زمان قرعه‌کشی؟

ملت ایران: تنها ۱۹۴ روز تا جام جهانی مانده و تمرکز دنیای فوتبال دارد به سمت این جام می‌رود. مربیان تیم‌های ملی بسیار دوست دارند ببینند چه رقبایی در جام جهانی خواهند داشت.

این قرعه‌کشی جمعه بعد در کاستا د سائوییپه در ایالت باهیا در برزیل انجام می‌شود که محلی برای گذراندن تعطیلات است.

برنامه در ساعت ۱۳:۰۰ به وقت محلی(۲۰:۳۰ به وقت تهران) انجام می‌شود. فرناندو لیما و رودریگو هیلبرت، بازیگران برزیلی مجری مراسم خواهند بود و هنرمندانی مانند مارگارت منزس، اولودوم، آلسیون و امیسیدا هم در آن حضور خواهند داشت.

همچنین کافو، فابیو کاناوارو، ماریو کمپس، لوتار ماتئوس، زین‌الدین زیدان و جف هرست هم کار قرعه‌کشی را انجام خواهند داد.

خود جام جهانی چه زمانی است؟

تورنمنت سال بعد در ۱۲ ژوئن در سائوپائولو برگزار می‌شود و مشخصا برزیل در دیدار افتتاحیه حضور خواهد داشت.

مرحله گروهی در ۲۶ ژوئن به پایان می‌رسد. در این روز دو بازی آخر گروه H انجام خواهد شد.

اولین دیدارهای مرحله یک‌هشتم نهایی دو روز بعد در بلو هوریزونته و ریو دوژانیرو برگزار می‌شود. این دور در ۱ جولای به پایان می‌رسد.

یک‌چهارم نهایی در چهارم و پنجم جولای خواهد بود و نیمه‌نهایی‌ها در ۸ و ۹ جولای.

قهرمان جام جهانی ۱۳ جولای مشخص می‌گردد.

کدام کشور در کدام گلدان است؟

هفت تیم برتر رنکینگ فیفا از رده‌بندی اکتبر(اسپانیا، آلمان، آرژانتین، کلمبیا، بلژیک، اروگوئه و سوییس) به علاوه برزیل همه در گلدان ۱ قرار خواهند گرفت.

گلدان ۲ از چهار تیم آمریکای شمالی(آمریکا، مکزیک، کاستاریکا و هندوراس) به همراه چهار تیم آسیا(ژاپن، ایران، کره جنوبی و استرالیا) تشکیل می‌شود. گلدان ۳ پنج کشور آفریقایی(ساحل عاج، غنا، الجزایر، نیجریه و کامرون)، دو کشور آمریکای جنوبی(شیلی و اکوادور) و پایین‌ترین تیم اروپا در رنکینگ فیفا، یعنی فرانسه را دارد.

در نهایت هشت کشور باقی‌مانده اروپایی(هلند، ایتالیا، انگلیس، پرتغال، یونان، بوسنی - هرزگووین، کرواسی و روسیه) به گلدان ۴ می‌روند.

باید گفت که حداکثر دو تیم از اروپا در هر گروه قرار خواهند گرفت.

ترکیب گلدان‌ها نشان می‌دهد که ممکن است یک گروه مرگ از برزیل، آمریکا، فرانسه و پرتغال تشکیل شود.

دیگر قرعه جالب می‌تواند شامل اسپانیا، ژاپن(قهرمان آسیا)، نیجریه(قهرمان آفریقا) و هلند(نایب‌قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰) باشد.

از سوی دیگر ممکن است سوییس، هندوراس، الجزایر و بوسنی در یک گروه قرار بگیرند؛ گروهی که بی‌تردید همه اعضایش دوست دارند در چنین گروهی باشند!

بازیکنان تماشایی

هرچند جام جهانی ستارگانی مانند زلاتان ایبراهیموویچ(سوئد)، گرثبیل(ولز)، و روبرت لواندوفسکی(لهستان) را نخواهد داشت اما سرشار از ستارگان دیگر خواهد بود.

هر سه نامزد توپ طلا – لیونل مسی(آرژانتین)، کریستیانو رونالدو(پرتغال) و فرانک ریبری(فرانسه) حاضر هستند.

آرین روبن و روبین ون‌پرسی برای هلند حاضر خواهند بود. ایتالیا آندره‌آ پیرلو و ماریو بالوتلی را دارد. آلمان از مارکو روییس و مسعود اوزیل استفاده می‌کند. اسپانیا آندرس اینیستا و چابی را خواهد داشت و البته نیمار و تیاگو سیلوا(برزیل)، ادینسون کاوانی و لوییس سوارس(اروگوئه) و رادامل فالکائو(کلمبیا) هم هستند.

متقاعد نشده‌اید؟ ادن آزار(بلژیک)، یایا توره(ساحل عاج)، جان اوبی میکل(نیجریه) و کیسوکه هوندا(ژاپن) چطور هستند؟ این لیست البته ادامه دارد!

بلیت

در مجموع ۶.۱۶۴. ۶۸۲ درخواست برای بلیت ارسال شده. درخواست اولیه را می‌شد تا پنجشنبه، ۱۰ اکتبر ۲۰۱۳ ارسال کرد.

از ۲۰۳ کشور مختلف برای خرید بلیت درخواست ارسال شده. بلیت‌های بازی افتتاحیه در سائوپائولو(۷۲۶.۰۶۷ درخواست) و فینال(۷۵۱.۱۶۵ درخواست) در ورزشگاه ماراکانا محبوب‌ترین‌ها بوده‌اند.

در مجموع ۸۸۹.۳۰۵ بلیت با این روش به مردم ۱۸۸ کشور رسیده است. این کار با قرعه‌کشی و به صورت تصادفی بوده است. باقی بلیت‌ها حدود ۱.۱ میلیون عدد بود که در عرض تنها هفت ساعت به فروش رسید.