رحمانی(ملوان):هافبک بیست و پنج ساله ملوان اهل فومن است و سال گذشته تا یک قدمی پیوستن به داماش رفته بود، که دوباره به ملوان بازگشت. فوتبالش را از جوانان ملوان آغاز کرد و سپس به ملوان نوین پیوست. در زمان فرهاد پورغلامی به تیم اصلی ملوان بازگشت. تاکنون سه گل به ثمر رسانده و یک پاس گل داده است. در ملوان دفاع چپ هم بازی کرده اما پسط اصلی اش هافبک است. تاکنون در یازده بازی به میدان رفته است و ۷۰۶ دقیقه در زمین بوده است. رحمانی زننده گل نخست ملوان در برابر صبا بود.
سعید قدمی(داماش):هافبک تهاجمی بیست و دو ساله داماش اهل یاسوج است. او با فولاد خوزستان وارد لیگ برتر شد و سپس رهای پرسپولیس گردید. قدمی عضو تیم های ملی نوجوانان و جوانان هم بود و با تیم زیر هفده ساله ها راهی جام جهانی ۲۰۰۹ شد. قدمی از ابتدای امسال که راهی داماش شده تا هفته دوازدهم راهی به ترکیب این تیم پیدا نکرده بود، اما حالا شش هفته پیاپی است که در دل ناظمی جا باز کرده است و ۳۳۸ دقیقه به میدان آمده است. قدمی در برابر سایپا دو پاس گل داد و بارها از جناح چپ تیمش به قلب دفاع سایپا هجوم برد و اگر مهاجمین داماش فرصت طلب تر بودند می توانستند گلهاب بیشتری هم به ثمر برسانند.
فرزاد حسین خانی(مس کرمان):هافبک دفاعی کرمانی مس، سی و سه ساله است و با بیست سال حضور مداوم به نوعی باید او را اسطوره مردم کرمان دانست. او البته فوتبالش را از شهرداری کرمان شروع کرد. حسین خانی تاکنون بیش از ششصد بازی برای مس انجام داده و چهارده گل هم به ثمر رسانده است. هافبک کنه کار کرمانی، در همه ی بازی های مس به جز یک بازی حاضر بوده و رکورد ۱۳۵۰ دقیقه بازی را از خود به جای گذاشته است. کاپیتان مس در برابر راه آهن یکی از بهترین بازیکنان تیمش بود و موجب شد تا نخستین برد مس در لیگ امسال بدست بیاید.
محسن مسلمان(پرسپولیس):هافبک تهاجمی بیست و سه ساله ذوب اهل محله نارمک است. او با گلی که در سن حدود ۱۷ سالگی به همین پرسپولیس در تاریخ سیزده مهر هشتاد و شش زد، عنوان جوانترین گلزن تاریخ لیگ را بدست آورد. وی در تیمهای ملی جوانان و امید عضو بوده و یک بازی هم برای بزرگسالان کرده است. مسلمان فوتبالش را از آکادمی ذوب آهن آغاز کرد و بالاجبار دو سال دوران سربازی را در ملوان بازی کرد و دوباره به ذوب برگشته است، اما هرگز آن فروغ گذشته را در این تیم بدست نیاورد و در ۱۰۳۳ دقیقه ای که برای این تیم بازی کرد نتواست هرگز خود را به مربیانش ثابت کند. مقابل تراکتور مسلمان اولین ۹۰ دقیقه اش را برای این تیم بازی کرد و اگر بدشانس نبود می توانست نخستین گلش را هم به ثمر برساند. یک توپ او با فاصله اندک به خارج رفت و یکبار هم تیر عمودی را لرزاند. مسلمان در یک صحنه هم مانع گل خوردن تیمش شد.
مهاجم:
وحید امیری(نفت):مهاجم بیست و پنج ساله نفت اهل دوره چگنی لرستان است و فوتبالش را از داتیس لرستان آغاز کرد. امیری سپس در تیمهای کوثر لرستان، داماش درود و نفت مسجد سلیمان بازی کرد و امسال راهی نفت تهران شد. امیری به دلیل بیشترین پاس گلی که در لیگ دسته یک داده بود از سوی هواداران مسجد سلیمان به سلطان پاس گل نامیده می شد. او در همه ی بازی های امسال نفت فیکس بازی کرده و این اعتقاد گل محمدی به این بازی کن را نشانمی دهد. امیری ۱۲۴۸ دقیقه در میدان بوده است و تاکنون دو گل و چهار پاس گل داده که آمارخوبی برای یک تازه وارد به لیگ برتر است. در بازی مقابل فجر امیری یک گل زد و یک پنالتی گرفت، این یعنی او بهترین بازیکن میدان بوده است.
کریم انصاری فرد(تراکتورسازی):بازیکن اردبیلی تراکتور بیست و سه سال است. او فوتبالش را از آکادمی فوتبال اینتر در اردبیل آغاز کرد و سپس به ذوب آهن این شهر پیوست و در نهایت توسط علی دایی از سایپا به فوتبال ایران معرفی شد. او همه ی مراحل فوتبال را پله پله طی کرده است. از تیم زیر ۱۷ سال و زیر ۲۰ سال ایران گرفته تا تیم ملی امید و حالا بزرگسالان و هفت بازی ملی در کارنامه دارد که نخستین گل ملی اش را در نخستین بازی ملی خود در برابر ایسلند به ثمر رسانده است. آقای گل لیگ یازدهم پس از احیا در تراکتور حالا امید تیم ملی هم هست.
ابراهیم صالحی(استقلال خوزستان):مهاجم جوان استقلال اهل بوشهر است و امسال به درخواست ویسی به اهواز رفته و نخستین سال لیگ برتری اش را تجربه می کند. تاکنون سه گل برای آبی های اهواز به ثمر رسانده است و یک پاس گل داده است. صالحی در ده بازی استقلال حضور داشته و ۵۴۷ دقیقه در زمین مسابقه بوده است. گل سه امتیازی او در بازی مقابل ذوب آهن موجب شد تا شاگردان ویسی هم نیم فصل دوم را با برد آغاز کنند و هم تا کمرکش جدول بالا بروند.
تیم هفته:
تراکتورسازی:تبریزی ها حالا صدرنشین لیگ برتر هستند. آنها یک مسابقه فینال گونه را از پرسپولیس بردند تا خیلی چیزها را ثابت کنند. مجید جلالی کم کم در تبریز جا افتاده است و حالا می تواند برنامه هایش را در تیمش پیاده کند. تراکتورسازی می خواهد امسال بعد از دو نایب قهرمانی جام را بالا ببرد. کاری که بسیار دشوار است و هنوز تا پایان کار خیلی زمان باقی مانده است.
مربی هفته:
افشین ناظمی(داماش):مربی چهل و یک ساله داماش بعد از رسول خطیبی جوان ترین مربی لیگ برتر است. او فوتبالش را از جوانان استقلال رشت شروع کرد و همیشه به تیم شهرش وفادار بود. ناظمی در لیگ سال گذشته توانست داماش را در شش بازی که سکان را بدست گرفت به خوبی از آتش بگذراند و در لیگ برتر باقی بماند. امسال هم با دست خالی و با حداقل امکانات توانسته آبرو داری کند. افشین ناظمی مربی محجوب و محبوب رشتی ها آنقدر خوب بوده که توانسته دل مدیر سخت گیر و کم طاقتی چون عابدینی را هم بدست بیاورد. ناظمی در صورت استمرار می تواند حالا حالا در سطح نخست فوتبال ایران مربی گری کند. داماش ناظمی در لیگ امسال عالی نتیجه گرفته است، او سلطان نیمه دوم مربیان لقب گرفته است و در برابر سایپا هم در حالی که نیمه نخست با تساوی به رختکن رفته بودند با سه تعویض خوب نبض بازی را به دست گرفت و بازهم در نیمه دوم برنده از زمین خارج شد.
بازیکن هفته:
کریم انصاری فرد(تراکتورسازی):
بدون تردید کریم انصاری فرد تاثیرگذارترین بازیکن میدان تراکتور - پرسپولیس بود. او که تلاش می کرد به نوعی انتقامش را از دایی بگیرد در این بازی توانست به بهترین شکل ممکن به خواسته اش برسد. انصاری فرد یک گل زد و اگر باهوش تر بود می توانست در اواخر بازی این اندوخته را به دو گل برساند.