ملت ایران: تیم ملی فوتبال ایران که جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی را از دست داده بود، تحت مربیگری کارلوس کی روش و با کمک دو جواهر تازه کشف شده خود موفق شد در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ دوباره به صحنه این رقابت ها بازگردد.

دژاگه و قوچان نژاد دو لژیونر اروپایی ایران در این دیدارها به عنوان دو تن از درخشان ترین بازیکنان ظاهر شدند. آنها با وجود اینکه در یک سال گذشته به تیم ملی پیوسته اند، خیلی زود جایگاه خود را در بین بازیکنان ثابت کی روش تثبیت کردند. دژاگه اولین بازیکنی بود که در اولین حضور ملی خود در جریان تساوی ۲ بر ۲ ایران مقابل قطر درخشید. قوچان نژاد نیز ناجی تیم در مراحل پایانی شد و ایران را به جام جهانی رساند.

کی روش نخستین بار در جریان پیروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره جنوبی در تهران از این بازیکنان استفاده کرد که این اولین حضور ملی قوچان نژاد در تیم ملی بود. اما دژاگه به دلیل مصدومیت در ماه آوریل تحت عمل جراحی از ناحیه زانو قرار گرفت و حضور در ادامه مسابقات را از دست داد.

قوچان نژاد بعد از به ثمر رساندن گل پیروزی ایران مقابل کره جنوبی در سئول که صعود ایران به جام جهانی را در پی داشت، در این باره گفت: حیف شد که دژاگه در سه بازی آخر با ما نبود. او بازیکن بزرگی است که می تواند در جام جهانی به تیم کمک کند. او سریع است، قدرت پاسکاری بالایی دارد، دفاع در مقابل او واقعا سخت است و مهمتر از همه اینکه کار کردن با وی لذت بخش است. بی صبرانه منتظر بازی دوباره در کنار او هستم.

دژاگه که فصل گذشته از وولفسبورگ به فولام انگلیس پیوست هم منتظر بازگشت است و در این خصوص اظهار داشت: دلم برای هم تیمی ها و کی روش تنگ شده است. بازی در مقابل هواداران ایران فوق العاده است. وقتی فهمیدم در سه مسابقه آخر ایران نمی توانم بازی کنم، خیلی ناراحت شدم.

** تجدید دیدار در مسابقات قاره ای

این دو بازیکن ماه گذشته در مسابقه مقدماتی جام ملت های ۲۰۱۵ آسیا دوباره شانس بازی در کنار هم را یافتند. قوچان نژاد همچنان تک مهاجم در سیستم ۴-۲ - ۳-۱ کی روش بود در حالیکه دژاگه بازیکن راستی بود که نقش هجومی هم داشت. هر دو بازیکن در بازگشت خود عملکرد خوبی داشتند به طوریکه قوچان نژاد در جریان برتری ۲ بر یک ایران مقابل تایلند گل پیروزی را زد و تیم ایران را با فاصله دو امتیازی در صدر گروه قرار داد.

آنها در بازی برگشت که با نتیجه ۳ بر صفر به سود ایران به پایان رسید هم بازی کردند. دیداری که دژاگه به خاطر بازی خوبش در آن مورد توجه قرار گرفت. این هافبک ۲۷ ساله در دقیقه ۲۸ موفق به گلزنی شد. قوچان نژاد بازیکن استاندارد لی یژ نیز قبل از پایان نیمه نخست گل دوم را به ثمر رساند و علیرضا جهانبخش زننده گل سوم در وقت های تلف شده بود.

این دو بازیکن یک هفته بعد در بیروت نیز عالی ظاهر شدند به طوریکه هر دو در جریان برتری ۴ بر یک ایران مقابل لبنان در مقدماتی جام ملت های آسیا، گل زدند.
پیشرفت تیم ایران در قدرت تمام کنندگی را مهمتر از نتیجه است. این موضوع همان چیزی که پیش از این شانس ایران برای صعود به جام جهانی را به مخاطره انداخته بود. هواداران تیم ملی ایران حتی بعد از صعود این تیم به جام جهانی ۲۰۱۴، نسبت به قدرت گلزنی ایران نگران هستند. چراکه تیم کی روش در این مسابقات تنها با به ثمر رساندن هشت گل، کمترین تعداد گل در بین چهار تیم آسیایی به جام جهانی راه یافته است.

ولی تیم ملی اکنون با حضور قوچان نژاد و دژاگه در خط حمله، به روزهای گذشته خود به عنوان یکی از تیم های قدرتمند آسیا بازگشته که این امر نور امیدی برای رقابت های سال آینده جام جهانی است.
گوچی می گوید: از هم تیمی هایم خیلی راضی هستم. همه تلاش کردن را دوست دارند و از یکدیگر در داخل و خارج از زمین حمایت می کنند. اگرچه به موفقیت در جام جهانی فکر نمی کنم ولی واقعا به این تیم اطمینان دارم.